Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1006 posts, 269610 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 72
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 Dominatrix

Poteraș acuzat că a aprobat bugetul pe 2012 fără dezbatere publică legală

Primarul PDL, Cristian Constantin Poteraș, este acuzat de mai multe ONG-uri că a aprobat bugetul local pe anul 2012, în ședința de Consiliu Local din 31 ianuarie, fără a dezbate public proiectul suficient timp cu cetățenii.

Astfel, edilul Sectorului 6 este acuzat că a dat posibilitatea cetățenilor să se informeze despre proiectul de buget aferent anului în curs doar 12 zile, cât a fost publicat pe site-ul administrației locale, în loc de 30 de zile cât prevede legea.

“Primăria sectorului 6 a adoptat marți, 31 ianuarie, bugetul local pe anul 2012, încălcând încă o dată legea transparenței decizionale și refuzând organizarea unei dezbateri publice cu cetățenii sectorului 6. Proiectul de buget pe anul 2012 al Primăriei Sectorului 6 a fost afișat pe site-ul instituției, într-o primă versiune, în data de 19 ianuarie 2012. Conform Legii 52/2003 privind transparența decizională în administrația publică (art. 6, alin.2), proiectul ar fi trebuit să rămână minim 30 de zile spre consultare înainte de a fi supus votului în ședința de Consiliu Local”, susțin reprezentanții Centrului de Resurse pentru participare publică (CeRe) într-un comunicat remis la redacție.

Conform sursei citate, asociația nonguvernamentală alături de alte două ONG-uri (Grupul de Inițiativă Civică Callatis Drumul Taberei și Grupul Inițiativă Favorit) a solicitat primarului să scoată de pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu Local Sector 6 votarea acestui proiect și lansarea lui în dezbatere publică pe o perioadă de 30 de zile, așa cum prevede legislația în vigoare.

“Mai mult, pe toată durată ședinței de consiliu, reprezentanții societății civile au fost împiedicați să ia cuvântul, au fost acuzați de sabotarea bugetului și de partizanat politic. La final, președintele de ședință a refuzat să dea curs interpelărilor societății civile care nu au fost citite în plen, cetățenii fiind mustrați de modalitatea în care decid să comunice cu Primăria Sectorului 6″, informează CeRe care a adăugat că va depune plângere în condițiile Legii contenciosului administrativ nr. 29/1990. Prin aceste demersuri, CeRe urmărește respectarea legii și a drepturile cetățenilor sectorului 6 de a fi informați, consultați și de a participa la luarea deciziilor cu privire la alocarea și cheltuirea banilor publici, susțin reprezentanții asociației.

http://b365.ro/news/poteras ... ca-legala/

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 sss

Dominatrix wrote:
În toiul iernii, Poteraş renunţă la serviciile de deszăpezire


Primarul Sectorului 6, Cristian Poteraş (PDL), a anunţat că săptămâna viitoare va demara procedurile legale pentru scoaterea la licitaţie a serviciilor de deszăpezire şi salubritate. Edilul s-a declarat nemulţumit de modul în care actualul operator, SC Urban SA, a intervenit pe străzile din Sectorul 6.


Adevarul este ca nu inteleg cu ce se ocupa Urbanul, de 2 saptamani nu a luat gunoiul de pe strada mea, iar de dezapezit pe strazile din sectorul 6, nici gand!
Unde  :twisted:  s-or fi ascuns???

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Dr2005

De ridicat gunoiul... nu s-a mai ridicat decât de pe străzile principale de când a venit zăpada... că pe alte străzi nu mai încap maşinile de gunoi (fie din cauza zăpezii, fie din cauza maşinilor parcate aiurea, fie din ambele motive). Avem noroc că e frig, ninge (şi acoperă şi pungile de gunoi sparte întâi de boschetari şi apoi răvăşite de câini şi împrăştiate pe toată strada) şi nu miroase.

