Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni

228 posts, 98060 views
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17
 
 

📖 Pagination options
Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Pui de Zmeu

bercenicity wrote here:
Extinderi ale rețelei de troleibuz cred că o să vedem maxim pe străzi unde ar fi folosite de multe linii, nicidecum ramuri.

In rest doar simplificări si eliminare macazuri - pentru că toate vehiculele noi ar trebui sa fie IMC.


Sincer, nu cred că eliminarea macazelor e o idee neapărat buna, ci mai degrabă ar trebui să ne orientăm către modernizarea lor, având în vedere că deconectarea înainte de ele și conectarea de după ele va dura cu mult mai mult decât să le traversezi cu penibila viteză de 5km/h.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni bercenicity

Îmi aduc aminte cat de lent mergea un 73 de la Piata Sudului o statie până la bd. Obregia fata de un autobuz - cred că evitand doua macazuri autohtone + o încrucișare poti sa scoti un timp mai bun cu tot cu decuplare si recuplare.

Și mie mi-ar plăcea macazuri de viteza și rețea poziționată corect, ca in Elveția, dar piesele sunt scumpe, necesita întreținere, tensiunea rețelei in parametri sa nu se prăjească, iar când se strica sa îți permiți costul de reparație/de achiziție al unui inlocuitor. STB nu a fost în stare de asta cu ce a avut - macazul de la Nitu Vasile s-a defectat la partea electrica, cel de la Mosilor povestea cineva că a fost un accident (era pe abatuta și cineva la luat în viteza), iar cel de la Piata Sudului demontat și zace pe undeva că cei de la secția linii habar nu au cum sa îl monteze in alta parte (?).

Cum toate troleibuzele viitoare vor aveau autonomie (sper) cred că asta e direcția de evoluție a retelei.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni AlexCitelis5399

Pare ca vom avea retea noua de troleibuz dinspre Carol Davila catre Bulevardul Eroilor (spre pod Eroilor) cu un macaz ce urmeaza sa fie montat tot pe strada Carol Davila.
Scuzati calitatea pozei facuta in miscare.
IMG_0552.jpeg (1.69 MB; downloaded 408 times)

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni linia 69

Racordul de la intersectia str. Carol Davila cu b-dul Eroilor este gata.
Asteptam sa vedem pentru ce linie/linii a fost facut.
17.05.2024
IMG_9515.JPG (1.09 MB; downloaded 90 times)
17.05.2024
IMG_9516.JPG (1.28 MB; downloaded 90 times)
17.05.2024
IMG_9519.JPG (1.19 MB; downloaded 90 times)
17.05.2024
IMG_9522.JPG (1.33 MB; downloaded 90 times)

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422376 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use