Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Gunoiul din Sectorul 5

115 posts, 39299 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Cred ca trebuie un topic separat pentru aceasta problema, dat fiind potentialul de a deveni in curand una dintre cele mai grave probleme ale orasului in care traim.

Sa incepem cu strada Humulesti (capatul lui 117), asa cum arata in primavara lui 2009 (link iRealitatea):

realitatea_humulesti.jpg (220.94 KB; downloaded 4982 times)


Aceeasi zona, in toamna lui 2010 (link stirile pro(s)tv)

60457109.jpg (50.92 KB; downloaded 4983 times)


Daca ne limitam doar la acest caz avem cateva argumente din seria ideilor preconcepute: periferie, oameni de calitate, minoritatea colorata etc.

Insa pentru cineva care isi are domiciliul pe tarlaua lui Vanghelie situatia e mult mai grava: in sectorul 5 nu se face curatenie! Se golesc pubelele blocurilor o data pe saptamana si atat! Cosurile de gunoi de pe strada se golesc la fel de rar! Toate campurile virane, inclusiv cele ramase la marginea centrului civic in spatele casei republicii, sunt pline de gunoaie!

Ieri a aparut in ziare stirea ca Oprescu a luat situatia in mainile proprii si va aloca bani "de la capitala" pentru tratarea problemei (link); o cautare pe google gaseste un articol din februarie care mentioneaza amenda de 60,000ron primita de Vanghelie pentru ca nu a deszapezit sectorul, dar... si altceva:

Văzând că nici amenda de 60.000 de lei, pe care a primit-o pentru nedeszăpezirea arterelor din sectorul său, nu l-a speriat, primarul Capitalei a decis să facă „pace”: salubrizarea şi deszăpezirea în sectorul 5 să cadă în sarcina unei firme de specialitate angajate de municipalitate.


(link)

Deci problema e recunoscuta de multa vreme, timp in care gunoaiele au ajuns dealuri cu potential ca in curand sa ajunga munti.

Incheiem cu o noua poza de pe iRealitatea, din ianuarie 2009:

image_123324370621912800_3.jpg (62.33 KB; downloaded 4987 times)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 Costin

Indirect, cauza este una singura: tot calitatea oamenilor. Si nu pentru ca arunca gunoi pe strada, pentru ca sunt convins ca si in sectorul 1 se arunca gunoi pe strada tot atat ca si in 5. Omul este indirect vinovat pentru ca se incapataneaza sa il voteze pe acelasi incompetent la primarie de atatea mandate (nici eu nu mai stiu cate sunt... 3, 4?). Tot omul este de vina pentru ca prefera sa primeasca 1 kil de ulei si 1 de zahar o data la patru ani, decat sa aiba curat pe strada. Spiritul civic e o boala veche la romani (vedeti cati oameni se duc sa voteze), dar problema cea mai mare e ca nici macar aia putini care voteaza nu gandesc inainte de a pune stampila pe acelasi marean cu m mic.

Sectorul 5 a ajuns sa fie o zona atat de rau-famata nu pentru ca acolo sunt oameni mai "rai" ca in alte zone, ci pentru ca este un sector foarte prost administrat. Nu trebuie sa mergeti pe stradute sau in spatele blocurilor ca sa vedeti asta. Pe Sos. Alexandriei, in dreppul Pietei Rahova, este o mizerie si o infectie ce nu se poate descrie. Parcarea pietei este ocupata de dube parasite ce servesc ca depozit pietarilor. Trotuarele sunt ocupate de vanzatori ambulanti tolerati de autoritati. Spatiile verzi dintre trotuare si blocuri sunt adevarate tabere pentru homlesi. Pe Alexandriei e o aglomeratie de nedescris din cauza ca nu sunt locuri de parcare disponibile la piata. In spatele pietei sunt faimoasele ghetouri infecte, dar cu termopane si antena de satelit la fiecare fereastra. Ba chiar norocosii de la parter au ingustat strada si si'au mai tras o camera sau doua lipite de bloc! Si peste tot domneste o imputiciune care iti muta nasul, toata zona pietei este plina de legume putrede, calcate in picioare si intinse peste tot, praf de o palma pe trotuare si pe sub masini si gunoi menajer peste tot.

Sigur ca ce am descris mai sus este din vina directa a oamenilor, pentru ca nu sunt 'disciplinati'. Dar nici nu vine nimeni sa ii disciplineze. Sectorul 5 este, de mai mult de 10 ani, sat fara caini si caini fara sat.

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Intre timp am facut o sesizare pe site-ul garzii de mediu, legat de gropita de gunoi menajer amestecat cu materiale de constructii dintre blocul unde stau si mall-ul Liberty Center, in zona Calea Rahovei 24x. Poate imi vor urma si altii exemplul  8-)

Sesizari Online Garda de Mediu

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Mircea G

DanCld wrote:
Intre timp am facut o sesizare pe site-ul garzii de mediu.....[/url]

Da , asta ma gindeam si eu sa fac . Ai scris ceva special sau o fac asa, " pur si simplu " ???