În schimb, pe Bd. Timişoara lucrau urbanii cu mini-freze pe trotuar, iar în dreptul garajului lor totul era curăţat exemplar. Mai departe... Dumnezeu cu mila, pe Prel. Ghencea şi Braşov se putea circula doar pentru că traficul aglomerat nu lăsa timp să se depună zăpadă. Însă acum mi-e frică să mă gândesc cum arată.

 


Re: Sectorul 6 Dominatrix

Patinaj “artistic” pe trotuar în Sectorul 6 al Capitalei

De voie, de nevoie, bucureștenii care locuiesc sau doar sunt în trecere prin Sectorul 6 trebuie să ”patineze” și să învețe singuri, pe propria piele, lecții de echilibristică. Nu puțini sunt și cei care cad pe trotuarele acoperite de gheață, care ar fi trebuit curățate de câteva zile de autorități.

Pe mulți bucureșteni, în special pe cei bătrâni, îi sperie numai gândul că trebuie să iasă în stradă, în această perioadă. Orice drum până la piață pentru câteva cumpărături, la serviciu ori până la cea mai apropiată clinică medicală sau farmacie se poate transforma într-un coșmar din cauza trotuarelor pline de gheață.

Cei care stau în preajma Pieței Veteranilor iau zilnic, singuri, lecții de patinaj și de echilibristică pe trotuarele de pe lângă Bulevardul Iuliu Maniu, una dintre principalele artere de circulație ale Capitalei. Deși Primăria Bucureștiului a cerut, în repetate rânduri, curățarea trotuarelor de gheață, iar legislația în vigoare prevede amenzi pentru firmele și asociațiile de proprietari care nu deszăpezesc și nu înlătură gheața de pe trotuare, nici echipele de intervenție ale operatorului de salubritate din Sectorul 6, nici locuitorii sau administratorii firmelor din această zonă administrativă nu au acționat pentru a-i proteja pe pietoni.

”E vai de lume! Am căzut, marți, pe strada Dealul Țugulea, când am ieșit din piață. Am căzut în fund, am spart toate ouăle, le-am făcut terci. E multă gheață pe trotuar și n-o curăță nimeni. Trebuie să mergem pe stradă pe unde trec mașinile. La mine în bloc sunt numai bătrâni care nu pot ieși din casă. Dacă pot eu, le mai iau câte o pâine pentru că ei nu ies din casă din cauza gheții”, a explicat Vasilica Iacob, în vârstă de 71 de ani.

Unii oameni care și-au cumpărat încălțăminte specială pentru a învinge gheața de pe trotuare au reușit să facă față cu brio provocărilor de pe străzi. ”Până acum n-am căzut pe gheață pentru că am bocanci antiderapanți. Însă, în general, din câte am observat în București, pe marile bulevarde care ar trebui deszăpezite nu se deszăpezesc. Măcar pe trotuarele bulevardelor principale dacă ar deszăpezi. Și autoturismele astea care stau pe trotuare lasă de dorit. N-am văzut pe nimeni de la Primăria Sectorului 6 făcând curățenie pe trotuare. Asta mă face să cred că pietonul nu este bun pe trotuar și că el nu are niciun drept”, punctează domnul Miki, care mai are patru ani până la pensie.

Viorica Ignat, o doamnă în vârstă 56 ani, care locuiește pe strada Drumul Timonieruluiu, în preajma Apromatco, este foarte dezamăgită de starea străzilor din cartierul său. ”Vă veți cruci dacă veți vedea ce e în tot cartierul în care stau. Oamenii merg pe drumul destinat mașinilor pentru că pe trotuare nu se poate merge. Probabil că inspectorii au uitat să iasă să-și facă treaba. Oamenii trebuie amendați. Îmi pare rău că trebuie să spun asta, dar am înțeles că peste câteva zile vine o altă ninsoare. Asta care e deja s-a așezat în două – trei straturi. Ce faci cu oamenii? 30% dintre trotuare sunt curățate, iar pe restul e jale, toate sunt sticlă. Aseară era iadul pe pământ: viscolea și nici nu vedeai pe unde calci. Cred că inspectorii trebuie să iasă să vadă ce au făcut firmele de salubritate care sunt plătite cu milioane de euro”, a spus Viorica Ignat.

