Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Gunoiul din Sectorul 5

115 posts, 39294 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 darknight

I-am vazut si eu azi  :lol: .MINUNE....

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 Serban

E usor off-topic, insa in sectorul 1 mi se pare ca Romprestul isi face treaba. Am vazut lucruri care acum cativa ani mi s-ar fi parut SF (probabil se intampla si in alte sectoare): noaptea,  stalpisorii de pe marginea drumului frecati cu peria, trotuarele spalate cu detergent, semnele de circulatie frecate si spalate cu presiune...

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Eu lucrez in sectorul 1 si vad acelasi lucru. Asta e deci marea intrebare, cum de in coltul asta de oras se poate iar acolo unde locuiesc eu nu se poate??

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 Dominatrix

Banuiesc ca intrebarea e retorica. In tot Bucurestiul nu e sector cum e sectorul 5, si nici primar cum e Vanghelie, asa cum nici vaca nu e ca boul. Sa nu uitam ca sectorul 5 a fost singurul fara contract de salubrizare :!: Cum e posibil asa ceva? Daca se insista pentru perpetuarea administratiei defectuoase din sector, probabil ca unii care voteaza dupa eVanghelie sunt masochisti sau li se sterge greu din gura si creier gustul mancarii primite in campania electorala.

 


  • Leo
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Leo

Azi am avut niste angajati de la salubrizare care mai strangeau gunoaiele pe Calea 13 Sepembrie. Problema e ca strangeau doar o parte din gunoaie . De spatiul verde (1 metru) dintre trotuar si strada nu se atingea nimeni.. gunoaiele erau la loc de cinste.
Apropo... s-au taiat crengile la copaci de vreo 2 luni, iar crengile inca zac intre spatiul dintre trotuar si strada! Nu le-a stans nimeni evident...
Si inca ceva, se facusera niste lucrari la conducte, astfel a fost spart trotuarul prin noiembrie. Dupa, evident, au venit ploile si zapada, si nimeni nu a turnat la loc astfalt...

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 Dominatrix

Leo wrote:
Apropo... s-au taiat crengile la copaci de vreo 2 luni, iar crengile inca zac intre spatiul dintre trotuar si strada! Nu le-a stans nimeni evident...
Nu va faceti probleme, o sa vina cineva sa le ia ca sa le puna pe foc. Daca s-ar apuca sa si danseze in jurul lui, eventual sa perpeleasca si un porc la jaratic, cum s-a spus aici ca a facut Vanghelie de Anul Nou, atunci ar fi exact ca in tarile africane, categorie din care Romania vad ca se incapataneaza sa faca parte, desi e singura tara de acest fel membra U.E.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Mircea G

Dominatrix wrote:
Leo wrote:
......eventual sa perpeleasca si un porc la jaratic, cum s-a spus aici ca a facut Vanghelie de Anul Nou

In timp ce Vanghelie era blamat pentru uciderea porcului in parc  :D unde lumea ASTEPTA sa fie preparata mincarea , la toate televiziunile erau aratati " TURISTI " care prin statiuni asistau la pomana porcului ... " TURISTII " majoritatea buhaiti de grasime si de bautura , tipau entuziasmati la vederea porcului arzind in paie spunind ca se simt bine si respecta traditia  :evil:  ...dupa care urmau imaginile cu boturile lor pline de unsoare tragind de sorici ....
Putem spune ca la Bucuresti s-a respectat traditia , dar in statiuni , asa zisii turisti , au dovedit a fi niste animale primitive demne de un mare sictir ...nici macar mila .
Asa ca , hai sa fim corecti ! ;)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Dupa luni de zile de absenta se pare ca ADP-ul s-a intors pe strada; omuletii in veste reflectorizante portocalii ne onoreaza aproape zilnic cu prezenta, se fac ca dau cu matura pe trotuare si alearga tomberoanele mai mult goale decat pline de zici ca sunt urmariti de streche. Mi se pare fascinant cum pot sa dea cateva secunde cu matura tip perie pe trotuar si la 1 metru mai incolo gunoaiele sa stea practic neatinse.

