Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAutobuze, autocare, microbuzeROCAR (Tudor Vladimirescu/Autobuzul)

 

Topic: Vehicule produse la Rocar (Tudor Vladimirescu/Autobuzul)

117 posts, 47491 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Vehicule produse la Rocar (Tudor Vladimirescu/Autobuzul) ADK

Un DeSimon filmat în primăvara acestui an (intuiesc că în aceeași zi sau perioadă cu data postării), în capitală (sunet nostalgic aș putea zice):



Din păcate poate fi vizionat doar pe YouTube.

 


Re: Vehicule produse la Rocar (Tudor Vladimirescu/Autobuzul) ByOnu

Un autobuz TV decapotat, tip "gondola".

autobuz tv decapotat.png (74.61 KB; downloaded 378 times)


Sursa: https://facebook.com/profile.php?id=1000 ... k=photos

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Vehicule produse la Rocar (Tudor Vladimirescu/Autobuzul) ADK

TV20R, se vede ușa manuală pe față și e modelul mai nou tip Iași, cu geamul la șofer mai mare.

Poza de când e (pe FB nu mai am acces)? Mă mir să fi avut așa ceva prin anii '80... Pe de alta, după '90 le știam dispărute (atunci era la modă un DAC sau un IK4 "gondolă", nu știu dacă au fost și RD 111/112), deși mai erau o mână de autobuze TV20 care nu erau așa muncite.

Nu știu ce plăcere putea exista să mergi cu un autobuz decapotat pe gerul bobotezei, se vede și șoferul ce cojoc de 10kg avea. Înghețai și până să-l decapoteze, dar acum era treabă sigură.

 


Re: Vehicule produse la Rocar (Tudor Vladimirescu/Autobuzul) shoppy

Sigur s-a facut pentru propaganda si cel mult se circula foarte incet si pe o distanta scurta doar pentru placerea copiilor.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Vehicule produse la Rocar (Tudor Vladimirescu/Autobuzul) ADK

După o pauză de mulți ani, URAC revede autobuze românești la RK - primul client find probabil unicul Rocar Satelit care mai există, este/era în curs de recondiționare (articolul datând de acum un an), al bineînțeles cunoscutului Alexandru Constantinescu:
Sursa: b365.ro
WhatsApp-Image-2023-04-28-at-17.58.52-2-1.jpeg (110.81 KB; downloaded 143 times)

WhatsApp-Image-2023-04-28-at-17.58.52-1.jpeg (103.63 KB; downloaded 143 times)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: ROCAR (Tudor Vladimirescu/Autobuzul)  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422376 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use