”Acțiunea locatarilor de a-și mătura trotuarele a fost de bun augur. Până în acest an a fost jale, dar și acum sunt multe străzi și trotuare necurățate care ar fi trebuit să fie deszăpezite. Aleile dintre blocuri, dar și pe Bd. Uverturii în zonele în care blocurile sunt departe de trotuare, acestea nu sunt curățate. Sunt porțiuni întregi în care mergi cu zăpada până la genunchi”, spune și doamna Eugenia, în vârstă de 82 de ani.

Alții înjură de fiecare dată când alunecă pe străzi. ”Facem patinaj artistic pe trotuar”, au mai spus doi tineri care încercau să-și mențină echilibrul când mergeau spre Sir Militari.

”Eu m-am încălțat cu niște ghete despre care am zis că nu alunecă, dar se pare că alunecă. Doar să fi avut crampoane cu cuie ca să ne fi menținut echilibrul”, spune, scrâșnind din dinți, un domn care încerca să se mențină în picioare pe scuarul de la semafor din Șoseaua Virtuții.

”Dacă în centru, pe Drumul Taberei Nr. 34 până la stație, abia mergi pe trotuar pentru că nu e curățat, ce pretenții să mai ai? Este gheață peste tot încât ne spargem capul. Merg pe stradă cu frică. Și la Piața Veteranilor când a dat zăpada era tot așa. Nu puteam să ies pe străduță în bulevard pentru că gheață peste tot. Nenorocire mare! Trebuia să ocolesc prin față pe la cofetăria Tip Top (n.red – care se află pe Bd. Iuliu Maniu) ca să ies în stație la linia 336. Ca să se dezghețe aici trebuie să vină vara”, a încheiat, ironic, doamna Florica de 71 de ani.

Chiar dacă ultima ninsoare a căzut în Capitală duminică trotuarele, scuarurile și străzile sunt acoperite de gheață, inclusiv cele ce fac legătura cu marile bulevarde, care se numără printre arterele de circulație cu prioritate la deszăpezire. Când sunt luați la bani mărunți de bucureșteni, operatorii telefonici ai firmei de salubritate din Sectorul 6 sar ca arși. ”Dar s-a deszăpezit, doamnă, cum să nu se deszăpezească?”, a răspuns, cu ipocrizie reporterilor B365.ro, o angajată de la departamentul Call Center al firmei Urban SA, care se ocupă de salubritatea Sectorului 6.

Primarul Sectorului 6, Cristian Poteraş (PDL), a anunţat la sfârșitul lui ianuarie că va demara procedurile legale pentru scoaterea la licitaţie a serviciilor de deszăpezire şi salubritate. Edilul s-a declarat nemulţumit de modul în care actualul operator, SC Urban SA, a intervenit pe străzile din Sectorul 6.

http://b365.ro/news/patinaj ... capitalei/

 


Re: Sectorul 6 Dominatrix

Mormane de gunoaie, pe străzile din Sectorul 6

Locuitorii Sectorului 6 trebuie să îndure, pe lângă grămezile de zăpadă, şi grămezi de gunoaie. Unii spun că gunoiul din faţa blocului unde locuiesc nu a mai fost ridicat de două săptămâni.

Locuitorii Sectorului 6 susțin că în cartierul Militari, zona Piaţa Gorjului şi Drumul Taberei, mormanele de gunoi au ocupat trotuarul, împiedicând circulaţia pietonală.

Reprezentanţii Primăriei Sectorului 6 spun că gunoaiele nu au mai putut fi ridicate pentru că maşinile însărcinate cu ridicarea gunoiului nu au putut intra pe străzile laterale din cauza zăpezii. ”S-a acţionat mai întâi pentru deszăpezirea principalelor artere. A început să se intre şi pe străzile secundare. S-a ridicat gunoiul şi din zonele unde nu s-a putut până astăzi. Mai sunt câteva zone. În această seară (n.r ieri) vor fi remediate toate problemele”, a spus consilierul primarului Sectorului 6, Mihai Anghel.

