De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4352 posts, 893635 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 311
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dominatrix

andrei11 wrote:
Si nu ai impresia ca se ia dintr-un buzunar si se baga in altul ? Adica ce importanta are de cine a fost comandat studiul ? Nu sunt tot banii nostrii ? A, da, mi-am dat seama, daca e comandat de MT saracu' Badea Gheorghe din celebra Cuca Macaii plateste si el la studiul asta de fezabilitate ptr M 7. Asta e diferenta, nu ?
Aici iti dau perfecta dreptate. E complet absurd ca RATB'ul sa fie intr-o ograda, iar Metrorex'ul in alta, si sa nu stie unul de proiectele celuilalt. Dar nu-ti fa probleme, nu e singura absurditate...

Discutia asta a plecat de la articolul publicat de Utilizator anonim aici in care era vorba de prioritatile de investitii a Bucurestiului. Faptul ca imensa lor majoritatea n-au nici in clin, nici in maneca cu Primaria Capitalei se pare ca nu i-a oprit pe alesii din administratia locala sa iasa la rampa cu asemenea aberatii si mai ales, sa cheltuiasca bani publici pentru asa ceva.

Intrebare de 1000 de puncte: Are Dr. Oetker sau vreun barosan din primarie "prieteni" la Universitatea de Arhitectura "Ion Mincu" sau la firmele private mentionate in articol care vor papa banii aferenti acestui studiu de tot rahatul?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

sss wrote:
Pe bune??? Zi si mie 2-3 din alea mii...  :?

Primul efect ar fi ca se elibereaza strazile de masini , se va putea circula atita pe strada cu masina cit si pe trotuar , " pi jos " .
Cei de la tara dar care stau ' la oras "si si-au luat masina doar pentru adus provizii si fudulie cind se duc pe acolo , masini pe care le folosesc doar cind si cind , vor renunta la acest lux . Nu le va conveni sa plateasca pt o masina folosita doar duminica in cel mai bun caz .
Scapam de rablele sau mai putin rable , depozitate pe strazi . Aici intra atit rablele, rable cit si unele masini  Vedeti ce se intimpla pe unele strazi cu depozitele de taxiuri retrase din circulatie si parcate in jurul " firmei ".
Se va accentua dezvoltarea de locuri de parcare pe spatii private . Cum va trebui sa se faca dovada detinerii locului de parcare , inseamna ca inchirierea acestora catre doritori , va trebui sa se faca legal , cu contract , deci se vor plati taxe.
Scapam de masinile de firma parcate la domiciliu , de la masini mici la mastodonti . Firmele vor trebui sa faca dovada detinerii locului de parcare , daca nu , sigur , vor plati taxe uriase .
.........
In fine , sint multe de zis si facut , numai sa stie cum sa faca " legea " .
Pacat ca nu EU o pot face , caci o faceam " beton ".
PS. si eu , desi stau la curte , pot fi afectat , deoarece n-am decit un garaj si doua masini stau pe trotuar la poarta ....

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dr2005

S-ar putea să se ajungă la altă situație:

- cetățeanul X are o curte mare, la marginea orașului
- Y nu are unde să își țină mașina
- Y merge la X, îi dă ,,ceva", ca apoi să declare că Y îi e prieten vechi și îi permite să își țină mașina acolo gratis
- Y merge cu hârtia de la X la primărie și scapă de taxă, dar mașina lui tot pe trotuarul din fața blocului stă

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Dominatrix wrote:
Apropo de ce zicea Dr2005 mai sus in legatura cu taxele de drum (rovinieta etc.), iata o intrebare si un raspuns ca nuca-n perete evident dat de doamna Boagiu:

Intrebare: De ce se percepe rovigneta pentru drumurile nationale? Niciunde in Europa nu se percepe asa ceva. Stiu ca totdeauna trebuie mai multi bani, dar banii colectati din accizele la benzina (si asa mult prea mari) nu cumva sint folositi iresponsabil astfel incit avem "regi ai asfaltului" dar nu avem drumuri?

Raspuns: Accizele nu se intorc ca venit la CNADNR ci merg la bugetul de stat. bineinteles ca am avut o problema cu eficienta cheltuirii banilor si tocmai de aceea introducem standardele de cost.

Nu e asa ca ne-a lamurit "bustean"?


Un banc sec care mi l-a spus un coleg de pe alt forum. Cred ca se ascunde si pe aici dar nu stiu sub ce nume. Daca recunoaste bancul poate sa iasa la suprafata.
Doua vaci, intr-un pom, crosetau apa minerala cu doua caramizi. La un moment dat un elefant trece in zbor si intreaba cat e ceasul. Una din vaci se uita la termometru si ii raspunde: "Azi e aprilie"...

