Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2)

1718 posts, 315587 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 123
 
 

📖 Pagination options
  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) darknight

Despre tramvaie la sol nimic................pacat :(

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim

darknight wrote:
Despre tramvaie la sol nimic................pacat :(


Practic in 1-2 saptamani pot circula. Acum Oprescu parea cam nehotarat daca le da drumul sau asteapta sa fie gata tot podul. S-a discutat si de deschiderea primei parti a pasajului intre Sos. Grozavesti si Calea Plvnei, dar aceasta probabil asteapta luna martie.

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

@telvanni:
in locul unei dizertatii academice cred ca niste imagini raspund mai bine intrebarii tale 'cum de podul pe arce nu are contravantuiri superioare'.
Secretul rezida in sectiunea variabila a arcelor, atat in plan vertical cat si in plan orizontal, astfel ca structura sa raspunda optim atat la sarcinile verticale cat si la cele laterale...
Prima imagine si a doua sunt de la podul peste canal de la Medgidia, puse 'spre comparatie'...urmatoarele doua sunt de la Cernavoda si Basarabi, dupa care urmeaza Grozavesti...
medgidia.jpg (106 KB; downloaded 3023 times)
medgidia2.jpg (386.29 KB; downloaded 3022 times)
cernavoda.jpg (58.7 KB; downloaded 3027 times)
basarabi.JPG (118.14 KB; downloaded 3025 times)
DSC01805.jpg (78.22 KB; downloaded 3033 times)
DSC01806.jpg (67.81 KB; downloaded 3015 times)
DSC01807.jpg (61.46 KB; downloaded 3053 times)
DSC01808.jpg (87.18 KB; downloaded 3024 times)
DSC01809.jpg (100.95 KB; downloaded 3028 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Dominatrix

lucianho wrote:
Marian ce stii in legatura cu liniile de transport care vor traversa zona? Eu personal am auzit ca 34 va fi prelungit pe pasaj dar nu se stie pana unde va merge si la ce capat va intoarce...deoarece sunt mai multe capete vehiculate...
L-ai mai intrebat asta de vreo 10 ori pana acum :evil: Si ti-a spus ca imediat cum se stie ceva, va scrie aici. Crezi ca alta preocupare nu mai are si sta toata ziua pe pasaj si pe capul celor care "creioneaza" traseele?

Deci putina rabdare... Cel mai logic capat pentru 34 ar fi la Depoul Militari, cu desfiintarea lui 35.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

Chiar e OFF-TOPIC treaba asta cu liniile, n-are treaba nici cu proiectul, nici cu lucrarile...
Traseele se creioneaza in sediul RATB, pe pasaj liniile doar se construiesc...am mai zis si eu la tot genul asta de intrebari ca 'exploatarea' nu face obiectul 'constructorilor' ci al administratiei...
Normal, cand vom afla cate ceva cat de cat va punem 'la curent'...dar mai intai sa punem la curent linia de tramvai...
Mai bine admirati reportajul de azi, e absolut 'superb'...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Dominatrix

Ai perfecta dreptate, este unul dintre cele mai frumoase foto-reportaje de pana acum. Felicitari, Andrei!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) mindmasster

Ca deobicei Marian . Multumim pentru reportaj . O intrebare am . Stratul de asfalt de pe pod  nu este de uzura nu?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) VladG

Eu nu-mi dau seama de unde e atat noroi peste asfaltul nou turnat pe breteaua spre V. Milea.
In seara asta am trercut pe acolo si am vazut ca au trasat si sageti de ingustare a drumului. Daca le-au pus peste noroiul ala...  :shock:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) shoppy

Uaaaaaa.... macara.... : drooling :
Hate you !
:D

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim 2

Salut

Ce latime va avea trotuarul in dreptul IDM? Din poza "IMG_5002" mi se pare ca se ingusteaza periculos de mult, tinind cont si de fluxul mare de pietoni din zona.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

@mindmasster:
Asfaltul e la nivel de binder, vezi detaliul din poza lui @Utilizator anonim atasata, unde se vede clar diferenta de cota lasata pentru uzura...(ca deobicei aici pe forum nu se vinde stavride proaspat 'congelat' ci se dau 'undite' pentru 'pescarii' nostrii 'aficionados')

@VladG:
au dat mai intai din greu cu o 'perie' de la Urban, pe aia a 'scapat-o' Marian din foto-reportaj dar pot sa-ti confirm ca 'a fost acolo'...

@tozlovanuvlad:
cca. 1.5m fata de latimea 'stas' de 3.0m, altfel era nevoie sa daramam toata cosmelia IDM si sa le platim si toate 'daunele interese'...

@shoppy:
Baietzii istetzi 'se pun bine' cu baiatul 'sefului' si astfel se urca si pe cea mai inalta macara... ;)

O seara buna tuturor!
IMG_4869.JPG (70.18 KB; downloaded 3055 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim

subway guru wrote:
@VladG:
au dat mai intai din greu cu o 'perie' de la Urban, pe aia a 'scapat-o' Marian din foto-reportaj dar pot sa-ti confirm ca 'a fost acolo'...


Nu am mai pus-o in reportaj dar o pun aici  :P
IMG_4823.JPG (193.47 KB; downloaded 3058 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

@Utilizator anonim:
Am 'banuit' ca o ai undeva... ;)

@mindmasster:
la hobane 'situatia la zi' e 49/60 finalizate, cu trei teci montate 'in avans', dupa cum prea bine se vede in panoramele proaspete...
Au mai ramas 8 teci de montat si 11 hobane 'de finalizat'...ne apropiem 'vertiginos' de incheierea acestui capitol din lucrare...

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421769 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use