După ce edilul Sectorului 6, Cristian Poteraș, a anunțat că va rezilia contractul cu operatorul de salubritate, Urban SA, reprezentanţii administraţiei spun că gunoiul nu a fost lăsat de izbeliște dintr-o „răzbunare” a societăţii comerciale. „Ei sunt acum cu toate utilajele pe străzi. Au intrat cu maşini mici şi pe străzile laterale, unde s-a putut”, a completat Anghel.

http://b365.ro/news/mormane ... ectorul-6/

 


Re: Sectorul 6 DanCld

OT: la mine a fost ca in cantecul ala de la Parazitii, joi m-a trezit masina de gunoi  :twisted:  Daca la Vanghelie se poate...

 


Re: Sectorul 6 Aron

Asta e doar inceputul...cand s-or topi toate zapezile sa vedeti ce de gunoaie ies la iveala. In statia V. Oltului(cea de pe Prel. Ghencea - sens centru) e o infectie acolo...gunoiul de acolo nu ar incapea nici macar in 5 cosuri din acelea de se pun pe stalp....si nu e sa zici ca nu aveau cum sa ajunga masinile ca e un mare "bullshit", strada fiind curata luna....dar de.... :evil:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Iata cum stau gunoaiele pe strada in zona pietei Veteranilor:
DSC03966.jpg (127.37 KB; downloaded 8550 times)

Atentie, mormanul de "zapada" de dedesubt e format de fapt din gunoaie mai vechi. E atit de mare gramada incit ajunge peste nivelul capotei masinii.
Strada e perfect accesibila, dupa cum se vede.

PS: Aici arunca gunoiul niste magazine mai noi ce nu au pesemne contract separat de salubrizare.

 


Re: Sectorul 6 ilie_v

Pe strada Caramidariei, in sectorul 6 exista o groapa de forte multa vreme; numai ca de cand ne-au troienit zapezile si ne-au obligat sa circulam pe aceleasi urme craterul din sosea a luat proportii.

Exista vreo modalitate prin care primaria / vreun responsabil de acolo sa vada acest monument natural in plina expansiune?

PS: lasand la o parte faptul ca atunci cand ploua apa nu isi urmeaza cursul catre gagherele de scurgere catre canalizare (de cand a fost executata lucrarea --> constructia strazii) aceasta groapa pune probleme foarte mari!!!

 


Re: Sectorul 6 aztec

Un text interesant luat de pe sitele primariei de sector.
Am stat mult sa ma gandesc ceimobile are MApN-ul pe acele locuri, ca asa am gasit textul, pana la urma sunt terenuri sau asa se lasa a se intelege....Numai ca parte din terenuri sunt deja ocupate.

Dl Primar: Bună ziua, salut pe toŃi cei din sală si bunele intenŃii pe care le
au. Propun introducerea pe ordinea de zi a proiectului de hotărâre privind preluarea în
administrare a două terenuri din cartierul Drumul Taberei, de la Ministerul Apărării
2
NaŃionale. Problema este stiută mai demult de toŃi consilierii locali, natura urgenŃei este
dată de faptul că ministerul, în ultimele zile, ne-a rugat să aducem cât mai repede
acordul Consiliului Local si eu sper ca dvs să-l votaŃi. Vă mulŃumesc.
D-na Neacsu: Da, precizez că proiectul înaintat de dl primar este însoŃit de
Raportul de specialitate al DirecŃiei de InvestiŃii, Expunere de motive si Raportul
favorabil al comisiei 5.
Supun la vot, da d-le consilier, vă rog.
Dl Dina: Bună seara. Dacă sunteŃi amabilă ne citiŃi si nouă înainte
proiectul de hotărâre măcar, ca să nu fie votat asa.
D-na Neacsu: Da, deci proiect de hotărâre privind acordul Consiliului
Local al Sectorului 6 al municipiului Bucuresti pentru preluarea în administrare a unor
terenuri de la Ministerul Apărării NaŃionale. Deci exact cum a anunŃat dl Primar, se
nominalizează în hotărâre cele două terenuri, unul situat în strada Drumul Taberei 32 si
celălalt în strada Brasov nr. 21A. Vă rog.
Dl Dina: Alte detalii sunt acolo legate despre terenuri, despre suprafeŃe,
despre vecinătăŃi, despre?
D-na Neacsu: Nu, nu, nu sunt. Se împuterniceste primarul sectorului, prin
hotărârea respectivă, să facă demersurile necesare pentru a prelua în administrare aceste
imobile, acesta este conŃinutul, dar presupun că având adresele postale, vecinătăŃile se
cunosc.