Iar in ceea ce priveste problema ridicata de Dragos nu prea merge, este totul pus pe calculator, pe langa faptul ca la un momentdat curtea respectiva s-ar putea sa depaseasca capacitatea de a stoca masinile prietenilor se fac controale multe, dese si banoase pentru fisc. Cateva tentative din acestea si se calmeaza lucrurile.
Verificarile se fac usor, pentru ca prieten sau nu va trebui sa fie incheiat un act intre X si Y.
Evident ca vor fi cetateni care sa fenteze legea, dar lucrurile pot fi tinute sub control.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

Dr2005 wrote:
S-ar putea să se ajungă la altă situație:

- cetățeanul X are o curte mare, la marginea orașului
- Y nu are unde să își țină mașina
- Y merge la X, îi dă ,,ceva", ca apoi să declare că Y îi e prieten vechi și îi permite să își țină mașina acolo gratis
- Y merge cu hârtia de la X la primărie și scapă de taxă, dar mașina lui tot pe trotuarul din fața blocului stă
Daca " legea " o fac boii si nu se instituie un sistem de control si marcare , ar fi posibil .
" Dat " ceva , nu merge , trebuie ACT de inchiriere , oficial , trecut pe la administratie . Asta inseamna ca nu merge ceva facut ficitiv , pe o curte fara spatiu , sau pe hirtii " de mina " !
Parcarea pe trotuare va fi desfintata , cu exceptia anumitor zone si a unor trotuare exceptional de late .
Mai trebuie o rovigneta care sa ateste dreptul de a parca si unde , un sistem de control , o definire clara ce inseamna parcare si ce stationare ( pentru a nu se face " confuzii " )....

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

E mult mai simplu, nu e mare filozofie. Evident ca trebuie incheiat un act care trece pe la circa financiara. Mai apoi e simplu, orice masina se presupune ca ramane undeva peste noapte, nu trebuie facuta diferente intre stationari, parcari, etc. Ori detii un spatiu propriu de parcare ( curte ) sau ai inchiriat unul ( parcare amenajata gen Unirii / Obor / etc) sau platesti pentru locul de pe prima banda / trotuar.
Nu mi se pare prea complicat. In fond va fi o noua taxa care se introduce. Asta daca se concretizeaza propunerea.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Ma poate ajuta cineva cu o informatie ? In ultimii 5 - 10 ani cate tramvaie noi / SH au intrat in depourile RATB - ului ? Deci nu cele transformate, etc, noi sau SH. Multumesc mult.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dominatrix

SH'uri au venit ultima data in 1998, deci acum mai mult de 10 ani. Daca nu includem vagoanele modernizate V3A-93, CH-PPC'urile si Bucur 1 (care tot noi au fost, desi sunt modernizari pe hartie), singurul vagon nou in sensul de crestere a parcului, este Bucur LF #401. Deci raspunsul este: un singur vagon!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

lucianho wrote:
Revin din nou cu aceeasi idee cu care insist si anume.O linie ca 34 cu zone a carui trafic de masini este intens nu a beneficiat de cale de rulare proprie(adica separat de trafic gen 41) a fost ceea mai mare greseala care s-a facut.Linia 34 daca beneficia la ora actuala de linie separata de trafic nu mai erau chiar asa de multe accidente si nebuni carora, ba li se strica masina,ba intra aiurea in statii ...etc.

Repet, nu este posibil asa ceva din motive de ISU - Inspectoratul situatiilor de urgenta. Asta se vede si pe traseul metroului usuratic, daca se intampla ceva mai grav si trebuie sa se ajunga la locul cu pricina practic este imposibil in caz de aglomerare. De atunci s-au mai modificat unele reguli.
Rezolvarea este alta si este in avantajul bugetului local. Montate camere, facute fotografii, schimbata legislatia pentru ca fotografia sa fie acceptata ca proba in dosar si pune-te frate pe amenzi - fara discriminare, si Tancuri, si Dacii 1300. Pe pariu ca in 6 luni nu mai calca nimeni pe linia de tramvai ?
Mircea G wrote:
Si ca un PS .
In limba romana cuvintul c-u-r este acceptat si corect , pt ce s-a ales varianta cenzurarii ? Ne ferim de cuvinte dar acceptam ineptiile astora ???
Pentru pudibonzi , sa citeasca aici  http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexandru_Graur si sa afle ca AG , pe vremea lui Ceausescu , la radio , a avut o emisiune in care a spus clar ca este gresit sa folosim termenul de " dos " , " popou " , si trebuie folosit cuvintul C.U.R. !

