De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4353 posts, 893704 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 311
 
 

📖 Pagination options
  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" sss

Multumesc in numele Poporului Forumist si iti doresc la fel :!:

P.S. Colegii "formisti" sunt o subspecie de forumisti fomisti?  :lol:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Da, ai dreptate, m-am prins si eu deabia acum, dar cred ca se intelege despre ce este vorba si nu va fi nimeni suparat.
Oricum ai facut tu indreptarea in spiritul bunei dispozitii !

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Lutyk wrote:
Dominatrix wrote:
in timp ce sunt atatea biserici in tara care au nevoie urgenta de renovare.

Astea se fac cu bani de la bugetul de stat care tocmai a trecut prin parlament precum gasca prin apa. Sâc!

Cea mai mare parte din sumele care sunt necesare  pentru construirea / renovarea bisericilor nu fac obiectul bugetului de stat. Acest lucru evident ca nu-l stiti, nici nu aveti cum. Asadar aceste sume sunt din sponsorizari si donatii. Va spune unul care cunoaste din interior sistemul.
In ruptul capului nu o sa vedeti "la lumina" aceste sponsorizari din simplul motiv ca se incalca una din cele 10 porunci fundamentale, inclusiv texte din Noul Testament. Promit ca nu mai voi insista / plictisi cu acest subiect, exista forumuri specializate. Un singur lucru mai subliniez, pe mine in continuare ma intereseaza preotii si nu popii. Am inchis subiectul.
Gigi Becali de exemplu face mai mult rau decat bine, dar am spus ca nu mai insist.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dominatrix

andrei11 wrote:
In ruptul capului nu o sa vedeti "la lumina" aceste sponsorizari din simplul motiv ca se incalca una din cele 10 porunci fundamentale, inclusiv texte din Noul Testament. Promit ca nu mai voi insista / plictisi cu acest subiect, exista forumuri specializate. Un singur lucru mai subliniez, pe mine in continuare ma intereseaza preotii si nu popii.
Aici sunt 100% de acord. Problema e ca prea putini mai sunt preoti adevarati. Multi din generatia veche si-au lasat oasele la Canal, si in puscariile comuniste, iar cei mai tineri de la cine sa invete? De la Preafericitul Om de Afaceri Daniel? Sau de la alte preacuvioase fete bisericesti care pe vremea lui Ceausescu dadeau din palme cand se ma demola o biserica?

P.S. Multumesc mult de urari. Aceleasi urari doresc sa transmit si tie, si tuturor membrilor forumului.

 


Despre A3 andrei11

Dominatrix, imi pare rau ca te contrazic, uite ce apare pe harta mea Google. O fi virusat calculatorul meu ?
a3.jpg (100.22 KB; downloaded 4986 times)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dominatrix

Vedeti, de asta imi place mie acest forum: aici se vede clar ca urmasii Romei nu si-au pierdut simtul umorului. Nu degeaba se zice ca rusii si romanii sunt cele mai spirituale popoare. Auzi, te rog mult, spune lu' nenea ala de la Goagăl sa facă si o autostradă pana la Buzău, sa o "fericească" si pe doamna Elena Suskracinskaya, mai cunoscuta si sub numele de Elena Udrea. :lol: Sau fa-o chiar tu, poate intri si tu in "cercul" expertilor care cat e ziua de lunga fac numai desene pe hartie si studii de fezabilitate, si apoi le arunca la gunoi cand vine la "pupitru" vreun politician cu idei creţe.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Nici o problema, va fi distractiv  :lol: , mai ales ca drumul Bucuresti - Tg. Neamt il fac lunar de 2 ori. Inmultit cu cati ani  am rezulta o suma frumusica  :oops: . ( Intai ca pasager si mai apoi ca sofer ). Si sa vezi ce hobanat "iti trag" la Focsani si Bacau ( am facut corect acordul ? Nu stiu, hobanat sau hobanate ? Sau ca EBA, hobanaturi ), sa moara de ciuda Oprescu & CO cu Basarabul si Suspendata lui cu tot.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Tom

Nu-ti face probleme cu acordurile. Exista contabili care spun "bilante" :lol:

 


Despre Pasajele de la Baneasa andrei11

Serban wrote:
Ok, e ultimul meu raspuns pe tema asta, ca sa nu mai fim off topic:
Nu stiu de ce s-a ales solutia asta, poate au avut motive intemeiate sau nu, dar daca era 1 singur pasaj nu mai erai de parerea ca e construit cu caracter privat?:)

Nu e corect pusa problema din start. Nu pot spune ca sunt o investitie "privata" cele 2 poduri + pasajul subteran de la Baneasa. Dar totusi un singur pod pentru accesul la complexele comerciale + Cartierul Pipera din Voluntari cred ca ar fi fost suficiente. ( Respectiv podul de la Jandarmeriei ).
Asa putem spune ca si Carrefourul de la Orhideelor "beneficiaza" de un ditamai pasajul ( Basarab ). Sau recentul complex de la Piata Sudului si pasajul care in curand se va construi acolo.
Trebuie tinut cont ca vrand nevrand A 3 se va da in folosinta cel putin intre Ploiesti si Bucuresti si parca vad ca 95% din traficul de la Ploiesti va ajunge pe Petricani.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

shoppy wrote:
Daca tot o dam pe mere-pere atunci s-a demonstrat matematic ca daca o familie medie isi inlocuieste dintr-o data toate becurile cu incandescenta cu becuri moderne de calitate atunci se face o economie de 50euro/an, cu tot cu pretul becurilor; si tot o economie a facut si Andrei11 daca frigiderul ala rusesc l-a inlocuit cu unul avand clasa de consum A sau A+