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Am gasit o poza de campanie de la localele din 2008. Hai ca mai avem doar 1 an jumate cu Vanghelie  :twisted:

wf800.jpg (180.02 KB; downloaded 3527 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Near topic:

Nu am de gand sa-i comentez afirmatiile facute in emisiunea lui Maruta; conferinta in chestiune se poate "investiga" aici: http://www.usmayors.org/

Trebuie sa subliniem insa un lucru si anume ca aceste conferinte sunt niste operatiuni comerciale; nu visez eu frumos noaptea si ma trezesc ca hai sa adun 100 de oameni din toata tara sau de pe tot continentul si hai sa... ne conferentiem. Problemele legate de infrasturctura / logistica de obicei sunt foarte costisitoare, gen chiria salilor, cazarea prezentatorilor, mancarea pentru participanti, salariul celor care amenajeaza salile, pun semne, indruma participantii; cineva trebuie sa plateasca pentru toate astea. Bun, cine? Pai pe de o parte sponsorii (acestia vin cu standuri pe holuri sau prezentari de tip promovare de produse intercalate printre prezentarile uzuale), pe de alta.... participantii  :lol:  Bine, exista si conferinte "gratuite" insa acel "gratis" inseamna prezentari tinute prin sali de facultate, mancare pe bani prin cantine sau pe la standuri cu hot-dog plus multa munca neplatita, prestata de voluntari - situatie acceptabila insa cel mult pentru "sclavii" care vin de capul lor  :lol:

Eu am un mic istoric de participare la conferinte tehnice, atat ca participant cat si ca prezentator. In calitate de prezentator intr-adevar nu te costa nimic - avion gratis, hotel gratis, masa gratis; ca participant in primul rand iti platesti avionul si hotelul, indiferent de conferinta. Chiar daca te invita nu stiu cine, invitatia iti poate asigura cel mult accesul gratis la conferinta dar nu si costurile aditionale. Cat costa in mod uzual accesul (doar accesul!) la o conferinta de 2 zile tinuta intr-un hotel, organizata ca la carte? In zona 1000$ in SUA / 1000euro in Europa. De ce te-ai duce la o astfel de conferinta? Pai in primul rand daca te trimite firma la care lucrezi fiindca altfel adunand fee-ul de 1000 (dolari, euro) cu avionul si cu hotelul rezulta de obicei sume pe care un om normal le vede totusi cheltuite in alt mod. De ce te-ar trimite firma? Poate in cadrul unui program de training sau poate pentru a te intalni cu cineva. Sau poate firma esti de fapt tu ( :roll: ) si te duci pentru a culege informatii sau pentru a stabili noi contacte de afaceri.

"Za point iz" ca niciun astfel de "goal" nu e realizabil daca nu cunosti limba de circulatie la conferinta respectiva (uzual engleza) sau daca iti lipsesc anumite skill-uri. Ca la un nivel "basic" e simplu, te bagi in seama cu unii-altii pe acolo, mananci bine, bei bine, faci niste cumparaturi pentru nevasta/copil/pisica sau ce ai acasa si te intorci fericit ca ai fost si tu undeva si ai poze de pus pe Facebook. Dar rezultatul final e zero, nu obtii de fapt nicio plusvaloare pentru miile alea de euro aruncate pe 2-3 zile petrecute intr-un hotel de lux nu stiu unde.

Bonus - poza de la o conferinta de oameni destepti (azi fara gunoi :lol: )

fosdem-facebook.jpg (95.62 KB; downloaded 3458 times)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Inapoi la gunoaiele din sector: astazi am avut ocazia de a-i vedea mai de aproape pe omuletii care de la o vreme dau cu matura pe trotuare si din cand in cand mai pun lopata la treaba prin zapada. Surpriza majora a fost cand am citit ce scrie pe vestele reflectorizante portocalii: ROMPREST. Deci s-a intamplat "minunea", banii de la capitala si-au gasit deci utilitatea.

Acum vin intrebarile:

- cum s-a facut atribuirea, prin licitatie, nu?
- daca s-a facut licitatie, cum de google nu ne spune nimic de asa ceva?
- cum de nicio gazeta tiparita sau online nu a reflectat aceasta atribuire?
- cand "expira" acest contract? nu cumva minunea va tine pana cand se va topi de tot ultima zapada din aceasta iarna?
- cat de multa curatenie este prevazuta a fi facuta? doar strazile principale? ceva din strazile secundare? dar spatiile verzi? dar campurile virane?

(Retorice, nu?)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 Gabi23

Gunoiul din 5... Calea 13 Septembrie - Sos. Progresului
Peisaj mizer, canale fara capac din care se auzea muzica :shock:
DSCF6838.JPG (877.04 KB; downloaded 3414 times)
DSCF6839.JPG (889.82 KB; downloaded 3425 times)
DSCF6840.JPG (1013.03 KB; downloaded 3414 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Dr2005

Ä‚la e fostul teren al lui Videanu.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421606 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use