Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab

468 posts, 121600 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 34
 
 

📖 Pagination options
  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab GAC

Iar in legatura cu tramvaiele, sigur un tramvai important va lega Victoriei-Obor de Drumul Taberei. Acum, la inceput, nu ar fi exclus ca pasajul sa fie traversat doar de un tramvai, la interval de 7-8 minute (doar cunoastem marfa), iar mai multe tramvaie sa intoarca la bucla Basarab, sau eventual cei ce coboara la bucla Basarab sa urce podul sa ia in continuare tramvai spre centru, dar in functie de trafic, e posibil ca linia transbasarab sa fie suplimentata cu vagoane, sau eventual linia 12 (ce se presupune ca va intoarce la Basarab) sa fie prelungita dincolo de pasaj. Depinde mult de publicul calator. Daca vor fi puhoaie, negresit ca vor fi suplimentate tramvaiele, dar e posibil ca acest proces sa dureze. Oricum ar fi eu nu vad un interval de succedare foarte mic pe acea linie (transbasarabeana), gen 41, intrucat nu sunt tramvaie. Linia Dep Militari Romprim are 20 de Km deci dublu cat linia 41 si unde pui ca nu e separata de trafic, deci daca s-ar asigura un interval de 3 minute ar trebui pe putin 70 de vagoane.
Apropo, stie cineva care este parcul zilnic pe 34?

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab PinkyHog

GAC wrote:
pe la Eroilor sa ramana decat troleibuzele


Imi pare rau ca sunt de-a dreptul offtopic, nu vreau sa fac pe desteptul, dar observ ca tot mai multa lume il foloseste pe decat in loc de doar sau numai. In mod corect, decat se foloseste cu forma negativa a verbului.

Corect ar fi fost: pe la Eroilor sa nu ramana decat troleibuzele   sau    pe la Eroilor sa ramana numai/doar troleibuzele

O seara frumoasa tuturor!

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab ANTENA

GAC wrote:
Linia Dep Militari Romprim are 20 de Km deci dublu cat linia 41 si unde pui ca nu e separata de trafic, deci daca s-ar asigura un interval de 3 minute ar trebui pe putin 70 de vagoane.


Nu stiu cui i-ar folosi o linie de 20 de km, dar cred ca zona ar fi logic sa arate astfel:
2 - Dep Alexandria - Milea - Giulesti
11 - Romprim - Milea - Giulesti
12 - Giurgiului - Milea - Gara Basarab
13 - Granitul - Pta Victoriei - Militari (sau Ghenecea)
34 - Romprim - Obor - Banu Manta
35 - Platf Pipera - Pta Victoriei - Militari
47(sau 48) - Ghencea - Milea - Gara Basarab

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab George

GAC wrote:
Depinde mult de publicul calator. Daca vor fi puhoaie, negresit ca vor fi suplimentate tramvaiele, dar e posibil ca acest proces sa dureze.
Apropo, stie cineva care este parcul zilnic pe 34?


Ca sa fie puhoaie de oameni, trebuie sa fie clar ca vorbim de un anumit traseu, cu o anumita frecventa, pe care te poti baza.
Asta ar presupune cel putin niste anunturi clare din partea RATB, daca nu chiar mediatizare, publicitate - in fond, asa se face daca vrei sa atragi oamenii spre transportul in comun.
Primele luni oricum nu vor fi concludente, nici la 41 nu s-a ajuns imediat la numarul mare de calatori caracteristic pentru aceasta linie.

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab bercenicity

George wrote:
Ca sa fie puhoaie de oameni, trebuie sa fie clar ca vorbim de un anumit traseu, cu o anumita frecventa, pe care te poti baza.
...

Si in asta consta slabiciunea RATB-ului (sau ma rog, a CGMB-ului) de a face modificari in retea de transport.. daca pe un anumit bulevard nu e (deja) cerere nu se face linie/suplimenteaza. Nu sunt in stare sa priveasca imaginea in ansamblu.

Asa si vechiul 76 venea cu articulate la 2 minute iar 116 si 141 erau rara avis.
Sau cu ideea de a baga tramvai pe Panduri, unu din motivele vehiculate fiind ca autobuzele sunt pline.. Nu conta ca autobuzele mergeau in centru si viitorul tramvai nu.
Sau cand au mutat 8-ul de pe Brasov si Ghencea - acum plimba vantul fata de vremurile bune - lumea din Ghencea/Timisoara il folosea ca sa ajunga la P-ta Drumul Taberei.
Sau 37 care descria acel fantastic carlig - dupa ce s-a desfiintat legatura directa spre gara prin centru.
Sau 76-le pe care l-au prelungit fara sa faca modificari in manunhchiul de linii de autobuze care il dubleaza mare parte din traseu, si acum se taraie gol.
De oferta de linii de tramvai de pe Ghencea/13 Sept nu mai vorbim - singurele bune au fost temporarele. Nici 48-ul (Ghencea - Basarab) nu a fost prea grozav - cum sa fie cand stii ca de la Antiaeriana poti sa il iei pe 139 pana la APACA, unde oricum vroiai sa cobori sau cu tramvaiul in continuare, oricare varianta mult mai castigatoare decat 48-ul...
Linia plug 42...
etc...

