Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2220 posts, 626466 views
 
Go to page:  1  ... 153 154 155 156 157 158 159
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate orex

reiny2000 wrote here:
Acolo e așa mai de demult, speram că între timp s-au deșteptat...

Acolo unde?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate orex

”Baetii” au mai avansat nitel! :yes:
statia E. Lovinescu spre ”Tricodava”.
20240423_180331.jpg (1.67 MB; downloaded 1131 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate cris_m

Scopul unei copertine este si sa fie aproape de vehicul, altfel n-ai facut nimic pe timpul ploii, de exemplu. In cazul acestor refugii avantajul lor e ca nu au un perete lateral, pe acolo putand sa intri chiar si cu carut.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate WT_fan06

Una e să fie aproape de vehicul și alta e să forțeze lumea să facă echilibristică pe borduri. Cred că înțelegi și ești și tu de acord cu acest lucru.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate reiny2000

orex wrote here:
Acolo unde?
Lângă Auchan.

@cris_m eu credeam că scopul adăposturilor este să te ferească de ploaie, soare și să poți să stai jos până vine autobuzul. Este mai important să fie ușor accesibil, călătorul nu pățește nimic dacă-l plouă trei secunde cât timp se urcă în vehicul.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Gabi23

Stația „Verzișori”, amplasată pe Bd. Gheorghe Șincai a fost recepționată și devine funcțională pentru liniile 19 și 323 începând de astăzi, ora 16.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ByOnu

Yuhuu! Daca mai asteptau putin intra linia in modernizare.

:bere:  :rofl:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ADK

Ca fapt-divers, ieri am sosit în oraș iar prima grijă a fost să-mi procur un titlu de călătorie (ab. de o zi), find coadă la punctul din fața GdN, zăresc la câțiva metrii de acesta un automat la care am fost mai rezervat dacă să-l folosesc sau nu (din cauza soft-urilor precare ale celor buzoiene, când ești la mijlocul drumului se blochează și au un delay de zile mari). Am zis să "risc" mai ales văzând meniul scurt și la obiect, găsesc rapid opțiunea de care aveam nevoie și plătesc care mai instant a predat cardul și restul, rămânând surprins de rapiditatea acestuia mai ales că mi-a oferit varianta fără bon fiscal pe care oricum îl aruncam.

Cardul totuși mi s-a părut mai flexibil și aparent ușor de deteriorat, dar a mers bine-mersi tot restul zilei și eram iar impresionat de citirea foarte rapidă a validatoarelor, deși în ziua respectivă am zărit doar în 32 control (care, apropo - în CH-PPC 4006 era un miros de covid românesc cam în toată partea din spate), deși controlorii anonimi au făcut doar în partea din față a vagonului verificările. Însă o perioadă se plătea și cardul (1,60 lei) care acum taxa este scutită.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate cris_m

Gabi23 wrote here:
Stația „Verzișori”, amplasată pe Bd. Gheorghe Șincai a fost recepționată și devine funcțională pentru liniile 19 și 323 începând de astăzi, ora 16.
20240426_194118.jpg (1.61 MB; downloaded 577 times)
20240426_193438.jpg (1.99 MB; downloaded 577 times)
20240426_193615.jpg (1.62 MB; downloaded 577 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ByOnu

Autobuzele opresc si ele?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate cris_m

Momentan nu, dar am vazut sofer care a intrat cu Otokarul in statie, dar n-a oprit.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ADK

Aparent nu-mi dădeam seama unde este stația cu pricina...

Autobuzul este totuși trecut pe stație, dar linia este acoperită ca struțul când își bagă capul în nisip.

Eu însă mă mir cum de autobuzele nu reușesc să facă vreo pană de la șinele OR, că sunt zone cu multe fiare ieșite înafară sau ascunse, mai greu de ocolit (mai ales în refugii) și pe margini sau la capete posibil ascuțite...

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate teodora c.

Numai eu, totusi, nu pot sa vad rostul statiei Verzisori? interstatiile CN Gh Sincai - Verzisori si Verzisori - UCDC sunt foarte scurte, nici nu apuca sa plece bine tramvaiul ca trebuie sa opreasca iar. In afara de motivul densitatii mari de locuitori din zona, nu cred ca mai este altul la fel de reasonable.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ADK

2 stații puțin troll sunt cele de la Papazoglu și ȘG 81, cea de la Verzișori e în regulă și cam la aceeași distanță de Timpuri Noi sau Șincai, mai scurte sunt cele de la Inox și Cuțitul de Argint...

În București trebuiesc stații mai dese, uite de la Straja (76 și 381) spre P-ța Reșița e iar o diferență puțin cam mare și ar merge pe undeva pe la curbă înființată (încă) o stație, dar exemple ar mai fi mai ales în zone cu mulți locuitori.

 


Go to page:  1  ... 153 154 155 156 157 158 159
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2294 forum members have written 421791 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use