Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab

468 posts, 121598 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab subway guru

@Andrei11:
Capatul lui 26 era la Leu?
Eu parca tineam minte ca pe la Puisor...
A trecut atata vreme de atunci...

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab andrei11

La Puisor era capatul liniei de autobuze 33. Circulara si ea. Pentru linia 26 garantez eu ca era la Leu. Maine poate "la club" o sa desenez schema de cap de linie de la Leu, era inedita si interesanta. Pentru ca tramvaiul 26 avea cap acolo iar celalalte tramvaie nu aveau. Iar linia exterioara - care avea raza mai mare, evident, beneficia de un tramvai in plus.

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab subway guru

Thanks @Andrei11 pentru 'reimprospatarea' memoriei, tineam eu minte ceva, dar era vorba de 33 nu de 26...
Oricum sunt lucruri din alta 'epoca'...

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab rosetti61

tramvaiul 26 in prima faza experimentala de inelar a intors provizoriu la Depoul splaiul Unirii, apoi a avut capat in zona Garii de Nord - Basarab si apoi la Leul (dupa amenajarea capatului la inceputul anilor 70, unde "a intors" (mai bine zis stationat pe bretelele de pe fiecare sens pana in 1986 cand i-a fost mutat capatul la Basarab, dupa aia a mai fost o incercare de capat la Sura Mare si apoi a murit, parca in 1990.
La Leul cabina dispecerilor se afla intre sensurile de mers (intre bretele) - daca nu ma inseala memoria, 9 si 25 mergeau pe abatuta spre Panduri iar dinspre Panduri erau pe directa (breteaua lui 26 de pe sens era clasica, in abatere).

 


  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab Sava6115-6315

Salve. Sunt nou pe aici. Va urmaresc cu  interes discutiile de ceva timp incoace.
Inteleg ca RATB-ul sufera de o profunda lipsa de tramvaie ceea ce nu permite  sustinerea unor linii lungi sau  a unui  numar mare de linii simultan. Noroc ca se lucreaza si  se deviaza/suspenda periodic diverse linii.
Am  gasit pe youtube ceva filmulete cu  cateva linii de tramvai din Brno(Cehia)(felicitari  celui  ce a postat pe cest forum un linkcu  tramvaie bidirectionale din Brno). Am  ramas masca sa vad ce trasee lungi si  ce infrastructura au!! :shock: Paienjeni  de linii  de tramvai.Cred ca si  in Bucuresti ar fi necesare trasee lungi pt tramvaie si  independente fata de traficul  rutier.Altfel , nimeni nu  va merge cu  tramvaiul  daca are de schimbat 3  tramvaie care vin  la intervale determinate de ambuteiaje. Dar ne mai  trebuie ani lumina ca sa gandim  ca in vest.....
Legat  de linia 46,  as sugera ca aceasta linie sa fie unita cu 24 sau  42 si  dusa pana in  Damaroaia sau Piata Presei. Motivatie: 282 se descarca mereu la capatul  de tramvaie  de la Banu Manta , venind dinspre  Piata Domenii. Eu  am mers timp  de 5 ani  pe ruta Domeni -Banu Manta- Iancului si  erau  destui calatori care alergau  cot la cot cu  mine sa prinda un  34 "la primarie" sau  invers(un 282/205)chiar si  cand bucla de la Gara era folosita de 34,46.
Totodata capatul  de la Gara Obor nu poate fi  folosit de vreunul  din tramvaiele de pe pasaj? Acolo  se afla o  autogara foarte mare(pleaca foarte multe curse) si  implicit calatori.

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab darknight

Il pun si ei maine ,mai sunt ceva zile pana atunci ,sau anunta chiar luni de dimineata ,nu se poate sa nu dea drumu luni ar fi un mare fail...... :lol: .Eu sunt sigur ca luni se va da drumul.... :mrgreen: ,sper sa nu imi iau teapa ca am si treaba prin zona luni si am programat sa merg cu tramvaiu .

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab subway guru

Anunt, neanunt, nu cred ca-si pot permite sa 'sfideze' ditai Primarele General, ca le taie p*, pardon, 'subventia'... ;)
Ce ne mai zici cu 'prognoza meteo'?

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab darknight

De luni se va incalzi destul de bine,pana atunci o sa mai avem zapada si frig si mai ales polei ...In noaptea asta asteptam ger bine ,iar maine nu mai mult de 1-2 grade,duminica 2 grade iar luni 3-4 se mai incalzeste o sa ajungem la 8-9 pana de craciun..pana luni nu o sa mai ninga abundent.

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab darknight

Si inca ceva vad ca pe giulesti se mai fac retusuri pe la reteaua de contact ,dar in stati nu sa pus nimic cu numarul tramvaiului ce va trece,......

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab subway guru

Vezi postingul meu cu 'anuntul-neanuntul'... :lol:
Oricum, pana luni mai sunt trei zile 'de gandire'...
Motive 'reale' de amanare nu sunt, doar daca Dom' Doctor s-a razgandit... :ugeek:

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab darknight

Tot ce se poate insa ar fi pacat  :roll: E totul gata ce tot o freaca asa......?

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab subway guru

@darknight:
Prudenta cu programul personal pentru luni, pentru p*lime, pardon, 'publicul larg' s-ar putea sa fie de marti... ;)

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab darknight

subway guru wrote:
@darknight:
Prudenta cu programul personal pentru luni, pentru p*lime, pardon, 'publicul larg' s-ar putea sa fie de marti... ;)

Aiurea..... :(.Bine si de marti ,dar barem sa fie .....anu asta

 


Re: Traseele RATB din zona Pasajului Basarab subway guru

Nu e nici un 'aiurea', e perfect real...
Toti 'factorii implicati' sunt pregatiti si cu 'arma la picior'... ;)
Se asteapta doar comanda: 'Dati-i drumul odata!' ca am asteptat destul... 8-)
S-a ingrasat destul si porcul, luni e Ignatul...e vremea sa roadem 'soriciul'... :lol:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421769 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use