Hai sa-ti spun o poanta buna pe motivul asta. O companie aeriana reala americana care asigura curse directe Los Angeles - Melbourne a anuntat ca a optimizat trasul in asa fel ca i-a scurtat durata cu vreo 3 minute. Ha ! Ha ! Ha ! - un avion B 747 face aceasta distanta in aproximativ 12 ore.
Da, dar ia ganditi - va cata economie de carburant face compania respectiva tinand cont ca are 2 curse  zilnice si functioneaza 365 zile / an.
 Si tot apropo de acest lucru, nici nu va trece prin cap cata motorina se pierde printr-o intoarcere defectuasa a tractorului la capul tarlalei la diversele lucrari agricole. Dar tot asa, global, inmultit cu cate intoarceri se fac in tara / int-un grup de tari sau pe tot globul.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dominatrix

Apropo de "deviatiile" BDSM de la topicul de infrastructura, eu nu stiu de ce unii dintre voi reactioneaza cu atata pudibonderie la niste aluzii nevinovate, mai ales ca poporul roman practica - la modul inconstient - de sute de ani un fel de BDSM mental, numai ca nu stie cum se numeste. Daca "analizam" istoria e usor de observat acest lucru. Ba chiar lucrurile astea au intrat si in "folclor". Nu mai tineti minte celebra melodie de mahala a anilor '70: "Dă, mamă, cu biciu-n mine"? Păi asta ce e, nu tot BDSM? :lol:

Asa ca eu propun sa nu ne mai pierdem timpul cu asemenea "divagatii" fara rost si certuri sterile, fiindca nu de asta suntem pe acest forum. Mai bine sa discutam despre orasul ăsta, ca e destul de discutat despre el, concentrandu-ne pe "esenta" discutiilor. Iar daca tineti neaparat sa criticati, exista butonul ala care se cheama "PM", il puteti folosi cu incredere ca nu ma supar.

O zi buna tuturor!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" shoppy

Nu e vorba de acest mesaj in sine ci de frecventa cu care apar mentiuni din acest subiect, tocmai inainte citisem mesajul cu pisica cu noua cozi de la troleibuzele din Brasov si inainte mai gasisem ceva, si mie imi pla fetele slabe cu sani mici si ceea ce se intelege prin anime hentai, si sunt sigur ca fiecare membru are preferintele lui da nu face nimeni trimiteri la fiecare 10 mesaje la asta.
Si nu e vorba ca e un subiect pudic, lafel de deranjant ar fi daca cineva ar tot baga termeni de specialitate din muzica sau pictura, dupa o vreme zgaraie retina si devine deranjant, mai ales dupa ce bagi in goagal termenii si vezi ca e un termen care nu are nici o legatura cu pasiune ce ne aduce pe forumul asta si se putea foarte bine folosii un cuvant cunoscut de toata lumea.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Cred ca noi suntem invatati sa tinem numai pentru noi ceea ce ne place... nu e o problema, asta este intimitatea, pana la urma. Dar nu e o problema nici sa iti afisezi public preferintele. Din punctul meu de vedere, nu vad o problema nici cu tematica forumului, pentru ca vorbim tot despre transport si infrastructura, nu despre BDSM, sclavi, legaturi, noduri sau unelte folosite... cel mult e doar o nuanta care face discutiile mai putin seci. Dar, cum asta e doar punctul meu de vedere, e normal ca altora sa nu le convina. Nu cred decat ca noi, in general, avem o retinere foarte mare fata de lucruri necunoscute sau care par ciudate sau excesive. Probabil ca aceleasi reactii (poate chiar mai vehemente) ar aparea in cazul in care am avea printre noi un user extremist religios (in oricare dintre extreme). Nu e rau sa fii conservator... e rau sa duci la extrem 'conservatorismul'... Acum nu stiu daca solutia e mai multa toleranta sau mai putina 'afisare', dar cu totii suntem liberi sa alegem ceea ce ne convine dar si sa aratam ceea ce ne place... ce sa va zic... Peace!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" George

@MirceaG: cand eram adolescent, credeam toate nazbatiile alea cu Securitatea buna, patriotii care aparau poporul....intamplator, am citit o groaza de chestii si am ajuns sa aflu si de la sursa - adica din documente oficiale - cam cata politie politica, cate abuzuri si cate crime a comis Securitatea.
Asa ca raportul trebuie inversat - maxim 10 % treaba buna, restul - supraveghere, delatiune, servilism, rapoarte imbecile si agramate (dar pline de rautate idioata), recrutari de oameni nevinovati si chiar de copii etc.
Asa ca mai usor cu Securitatea, domnu'. Stiu ca l-ati intalnit pe tovarashu' - da' nici el nu era usa de biserica.
Clica de oligarhi, nou imbogatiti, capitalisti de doi bani - se recruteaza in general din fosta nomenclatura, securitate, si un strat gros de drojdie prezent in orice societate - bisnitari, smenari, proxeneti, cefe groase si lanturi asijderea - singura diferenta e, se pare, ca la noi drojdia asta e "clasa conducatoare". De chestia asta comunismul nu e chiar strain. Ba chiar dimpotriva.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 311
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421376 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use