Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Gunoiul din Sectorul 5

115 posts, 39296 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Gunoiul din Sectorul 5 andrei11

Un copac se considera taiat numai daca e plantat cu acte in regula. Daca a crescut acolo neplantat de nimeni se numeste flora spontana si nu se pune, nu poti sa-i imputi nimanui nimic. Asa e legea...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Mircea G

andrei11 wrote:
Un copac se considera taiat numai daca e plantat cu acte in regula. Daca a crescut acolo neplantat de nimeni se numeste flora spontana si nu se pune, nu poti sa-i imputi nimanui nimic. Asa e legea...

Ma duc sa-mi cumpar drujba sa defrisez padurea Baneasa .... ca nu este plantata cu acte in regula ...

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 ViitorulPrimar

DanCld wrote:
Pe campul arhicunoscut avem o noua surpriza: in noaptea de 11 spre 12 aprilie anul curent cineva a pus mana pe o barda si a secerat toti copacii - m
Nu, nu au fost taiati de cei de la ADP sau de catre altcineva in mod legal. Nu de alta dar de ce ai pune mana pe topor noaptea? Si de ce te-ai chinui cu toporul cand poti sa folosesti drujba? Si daca ai nevoie de lemn, de ce nu-l iei dupa tine?

In orice caz, taierea unui copac este in esenta o crima si zau ca m-as bucura sa-l vad pe criminal acolo unde ii e locul, la zdup!

Ar trebui sa te bucuri.Ala nu era loc de spatiu verde.Zona respectiva ar trebui asfaltata si facuta parcare.Lucru valabil pentru toate maidanele de la trafic greu.

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

De sus se vad multe lucruri si crede-ma ca prima tentatie e sa te bucuri ca nu se mai pot ascunde cei care isi fac nevoile pe unde apuca sau cei care isi baga din cand in cand acu' in vena. Locatia respectiva ar fi ideala pentru un parc, tinand cont de cat spatiu verde exista de fapt in vecinatatea apropiata; tinand insa cont ca nici nu stiu cum arata politistii locali de la sectorul 5 (fostii gardieni publici) parca optiunea campului complet viran e mai buna  :|

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Gunoieri in actiune!
curatenie-16aprilie-1.jpg (312.19 KB; downloaded 3534 times)

curatenie-16aprilie-2.jpg (364.54 KB; downloaded 3535 times)

Eu zic ca doar cateva seturi de maini nu sunt suficiente pentru ce e de fapt acolo; efecte notabile se pot obtine mai degraba cu un excavator  :!:

Ceva mai incolo politia admira palcul de copaci pusi la pamant...
politia-e-cu-noi.jpg (229.03 KB; downloaded 3534 times)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

S-a terminat contractul pe 6 luni cu Romprest, s-a terminat si distractia. Presimt o revitalizare a thread-ului  :|

DSC00062_rmed.jpg (210.54 KB; downloaded 3438 times)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 fider

Distractia este ca acel contract s-a semnat pe genunchi si din motive de "urgenta extrema ce nu sufera amanare" cu toate ca nimeni nu a trebuit sa dea explicatii in justitie care era acea "urgenta extrema" si cum s-a justificat toata afacerea in sine. Bine-inteles ca nici varianta PMB nu e prea logica pentru ca fiecare sector ar fi trebuit sa fie obligat sa ofere servicii de salubrizare nu tolerat cu un simulacru de serviciu facut cat sa nu zici ca nu este. Pana acum aproximativ 2 ani primarul Vanghelie se lauda ca nu da bani unei alte firme, ca gestioneaza eficient cheltuielile, ca nu imbogateste alte firme si ca face totul cu proprii angajati (si vreo 3-4 autogunoiere se pare pentru a acoperi tot sectorul din care doar doua folosite permanent). Cand a venit sezonul rece probabil ilustrul edil n-a vrut sa mai dea bani ADP-ului si nu a vrut nici sa iasa sifonat ca iarasi nu poate dezapezi sectorul. Atunci s-a facut maretul contract si Vanghelie iarasi a parut victorios in fata prostimii. Din punctul meu de vedere, pentru toate contractele dubioase si pentru diversele evenimente organizate ce nu apar vreodata prin contabilitatea Primariei nea Vanghelie era de mult timp cam in atentia DNA dar probabil ca toti politicienii este tolerat pentru ca nu da in vileag afacerile celorlalti.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Mircea G

Nu inteleg de ce o tot perpelim la rece  .
Haideti sa ne lumineze cineva daca exista o lege care obliga autoritatea sa existe un contract de curatenie .
In cazul ca exista o lege sa vedem cine nu o aplica si sa actionam . Cum ? O plingere penala . Scurt si la obiect .
Curatenia si sanatate publica nu sint lucruri de negociat , deci : SA FACEM CEVA ! Asa tot punem poze , facem caterinca ieftina si ei isi vad de treaba , noi suportam .