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab gabriels

Astazi pe la 12 se efectuau probe cu 332 la Basarab.

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab sloppy

Probe acum 10 min pe Calea Giulesti  am facut o poza la intersectia Calea Giulesti cu Bd.Constructorilor poza este facut dintr-o pozitie cam incomoda deoarece eram in autobuz (644) da se vede destul de bine .
Mai mult ca sigur Marian va reveni in orele urmatoare cu poze .Era cineva in tramvai care facea poze . :D
Probe Vagon 332
DSC04721.JPG (559.5 KB; downloaded 2625 times)

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab darknight

Minunat peisajul ! :mrgreen:

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab rosetti61

In noile statii probabil ca vom defila tot cu clasicele tablite montate pe la fel de clasicii stalpi galbeni. Cand s-o obisnui lumea cu "noul 35" (sa-i dam si lui o sansa in plus, dupa atatia ani de absenta e necesar sa renasca intr-o noua forma de traseu - daca vor sa-l urce pe pod sau au de gand sa-l repuna pe vechiul traseu) sa vezi ce bataie pe el ca-i duce direct in Pipera si nu se mai inghesuie in 41 pana la Crangasi iar de acolo cu metroul - daca nu va fi "scurtatura" pana la Gara si de acolo metrou pe traseul cunoscut, ca e mai repede; nu stiu daca 41 se va descongestiona, ramane de vazut in timp.
Autobuze pe pod, da - un 122 (in forma actuala, pe 13 Septembrie si Panduri are musterii?), un 305 din Valea Oltului la Piata Presei (n-are rost sa fie dus pe Virtutii ca pateste la fel ca 178) - fie prin Ion Mihalache, Averescu-Marasti, fie de la piata Mihalache prin Clucerului cu iesire fie spre Arc fie in continuare pe Marasti.
Insa, daca e sa circule pe pod - nu vor avea statii decat la capetele acestuia - altfel vor fi nevoite sa circule pe linia tramvaiului si sa faca oprire in statia acestuia, graficele de circulatie fiind realizate astfel incat sa nu se incurce.
Daca vor fi autobuze destule (si soferi  nou angajati care sa le conduca) vor aparea alte linii noi.
Lista de tramvaie de mai sus e destul de buna, dar sa ne amintim ca 2 devenise un fel de cenusareasa inainte sa intre in lucru linia lui 32 (atunci a si disparut), la fel si 37 ca a murit mai de mult din lipsa cererii.
Deocamdata real este 11 care a parasit Ghencea, sa vedem ce mai urmeaza.

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab burli

gresesc eu, s-au linia 26 acum foarte multi ani in urma (cei mai in etate  :D  ) a fost o linie care practic nu avea capat  a fost ceva ce incepea de la Gara , Stefan cel Mare , Mihai Bravu, Oltenitei , (fost) Panduri , Leu , Basarab, Gara , ceva asemanator va ma fi ?

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab andrei11

Nu cred ca se va mai reinfiinta  linia circulara 26, din mai multe motive. Situatia este alta la nivelul anului 2011 decat era acum extrem de multi ani - nici nu mai stiu cand a fost suspendata linia. Linia avea un cap ( pentru  cele 2 sensuri ) la Leu, dar asta este cu totul alta poveste.

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab GAC

@sloppy.
Daca faceai poza aia la sectiunea C a tramvaiului, il vedeam la fata pe neobositul. Asa de aproape ai fost de medalia de aur.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab Utilizator anonim

GAC wrote:
@sloppy.
Daca faceai poza aia la sectiunea C a tramvaiului, il vedeam la fata pe neobositul. Asa de aproape ai fost de medalia de aur.


Deci sa inteleg ca sunt vanat de paparazzi  :P
IMG_7055.JPG (252.12 KB; downloaded 2600 times)

 


  • marian
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab marian

Erai oricum si supravegheat [ca sa ne faci un reportaj bun]la oprirea de dupa Apaca unde curatau liniile era o masina pe dreapta cu farurile aprinse inauntru eram eu.Toata saptamina m-am plimbat de cite ori am avut ocazia prin  zona indiferent din ce directie veneam drumul spre birou trecea musai pe la Basarab.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421769 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use