Regiunile RomânieiMunteniaJudețul Buzău

 

Topic: Bicicletele municipale Velo City

5 posts, 460 views
Bicicletele municipale Velo City DavGO

In luna noiembrie a anului 2023, primăria a pus în circulatie 452 de biciclete inteligente,  
16 triciclete pentru persoanele cu dizabilitati și 22 triciclete pentru vârstnici.

Pentru a inchiria bicicleta, avem nevoie de cont pe aplicația Nextbike sau de la Info Turism de pe platoul Dacia obținem un card.

Tarifele sunt chiar foarte accesibile, primele 30 de minute costa 1 leu, respectiv 2 lei pe ora.

În oraș au fost montate 49 de statii: Crâng, Autogară Nord, Autogară Sud, Gară CFR, Parc Marghiloman, Bd. Unirii, Aleea Trandafirilor, Cuza Vodă, Spital CFR, N. Titulescu, T. Vladimirescu, Piața Dacia, Shopping City, Aurel Vlaicu, Ice Magic,  LPS, Șoseaua Brăilei, Obor, Lic. Marghiloman, Stadion Gloria, Șc. nr. 11, Parc Tineretului, Colegiu Hasdeu, Colegiul Eminescu, Lic. Filipescu, str. Transilvaniei, Aleea Industriilor, Bd. 1 Decembrie (bloc ANL), s.a.m.d.

Pana acum nu am circulat cu bicicletele, și nici nu am de gând deoarece detin bicicleta personala.
Sursa: buzoienii.ro
Stație Careffour sud.jpg (178.33 KB; downloaded 501 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Bicicletele municipale Velo City ADK

Le văd zilnic și personal îmi plac, au un aspect plăcut și mi se pare că aduc puțin a vintage. Sunt destul de utilizate, însă nu știu dacă e regulamentar să o predai altcuiva decât celui ce a închiriat-o (sunt destui copiii până la vârsta de buletin, care se plimbă cu ele pe "barba" părinților). Doar că din păcate, încă din primele zile câteva au fost ușor vandalizate, altele au fost abandonate chiar și înafara orașului, iar primăria are de gând să aplice sancțiuni celor ce nu le utilizează corespunzător (mai ales că se cunosc utilizatorii).

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Bicicletele municipale Velo City ADK

Educația unora lasă în continuare întrebări, dacă nu cumva oricât ți-ai fi dat silința să-i înveți în copilărie ca atunci când "termină joaca, să-și pună jucăriile la loc" și nu fac acest lucru, nici cu nuiaua, aceștia iată că ajung mai târziu să nu fie în stare nici măcar o bicicletă s-o poziționeze înafara trotuarului sau într-un loc ferit, ce să mai zic de stație, ar zice că ai pretenții.
IMG_20231209_144913663_copy_1600x1200.jpg (1.73 MB; downloaded 368 times)


Totuși, este bine că există cel puțin o stație tip self-service (ce-a de mai jos la Mall Aurora), unde îți poți repara bicicleta municipală sau pe a ta personală (deși atâta timp cât ai o bicicletă a ta, ar trebui să deții și ceva scule, care chiar nu sunt o avere și se găsesc ușor):
IMG_20231209_145351993_copy_1600x2133.jpg (1.07 MB; downloaded 368 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Bicicletele municipale Velo City ADK

O perioadă au lipsit pentru niște reparații, însă acum au reapărut dar cu o regulă nouă - cine nu (mai) predă bicicleta într-o stație sau la maxim 15m de aceasta (în cazul în care nu există loc), amenda este de 100 lei, bani care i se vor retrage posesorului de pe card. Doar că unele stații încep să arate cam așa, însă mai bine decât să fie împrăștiate sau abandonate într-o bătaie de joc:
IMG_20240425_052506.jpg (1.92 MB; downloaded 180 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Bicicletele municipale Velo City ADK

-100 lei retrași de pe card pentru... comoditate (să nu-mi zică cineva că posesorul avea treabă fix în pustietate):
IMG_20240427_110324_HDR.jpg (1.64 MB; downloaded 121 times)

IMG_20240427_110337_HDR.jpg (1.58 MB; downloaded 121 times)

IMG_20240427_110339_HDR.jpg (1.57 MB; downloaded 110 times)

Deși pe lângă, și eu m-am întrebat de ce tomberonul ăla trebuie să stea în mijlocul drumului... Că terenul de lângă n-ar fi privat ce odată este un indicator rutier pe el (zic și eu, nu aruncați cu ouă) și s-ar face undeva pe viitor o intrare pentru o companie sau altceva. Deocamdată nu cunosc nimic, deși zona de nord în cazul acesta (pe partea cu magazinul) este încă în mare parte goală.

 


Home page  • 
Parent forum: Județul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421774 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use