 


Re: Sectorul 6 George

Pentru ce le preluam? Unde sunt? Ce suprafata au? Nu conteaza, doar avem numarul postal!
"Ne puteti citi si noua hotararea, ca sa stim ce votam?"
:lol:    :lol:     :lol:

 


Re: Sectorul 6 aztec

Am dat cu tarnacopul pana in china si am aflat ca:
Imobilele sunt de fapt TERENURI.

Ca Drumul Taberei 32 este de fapt 132
Văzând Raportul de specialitate al DirecŃiei InvestiŃii prin care se solicită
adoptarea unei hotărâri de consiliu cu privire la exprimarea acordului acestuia pentru
preluarea în administare a imobilelor situate în str. Drumul Taberei nr. 132 si Str. Brasov
nr. 21A, Sector 6, Bucuresti;

...
Având în vedere lipsa acută de spaŃii locative si numărul crescând al solicitărilor pentru
atribuirea unor locuinŃe, au fost identificate unele imobile ce pot face obiectul unor proiecte care
să vină în întâmpinarea nevoilor mai sus-menŃionate, precum si a altor nevoi sociale la nivelul
Sectorului 6.

.....
łinând cont de necesitatea luării unor măsuri în ceea ce priveste dezvoltarea unor
programe si proiecte sociale, în vederea satisfacerii nevoilor locuitorilor Sectorului 6


Adica pe terenurile de langa Chilia Veche si de langa Bila, daca retin eu bine, vor mai creste ceva blocuri.
Terenul de la Chilia Veche se preta cel mai bine la EXTINDEREA parcului Drumul Taberei


http://www.primarie6.ro/uploaded_files/ ... 1.2012.pdf

 


Re: Sectorul 6 George

Daca este vorba despre terenul vizavi de parc, langa Chilia Veche, sunt de acord ca cea mai rationala destinatie era aceea de parc!
De altfel, inainte de alegerile de data trecuta, terenul fusese imprejmuit si eram convins ca vor face parc, dar bineinteles ca in sectorul 6 dupa alegeri nu s-a mai intamplat nimic vreo 2 ani, nici macar de pus garduletele pe care incepusera sa le puna la blocul nostru nu au mai terminat, s-au oprit pur si simplu odata cu alegerile.  :x

Am crezut ca acel teren este tinut liber pentru metrou - bineinteles pana au aparut planurile reale - dar acum chiar nu inteleg de ce nu s-a facut nimic acolo atatia ani, si de ce vor sa mai tranteasca niste blocuri... :cry:  

Cat despre "imobil", din punct de vedere juridic, "imobile" sunt in primul rand terenurile, precum si constructiile inglobate in mod durabil in sol sau subsol, iar mobile, toate bunurile pe care legea nu le priveste ca imobile.
Deci, daca in limbajul comun "imobil" sugereaza o constructie, in limbajul juridic, terenurile sunt cea mai importanta categorie de imobile.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 sss

Daca-mi mai aduc eu bine aminte de ceva terenuri de pe langa piata Veteranilor, inclusiv din curtea scolii 156, cred ca este un ultim tun tip Poteras!  :evil:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 72
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421625 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use