De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre planul urbanistic zonal

9 posts, 3563 views
Despre planul urbanistic zonal francezu72

Am si eu o intrebare :D

Cum sa procedez daca vreau sa vad Planul Urbanistic zonal al unei anumite zone, mai exact zona Bulevardului Mihalache fost Filantropiei in perioada 1920-1950 ?

am vazut ca pe forum sunt persoane care se pricep si ma gandeam ca poate ma ajutati si pe mine :D
sper ca am postat unde trebuie si nu am deranjat pe nimeni.
multumesc! :)

 


Re: Despre planul urbanistic zonal Dominatrix

Pentru planuri atat de vechi, cea mai buna sansa ar fi petrecerea catorva zile la Arhivele Nationale.
O alta posibilitate ar fi un mesaj aici: http://www.urbanism.com.ro/contact.aspx Desi ma indoiesc ca ar fi de mare ajutor in cazul unor planuri din perioada interbelica.

 


Re: Despre planul urbanistic zonal francezu72

am fost la arhivele nationale si imi cer adresa exacta
dar eu tocmai asta vreau sa aflu..stiu doar strada dar imi trebuie numarul
si cei de la arhive mi-au spus ca si lor le trebuie numarul ca sa-mi gaseasca actele

 


Re: Despre planul urbanistic zonal Costin

Vezi ca, in zona, unde nu s'a demolat pentru blocuri, adresele pot fi aceleasi chiar din perioada interbelica, inclusiv numerele! Deci daca gasesti numarul, azi, ai o sansa sa fie acelasi ca atunci. In zona singurele schimbari de care stiu eu sunt denumirile strazilor Sfanta Maria (fosta Romania Muncitoare pe vremea comunistilor), Panait Istrati (fosta Constantin David Tica) si Gheorghe Missail (fosta "G-ral Plesoeanu", dar asta demuuult de tot, nu stiu ce legatura ar fi avut cu actuala strada Plesoianu). Evident, in afara de demolarile din "epoca de aur".

Unde s'a demolat pentru blocuri, noile strazi au preluat denumirile vechi, desi nu mai respectau acelasi traseu ca varianta "originala" a strazii (vezi zona dintre Clucerului si Mihalache, in spatele blocurilor).

Poate te ajuta o excursie in zona, ai o sansa sa gasesti ce cauti exact acolo unde era si acum 80 de ani ;) apoi te duci la Arhivele Nationale...

 


Re: Despre planul urbanistic zonal francezu72

ce caut eu era chiar pe fostul bulevard filantropia actual ion mihalache
la arhive am cerut planul acelei zone pentru ca acum sunt blocuri construite peste...dar cei de acolo mi-au cerut ei adresa care eu defapt aia incerc sa o caut

 


Re: Despre planul urbanistic zonal Dominatrix

Dar macar stii zona aproximativa de care esti interesat? De exemplu, daca te intereseaza planul zonei care in prezent este cuprinsa intre numerele 80 si 110 pe partea cu numerele pare (exemplu ipotetic), nu poti cere de la arhive planurile cadastrale pentru toate acele adrese?

 


Re: Despre planul urbanistic zonal francezu72

cei de la arhive ma pun sa completez o cerere cu adresa din timpurile acelea...numai ca eu stiu doar strada dar nu stiu numarul...asta incerc eu sa aflu
mi-au spus sa ma duc la primarie sa fac o cerere pentru planul cadastral din acea perioada sau istoricul arterei dar cu acei functionari nu poti sa colaborezi

eu stiu numele familiei care a stat acolo la final imi trebuie numarul casei ca sa pot merge la arhivele nationale

 


Re: Despre planul urbanistic zonal Costin

francezu72 wrote:
cei de la arhive ma pun sa completez o cerere cu adresa din timpurile acelea...numai ca eu stiu doar strada dar nu stiu numarul...asta incerc eu sa aflu

ai putea face o excursie in zona sa vezi care e situatia...
francezu72 wrote:
mi-au spus sa ma duc la primarie sa fac o cerere pentru planul cadastral din acea perioada sau istoricul arterei dar cu acei functionari nu poti sa colaborezi

eu am colaborat nesperat de bine, poate ca am avut noroc... merita sa incerci.

francezu72 wrote:
eu stiu numele familiei care a stat acolo la final imi trebuie numarul casei ca sa pot merge la arhivele nationale

pai cu ala te duci la primarie. sau faci rost de undeva (chiar de la arhive?) de o carte de telefon, in care poate apare adresa (asta daca aveau telefon, atunci).

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Despre planul urbanistic zonal Mircea G

cos wrote:
sau faci rost de undeva (chiar de la arhive?) de o carte de telefon, in care poate apare adresa (asta daca aveau telefon, atunci).

http://lcweb2.loc.gov/cgi-bin/ampage?co ... b&recNum=0
Mergeti cu - next image - si poate descoperiti ce va intereseaza ....
Cititi cu rabdare si atentie caci unele numele si adrese sint scrise putin diferit de cum scriem in zilele noastre .
Aici gasiti mai multe : http://www.loc.gov/rr/european/phonero/romdir.html

 


Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421386 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use