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 ViitorulPrimar

Eu v-am si invitat sa ne intalnim sa vedem ce putem face concret,sa vedem cum ne putem manifesta spiritul civic.Mi-am pus si id-ul de mess.Nu m-a contactat nimeni cu exceptia unei singure persoane.

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 fider

Mircea G wrote:
Nu inteleg de ce o tot perpelim la rece  .
Haideti sa ne lumineze cineva daca exista o lege care obliga autoritatea sa existe un contract de curatenie .
In cazul ca exista o lege sa vedem cine nu o aplica si sa actionam . Cum ? O plingere penala . Scurt si la obiect .
Curatenia si sanatate publica nu sint lucruri de negociat , deci : SA FACEM CEVA ! Asa tot punem poze , facem caterinca ieftina si ei isi vad de treaba , noi suportam .


Nu prea sunt de acord cu tonul "sa ne lumineze cineva" cand informatiile sunt accesibile daca ne chinuim putin. Pe de alta parte era destul de concreta si clara situatia din felul in care am prezentat pentru cine facea un minim efort mental pentru a identifica aluzia. In legea nr. 101 pe 2006 se expune destul de clar ca exista o oarecare responsabilitate a autoritatilor locale de a oferi servicii de salubritate si ca doar in situatii exceptionale poate interveni autoritatea judeteana. Conform legislatiei Primaria Sector 5 a depasit cadrul legal dintr-un motiv: nerezilierea contractului cu REBU. Primaria Municipiului Bucuresti a depasit cadrul legal prin negociere directa cu ROMPREST in loc de organizarea licitatiei publice pentru atribuirea aceluiasi serviciu ce oricum nu se putea face atata timp cat cel vechi nu era reziliat.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Dr2005

Primăria Sector 5 nu a negociat cu Romprest, acolo s-a băgat Oprică, PS5 având contract cu REBU până anul ăsta, deşi de vreo 5 ani nu a mai plătit nimic, aşa că REBU nu a mai prestat nimic, Vanghelie justificând că ,,cereau prea mult şi putem face treaba cu ADP-ul". Evident, ADP-ul cu cele câteva camioane Roman şi vreo 25 de oameni, majoritatea discriminaţi cu venitul minim, nu a făcut mare treabă şi nu face mare treabă, nici cu gunoiul, nici cu deszăpezirea (au un singur utilaj pentru aşa ceva... şi ăla e vechi de n ani, dar merge... dar e unul singur). De aia în sectorul 5 sunt munţi de gunoaie, iar pe străzile din Ferentari mai găseşti troiene de zăpadă şi la o lună după ce în celelalte zone au dispărut (prin topire).

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 fider

Legat de salubrizare si ridicarea gunoiului sunt de acord ca serviciul ADP Sector 5 era jalnic. Pentru dezapezire utilizau in ultimii doi ani preponderent unul sau ambele autogunoiere pe care le utilizau in mod obisnuit. Evident ca eficienta nu era deloc grozava. Totusi ar trebui sa spunem si faptul ca Romprest nu prea a oferit un serviciu de salubrizare extraordinar. E adevarat ca orice era incomparabil mai bine decat bataia de joc oferita de ADP dar serviciu de salubrizare comparabil cu cel din alte sectoare nu a fost.

Legat de REBU si Romprest este total adevarat, PMB a impus salubrizarea Romprest in Sectorul 5. Imi cer scuze si am corectat mesajul initial.

Magaria a fost a lui nea Oprica ce desi nu avea nici o posibilitate legala de a impune atribuirea serviciului de salubrizare a facut asta. In mod normal astepta raspunsul justitiei pentru litigiul PS5-REBU si eventual putea sa reclame faptul ca PS5 nu ofera servicii de salubritate conforme eventual sa deschida o actiune in justitie daca PS5 nu isi rezolva intr-un termen rezonabil problema salubrizarii. Cum Oprescu nu vroia probabil sa iasa sifonat ca aproape un sfert din Bucuresti nu avea dezapezire satisfacatoare si nici nu vroia sa se complice cu justitia, pentru ca aici cred ca a fost marea problema, a facut ce a stiut mai bine.

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

fider wrote:
Totusi ar trebui sa spunem si faptul ca Romprest nu prea a oferit un serviciu de salubrizare extraordinar. E adevarat ca orice era incomparabil mai bine decat bataia de joc oferita de ADP dar serviciu de salubrizare comparabil cu cel din alte sectoare nu a fost.

In primele cateva luni greul a fost dus de catre gunoierii cu maturi si pubele care luau mizeria dintr-un colt al sectorului si o duceau in alte locuri, in speta pe campurile virane. Apoi au fost introduse si masini de spalat strazile, se mai strangeau si ceva gunoaie in saci, s-au igienizat campurile virane; cat de cat prezenta obsesiva a gunoaielor s-a mai estompat.

Nu stiu acum ce se mai intampla; sentimentul meu e ca tot Romprestu' goleste cosurile de gunoi insa la o frecventa mult redusa fata de prima parte a anului.

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 ByOnu

Parcul Izvor apartine sectorului 'care este'? :?:

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421613 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use