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Am scris realitatea: "Va aduc la cunostinta ca in zona calea rahovei 242 vis-a-vis de centrul comercial precum si pe campul viran ramas in urma demolarilor din anii '80 a aparut o adevarata groapa de gunoi, formata din gunoi menajer si materiale de constructii. Zona e la 1km de Casa Poporului iar salubritatea in sectorul 5 e o chestiune doar teoretica"  :lol:

Dar daca imi raspund precum Apa Nova unde am reclamat intreruperi frecvente, neanuntate de apa.... si mi-au trimis un handicapat sa-mi ia apa de la robinet pentru a-mi trimite raportul de analiza ca uite bă aici ca apa noastra e in parametri....  :shock:

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 fider

Treaba cu dl. Marean "Care este" e cat se poate de simpla:
- cat timp au fost bani sau interese s-a putut:
1) face curatenie de catre primarie si alte lucruri (a se vedea cum se ridicau munti de gunoaie de pe Sos Bucuresti Magurele nu departe de Depoul Alexandria)
2) vopsi strident niste blocuri pe Calea Rahovei
3) vopsi strident alei prin parcuri
4) refacut parcuri punand in ele mobilier urban si amenajand spatii de joaca cu costuri uriase (vezi cazul Romniceanu, Eroilor, Sebastian si altele)
5) pune gazon in diverse spatii
6) organiza Vanghelioane
7) construi Economate
- cand banii au disparut nu s-a mai facut nimic din toate astea

Ca o remarca suplimentara, in ultima perioada (ultimii 2 ani), cand si cand, primarul sectorului mai solicita si servicii de curatenie din partea Romprest. Deci se putea, nu facea numai Primaria curatenie.

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 Dominatrix

Pozele de mai sus sunt "lux". Ia aruncati un ochi la articolul si materialul video de aici, din acelasi sector al primarului E-Vanghelie:
http://stirileprotv.ro/stiri/social/ferentari-de-sf-maria-infectie-gunoaie-gratare-incinse-si-miros-acru.html
Metropola Bucuresti, ne-fardata...

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Bun, se pare ca functioneaza petitionarea pe site-ul GNM (Garda de Mediu). Asteptam acum raspunsul de la comisariatul local  :roll:  Un coleg m-a descurajat ca la el (pe Sebastian) a durat 2 ani sa se rezolve o problema similara de acumulare de deseuri. Bine, in 2 ani sunt alegeri  :idea:

raspuns_sesizare_gnm_crop.png (109.81 KB; downloaded 4846 times)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Prosteveul pare sa fi inceput la modul serios o campanie legata de gunoaiele din sectoru' 5:

http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile ... bonzi.html

Btw, Garda de Mediu nu mi-a dat inca vreun raspuns oficial, altul decat "am inaintat petitia dumneavoastra catre comisariatul local". Din ce se intrevede, daca s-ar incepe chiar acum o operatie de asanare a sectorului, ar fi nevoie de sute de oameni la treaba, zeci de masini  :?
60458367.jpg (48.05 KB; downloaded 4796 times)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

In aceasta dupa-amiaza inainte de a incepe ploaia am scos aparatul foto pe geam, am prins cateva cadre, am redimensionat si va arat si voua ce a iesit  :shock:

Peisaj urban in sectorul 5
peisaj urban 1124.jpg (372.16 KB; downloaded 5126 times)


detaliu groapa gunoi 1124.jpg (375.67 KB; downloaded 5123 times)


coliba homeless 1124.jpg (464.11 KB; downloaded 5136 times)


Bine, le-am trimis si la "martor ocular" si la "stirile tale"  :roll:

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Pozele de mai sus au aparut doar la hotnews, cu impact minim; probabil subiectul e fie neinteresant, fie bine de ocolit. Dar oricum, pentru ca in alte locuri am primit sugestii nepotrivite, atasez 2 link-uri de la norc:

Aici avem zona dintre benzinarie si parcare, acumularea de gunoaie pozata mai sus cu zoom:
http://www.norc.ro/pano/TIBSY83j/
Dupa cum se vede, acumularea de gunoaie e mai recenta decat vara lui 2009.

Iar aici avem campul viran, copacii intre care si-au facut cuib oamenii strazii:
http://www.norc.ro/pano/Yj4vEoQ2/
Vegetatia e evident mai densa, zona nu e un exemplu de curatenie insa se poate sesiza o alterare evidenta, in sensul ca unde era atunci un ambalaj, acum sunt 5  :x

Subliniez inca o data, e vorba de zona de impozitare "A"  :!:

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

O mica victorie:

http://www.libertatea.ro/stire/foto-sec ... 13532.html

Locuitorii sectorului 5 sunt din ce în ce mai înspăimântaţi de mormanele de gunoaie care se strâng pe terenurile virane, cerându-le cu disperare autorităţilor să ia măsuri pentru ca sănătatea lor să nu fie pusă în pericol.

"Locuiesc în zona A a oraşului, plătesc impozite ca orice locatar al centrului, Casa Poporului e la 1 km distanţă şi văd pe geam peisajul surprins în aceste poze. Am sesizat Garda de Mediu şi Primăria, dar încă aşteptăm un răspuns. Dacă nu au de gând să facă nimic, aş fi de acord să nu mai plătesc deloc impozite şi nici facturi la REBU. Nici cei care stau în acea colibă nu cred că plătesc", a explicat subsemnatul


(Bine, textul nu imi apartine decat partial..... oh well!)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

A venit raspunsul de la Garda de Mediu:

raspuns-gnm.png (267.65 KB; downloaded 4528 times)


Aparent problema a aterizat din nou in curtea lui Marean, acolo de unde a plecat de fapt!

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 darknight

Zi de Zi trec pe acolo  :cry:  ......

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421620 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use