MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 222138 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ByOnu

sab wrote:
...curtea interioara...


P-asta n-o stiam... :shock:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Da, statia Leonida (IMGB) este mai deosebita, iese din tiparul statiilor "standard". Dat fiind ca la cca 100 m dupa statie M2 iese la suprafata, statia nu este foarte adanca, ca atare vestibulul si o parte din spatiile tehnice sunt la suprafata.
Curtea interioara este patratul ingrosat din centru, iar zona unde este liftul in cauza am figurat-o cu verde. Nu iti imagina ca au acces calatorii in curtea interioara.. :D
IMGB.JPG (68.95 KB; downloaded 4676 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

La Politehnica montarea liftului interior face "victime colaterale". De cca 1 saptamana au fost demontate ceasurile din capatul peronului spre Preciziei (bineinteles ca nu au fost montate pe alta pozitie..). Acel perete va fi demolat pentru a se face culoar de acces spre lift, lift care acum "pica" in spatiile tehnice de dupa statie.
Pacat insa de materialele care se folosesc la finisarea acestui nou spatiu "public". Din ce am observat este o faianta galben-oranj, in contrast evident cu finisajele vechii statii
Politehnica.JPG (66.03 KB; downloaded 4540 times)

 


Apărătorii Patriei misterr

Au început lucrările la Apărătorii Patriei. Deocamdată s-a înălțat o groapă.


Fotografie0159.jpg (126.32 KB; downloaded 4415 times)


Fotografie0155.jpg (175.78 KB; downloaded 4405 times)


Fotografie0161.jpg (203.6 KB; downloaded 4403 times)


Fotografie0163.jpg (170.95 KB; downloaded 4404 times)


Fotografie0165.jpg (202.42 KB; downloaded 4404 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Utilizator anonim

Izvor...

DSC06880.JPG (243.52 KB; downloaded 5418 times)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Gabi23

Crangasi...

Crangasi - 30.07.2011.jpg (841.96 KB; downloaded 5375 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Au inceput lucrarile la lift si la Lujerului, deocamdata doar la cel interior (spre peron), situat in partea dinspre Lujerului (Cora). Se demoleaza partial scara si balustrada pentru a se face loc.
Tare sunt curios ce solutie se va adopta la Gorjului. Sunt 90% convins ca liftul va fi pe partea cu piata (este mai mult loc la suprafata acolo) . Liftul exterior va ajunge in acest caz direct la nivelul -2 al statiei (nivelul turnichetilor). Partea interesanta va fi liftul de la turnicheti spre peron. Peronul este destul de ingust "in statia veche", iar unde ar trebui (dupa parerea mea) sa fie acest lift sunt "mini-tunelele" de legatura cu peronul nou.

 


Re: Apărătorii Patriei subway guru

misterr wrote:
Au început lucrările la Apărătorii Patriei. Deocamdată s-a înălțat o groapă.

Orice lucrare 'subterana' incepe cu 'inaltzarea' unei gropi... ;)

 


Apărătorii Patriei misterr

Da, dar groapa asta a fost înălțată acum cîteva săptămîni, practic într-o zi, după care nu s-a mai întîmplat nimic. Eu trec zilnic pe acolo, și nu am zărit picior de lucrător prin zonă. Nu înțeleg de ce s-au mai apucat de lucrare, dacă nu există resurse.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Lasa ca si la Pta Sudului liftul exterior este gata de ceva vreme, insa de cel interior nu am vazut sa fi apucat. Bine, acolo cred ca este si o problema de pozitionare, vor trebui modificati turnichetii, liftul interior nu cred ca va veni pe centrul statiei, exact unde dau acum scarile fixe de la peron si unde sunt turnichetii.
Iar la Leonida nu s-a mai intamplat nimic de la pozele pe care le-am postat, asa ca...Lucrul bun se naste greu... ;)
Iata si o poza de la Lujerului.. Inteleg ca ne aliniem la normele europene, ca trebuie si persoanele cu dizabilitati sa poata folosi metroul, insa poate ca niste rulante ar fi fost mai urgente...
Lujerului.jpg (47.39 KB; downloaded 5213 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Utilizator anonim

Grozavesti

DSC07109.JPG (210.39 KB; downloaded 5129 times)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Gabi23

La Crangasi:
- liftul de la nivelul inferior: se asteapta liftul propiu zis ca spatiul in care va fi montat este pregatit in totalitate.
- liftul de la nivelul superior: se lucreaza intens si ziua si noaptea. S-a spart de cateva zile peretele de la baza.

DSCF2241.jpg (894.27 KB; downloaded 4989 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

La Politehnica liftul interior este aproape gata, iar finisajele sunt si ele pe sfarsite (joi de exemplu se lucra de zor pe la ora 21). Observati "maiestria" cu care a fost plasat liftul in spatele unui stalp (de fapt este la mijloc intre doi stalpi de rezistenta, dar unul pica in fata usii).
O persoana cu dizabiltati (doresc sa cred ca pentru ele facem acest imens efort financiar, nu pentru "puturosii" care nu vor sa urce cateva scari, altfel niste simple rulante erau mult mai necesare si mai ieftine) trebuie sa faca "manevre" pentru a putea ajunge la peron.
Liftul exterior "pica" probabil in spatiile tehnice, deocamdata nu se vad "urme" ale lui in statie .
In ceea ce priveste finisajele, ma asteptam la mai mult. Exceptand faptul ca noile finisaje pe bej si oranj se potrivesc ca nuca in perete cu restul statiei (stalpi gri), observati ca au "trantit" un simplu "gardulet" despartitor si cu asta basta, iar tavanul a fost finisat doar cat tine noul culoar, de mare efect daca te uiti la partea de tavan aferenta liniei. Poate un perete despartitor de sus pana jos era o solutie mai fericita.
Lift Politehnica.JPG (148.44 KB; downloaded 4895 times)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou telvanni

misterr wrote:
Au început lucrările la Apărătorii Patriei. Deocamdată s-a înălțat o groapă.


subway guru wrote:
Orice lucrare 'subterana' incepe cu 'inaltzarea' unei gropi...


misterr wrote:
Da, dar groapa asta a fost înălțată acum cîteva săptămîni, practic într-o zi, după care nu s-a mai întîmplat nimic. Eu trec zilnic pe acolo, și nu am zărit picior de lucrător prin zonă. Nu înțeleg de ce s-au mai apucat de lucrare, dacă nu există resurse.


@misterr
Facea misto de tine  :lol:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422376 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use