Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1006 posts, 269602 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 72
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 George

"Aici sunt banii dumneavoastra"! Cu dedicatie de la firma de iepurasi de plastic plus panselute de trei zile.
Ultima poza cu maidanezii arata adevaratele probleme ale sectorului (si ale orasului).

 


Re: Sectorul 6 cosmin212

Salutare natiune', poate subiectul este off-topic sau neinteresant pentru unii, dar de comentat pentru altii.

Catre Domnul primar S6 o informare am de facut.
Firma angajata sa dea cu antitantari' 3d romania... vineri 24.06.2011 la orele 19:50 a intrat cu o Dacie papuc si a inceput sa stropeasca pomii din parcul Giulesti, la ora respectiva parcul era plin de copii.
Mustaciosul de sofer de pe dacie nu a avut bunul simt sa anunte ca incepe actiunea de stropire si in 2 minute parcul era umplut de un nor alb. Noroc cu baietii de cartier ca l-au oprit pe mustacios imediat si l-au trimis afara din parc
Din cate stiu stropirea se face dupa ora 22.00 cand copilasii sunt in patut, dar mustaciosul se grabea sa termine tura.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Dr2005

Stropirea se anunţă cu 24 de ore înainte, se pun afişe... cel puţin aşa s-a făcut în Parcul Drumul Taberei. Că s-au pus 2 afişe la ditai parcul şi în locuri greu accesibile e altă mâncare de peşte dar, din păcate, au procedat legal.

 


Re: Sectorul 6 cosmin212

Felicitari! celor care au aprobat montarea a mai multor banci in parcul Crangasi, sper sa continuie actiunea si in parcul Giulesti, ca-i sarac rau.

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Au fost facute multe lucruri pozitive in Parcul Crangasi zilele acestea:
- s-au montat cam 200 de banci si numarul lor este in continua crestere
- firma Luxten a reparat toate lampile de iluminat
- spatiile de joaca pentru copii au fost reconfigurate, primind si un gard de protectie, iar pe timpul noptii accesul este interzis
- s-au montat cam 10 tasnitori
- s-au montat cosuri de gunoi noi, inlocuindu-le pe cele care aveau peste 10 ani vechime si erau terminate
- s-au plantat arbusti si flori decorative
- se repara pavajul in zonele cu defiente
- s-au adus toalete ecologice
- si multe alte chestii
O sa fac niste poze zilele acestea  :).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Dr2005

Măcar s-au trasat şi nişte piste de biciclişti? Sau dacă vrei să vii de pe malul lacului şi să mergi spre Regie trebuie să ocoleşti prin Şos. Crângaşi că altfel te ia Miliţia la zor?

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Nu s-au facut piste pentru biciclisti pe aleile parcului. Oricum parcul in general este aglomerat si bicicletele ar cam incurca pe cei din parc si ar fi de decor (si eu folosesc bicicleta, dar aici cred ca mai eficient e sa nu fie folosita in parc). Aaa, dar tot circula si cu biciclete din cand in cand.

 


Re: Sectorul 6 fider

Cu piste de biciclisti sau fara nea Guduras a facut ce a stiut el mai bine si a introdus serviciu de inchiriere biciclete in parcul Dr. Taberei. In concluzie nu cred ca mai trebuie sa amintim cat de logic este ca la un parc relativ mic si cu multi vizitatori zilnici sa mai introduci si biciclete. Nici in parcul Herastrau nu a fost stralucita initiativa pentru ca a facut o reala "distractie" mersul prin parc din postura de pieton pe alei pe unde flutura zeci de biciclisti pe langa tine. Logic era fie sa nu mai fie aduse servicii de inchiriere biciclete in parcuri, cum era initial conceptul, fie sa existe doar anumite tronsoane cu circulatie permisa pentru ele. Cu toate acestea nu ma astept la decizii logice sau macar normalitate. Banii conteaza sa iasa si sa fie mangaiati pe crestet partenerii de afaceri ai primariei.

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Poze promise din Parcul Crangasi  :). Pot spune ca nu mai seamana aproape deloc cu parcul de odinioara din urma cu 10-12 ani in care am crescut, doar anumiti copaci amintindu-mi de vremea cand nu aveam grijile din prezent...

DSCF0620.JPG (687.81 KB; downloaded 7865 times)

DSCF0621.JPG (669.85 KB; downloaded 7864 times)

DSCF0622.JPG (844.71 KB; downloaded 7869 times)

DSCF0623.JPG (818.08 KB; downloaded 7866 times)

DSCF0624.JPG (713.74 KB; downloaded 7871 times)

DSCF0625.JPG (798.59 KB; downloaded 7877 times)

DSCF0626.JPG (711.62 KB; downloaded 7877 times)

DSCF0627.JPG (874.77 KB; downloaded 7865 times)

 


Re: Sectorul 6 chriss

As vrea sa aduc in atentie soarta infectului parc Drumul Taberei, unde nu s-a mai miscat nimic de ani de zile!! :shock: Locurile de joaca sunt deja distruse, cine nu a vazut, il rog sa faca o vizita sa vada cum sforile de legatura sunt rupte, cum leaganele sunt scoase din circuit(lant rupt)oare d-nul Poteras chiar nu are nimic de gand cu acest parc?parca era inclus la reabilitare?dar ma intreb cand l-ar face domnia sa la iarnaaa....? :o

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Ciudat, cunosc destul de bine parcul din cartierul Drumul Taberei, petrecandu-mi in el multe ore (in special in perioada 2005-2009, dar si acum merg constant 2-3 ori pe saptamna) si mi se pare ca inca arata foarte decent. S-au pompat masiv destui bani in parcul DT, in comparatie cu alte parcuri din sectorul 6, fiind favorizat si pe vremea primarului Dan Darabont (2000-2004), care locuia in zona, dar si cel putin in primul mandat al lui Cristian Poteras.

 


Re: Sectorul 6 cosmin212

Vreau sa aduc la cunostinta celor care au puterea si decizia de a amenaja parcurile pentru copii, saptamana trecuta un copil de 3 ani a murit in urma accidentarii in parcul Giulesti.
Va rog dispuneti amenajarea parcului, pentru a evita astfel de accidente.

 


Re: Sectorul 6 lecter

Detalii exista? Altfel, e prematur sa se dea vina pe autoritati pentru ca n-au prevenit ceva ce in primul rand este responsabilitatea parintilor...chiar ieri mergand cu cineva inspre Mogosoaia am vazut cum un carut de copil (din fericire gol) a luat-o la vale pana in mijlocul drumului. Evident, daca ar fi fost un copil in el ar fi putut fi condamnat soferul pentru ucidere din culpa, nu parintele inconstient care a permis sa se intample asta. Cand iti duci copiii mici undeva, trebuie sa fii cu ochii pe EI, nu pe altceva!

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Tom

Dupa noua lege, soferul nu mai este condamnat pentru prostia altora. Problema e ca e cam nasol sa-ti apara asa ceva in fata si sa dai peste el.
Legat de parc, trebuie facuta reclamatie scrisa la ADP S.6 (banuiesc ca parcul e in sectorul 6). Ma indoiesc ca ei citesc forumul, pentru ca nu cred ca le pozeaza cineva de aici utilajele ca pe cele ale RATB :twisted:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 72
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421618 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use