Pentru cei interesati, folosirea unui cuvant nu este interzisa de nici o regula. Interzise sunt injuraturile sau expresiile considerate ofensatorii.
Deci propozitia :
"M-am sters la *** cu hartie igenica de ***** este acceptata de toate regurile.
Cuvintele sunt folosite in mod normal iar actiunea in sine nu are nimic jignitor si nu ofenseaza cu nimic societatea civila.
Cu expresiile urate este cu totul altceva.
In extensie, va garantez ca daca am trai intr-o societate in care nu s-ar fi inventat hainele, nimeni nu ar mai fi interesat de sani, fese, etc.
Aici insa  intervin si alte reguli pe care societatea le-a impus. Ma depaseste subiectul. Sunt insa triburi din Papua Noua Guinee, etc care umbla dezbracate si nu se sesizeaza nimeni iar femeile nu sunt violate / agresate sexual. Aici este de vina si societatea actuala care pune accentul mai mult decat trebuie pe aspectul actului sexual in sine.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

Poate nu pricep eu bine , deci expresia " un sut in c-u-r este ofensatoare ?  Deci fata de niste specimente jalnice trebuie sa folosim expresii " dulci " ???
In tot cazul explicatia cu " expresia ' sau altele , nu este reala , forumul pur si simplu nu accepta cuvintul . Puibonderie inutila . In tot cazul daca expresia nu se poate folosi , cu mare drag pot folosi alta , sa le trag un glont in cap ! Asta merita , am cu ce , si starea mi-ar permite ...In definitiv asta merita cei ce-si bat joc de noi .
Poate nu intelegeti rabufnbirea !? Este o chestie complexa derivata din frustrare . Daca doriti , argumentez .

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Am observat si eu acum ca forumul nu accepta anumite cuvinte, este dreptul adminului sa nu permita folosirea lor. Referitor la expresie, da, e jignitoare, pur si simplu poti folosi cuvantul "Incopetenti" si cu asta basta.
Folosirea unei expresii "urate" de fapt exprima o stare sufleteasca interioara a celui care o foloseste si nu neaparat o realitate pentru cel caruia i se adreseaza.
Totdeauna cand vrei sa pierzi controlul asupra unei realitati enerveaza-te. O sa dai gres sigur. Mai bine ( ma refer acum strict la forum ) observi unde e lucru care te supara si propui o rezolvare asa cum ti se pare tie mai buna. Dar a-l face pe cineva "prost" nu rezolva problema in sine.
Observa ca pe topicul respectiv ti-am dat dreptate in ceea ce priveste ( viitorul ) Bulevard Uranus si unde trebuie sa faca legatura cu inelul de circulatie.
Ca altii vad alte solutii, trebuie sa vedem care a fost logica lor ( poate au o logica si noi nu o cunoastem ) si dupa aceea sa - i facem incopetenti, sau sa le dam un sut in [BIP]  :lol: - acum m-am autocenzurat  singur ! ( Asta ca suntem la club si ne permitem ).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dr2005

Forumul are niște cuvinte cenzurate: ***, *****, futai ș.a..

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

2009 wrote:
Părerea mea e că la această strapungere spre Uranus prin curtea Palatului, chiar nu trebuie să se țină cont că clădirea adăpostește Parlamentul, pentru că părerea mea e că Parlamentul nu va sta pe vecie în această clădire.

Parlamentul ar trebui sa ramana acolo. ( Parere proprie ). Pe langa Parlament (si Cutrea Constitutionala) ar trebui sa se mute si alte institutii mai mult sau mai putin folositoare statului.
Este o idee de a face Bulevardul Uranus la nivelul solului, si chiar o idee buna ( prin curtea Parlamentului ). Cat priveste Catedrala, lasa arhitectii sa o incadreze in peisaj, sunt sigur ca o sa le reuseasca.
Si eu as face din partea din spate Parc Public, in primul rand as planta cat mai multi copaci ( stejari, etc ), atat aici cat si in Parcul Izvor. Pentru a avea senzatia de "padure". O padure - chiar in mijlocul Bucurestiului - are un rol odihnitor.
De acord, asa cum arata acum peisajul este cam dezolant.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 2009

De acord cu tine. Si ideea ta e bună, dar atunci să mute acolo toată administrația statului Guvern, ministere tot, și să fie folosite și corpurile de la blocurile din Piața Constituției. Dar atunci nu vom scăpa veac de gardul care înconjoară clădirea. Pur și simplu gardul dă un aspect de fortăreață. Eu când am zis ,,în scop turistic,, în nicintr-un caz nu mă referam la mall sau magazine. Nu sunt de acord cu așa ceva. Pur și simplu să vizitezi clădirea în starea actuală. Evident undeva trebuie să faci și un restaurant, o cofetărie ceva, pe acoperiș un bar pentru a admira panorama, și pentru a se odihnii turiștii, dar nu mall în toată clădirea. Apropo știți că sus pe terasă daca vizitezi clădirea au sucuri apă minerală și masuțe cu fotolii stil
Ce se intenționa pe vremea lui Ceaușescu acolo cu zona?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 311
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421364 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use