De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

670 posts, 177721 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! ByOnu

Gabi23 wrote:
Întradevăr 055 nu prea a mai circulat...


Sunt foarte sigur ca este doar o greseala de redactare. Totusi nu strica sa fie mentionata. Corect este Într-adevăr ca si in cazul Într-o sau Într-un.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

shoppy wrote:
Xerox, adidasi si blugi sunt in dex, termenii au intrat furtunos intr-o anumita perioada si toata lumea le zice asa, nu auzi pe nimeni cu pantaloni de postav sau pantofi de sport.
Vola nu e in dex, "cunoscatorii" ii zic vola, expertii ii zic incarcator frontal, habarnistii ii zic excavator sau buldozer. Mai rau si la cifa, nu e in dex, unii ii zic cifa la betoniera, alti ii zic cifa la pompa elefant.
Daca tot ne vrem un forum de oameni culti, termenul de specialitate e clar, termenul popular nu e in dex, nu mai bine folosim termenul de specialitate?

Eu spun ca te inflamezi degeaba, ce ti-am spus eu e foarte limpede, asa cum in zilele noastre nu mai vorbeste neam de secretara -> apropo, stii de unde vine cuvantul ? Ci de asistent manager.
Vola si Cifa fac parte fix din aceeasi categorie de cuvinte cu xerox adidasi si blugi, apropo de blugi, am consultat netul si se pare ca sunt din canepa.
Evident cu DEX sau fara DEX ma duc sa fac un xerox cu un aparat Canon e o magarie fara margini, e cum ai spune ca ma duc sa beau un pepsi la coca cola. Sau ca am adidasi de la Nike.  Scrisi sau nu in DEX, xeroxul de la Canon adidasii de la Nike si pepsiul de la coca cola sunt notiuni gresite din punct de vedere logic. Asta e, poti sa nu fi de acord, acum o sa aud si faptul ca e corect sa cobor in jos sau alte pleonasme. Bine, adidasii de la Nike nu e un pleonasm, e pur si simplu o greseala de logica.
Ce te faci daca se introduce in DEX si cuvantul Cifa ?
Nu ma fa sa-mi amintesc de cuvantul deservire care este complet gresit, apropo, cunosti  istoria adevarata a acestui cuvant ? Ca daca e in DEX asta nu inseamna ca este si corect...Vreau istoria adevarata a acestui cuvant si mai vreau ceva, asta ca sa te ajut :
In primii ani ai Erei Sovietice  stii cumva cum se canta la vioara si mai ales de ce ?
Si mai vreau ceva de la tine, dar la club  :D
Si apropo de ce ai afirmat mai inainte, termenul corect folosit este copiator, pantofi sport si pantaloni din canepa si nu xerox, adidasi si blugi.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Mi-am amintit inca de o treaba pentru ca la un moment dat am lucrat in domeniu.
TIR -> desi cuvantul e in DEX nu se refera la autotrenul format din cap tractor si semiremorca cu 3 axe ci este o conventie vamala internationala. Ok, nu se aplica in interiorul UE.
Asadar in categoria cuvintelor de tip xerox, adidasi, blugi mai adauga si cuvantul TIR.
Am vazut la vremea mea si Dacii papuc pe care erau aplicate tablitele TIR.
TIR

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

PentruGPS
Deci sunt noi din punct de vedere fizic, dar vechi din punct de vedere al actelor( pentru ca uzina..) :D , dar problema cea mai mare nu este aceea ca nu știm noi de ce au nr. de parc de la tramvaie vechi, ci faptul ca, auzind aberatiile celor de la primarie, calatorul le si crede adevarate.
Dacă i-as spune unui călător din tramvai ca tramvaiul e vechi in acte si nou din punct de vedere tehnic m-ar crede un ...

________________________________
Edit andrei11
Deci sunt noi din punct de vedere fizic, dar vechi din punct de vedere al actelor( pentru ca uzina..) :D , dar problema cea mai mare nu este aceea ca nu știm noi de ce au nr. de parc de la tramvaie vechi, ci   ca,călătorul aude aberațiile celor de la primărie si le crede adevărate!
Dacă iasi  spune unui călător din tramvai ca tramvaiul e vechi in acte si nou din punct de vedere tehnic m-ar crede un ...
Te-ai prins ?
Te rog putina atentie si la exprimare ( cacofonie ) si la gramatica, si la formulare  si le--> le si...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Da, am înțeles!
Mulțumesc pentru observație; era totuși o oră mai ..., poate din cauza asta am greșit!
Sper că s-a înțeles  mesajul, asta era cel mai important!

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Mesajul evident ca s-a inteles pentru ca l-am corectat eu si nu ai avut obiectii. :D

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Mă bucur că s-a înțeles!

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

ACCÉS, (1) accesuri, (2) accese, s. n. 1. Posibilitate de a pătrunde, drept de a ajunge până într-un loc sau până la o persoană; p. ext. intrare. ◊ Cale (sau drum, șosea) de acces = drum care face legătura cu o șosea importantă, cu o localitate etc. Rampă de acces = porțiune de drum în pantă care permite urcarea vehiculelor pe o șosea mai înaltă, pe un pod etc. ◊ Expr. A (nu) avea acces = a (nu) avea permi­siunea să meargă undeva, a (nu) avea voie să pătrundă undeva. 2. Ansamblu de tulburări clinice ale organismului care se manifestă brusc, în stare de sănătate aparentă și care se repetă de obicei la intervale variate. ♦ Izbucnire violentă (și trecătoare) a unei stări sufletești. – Din fr. accès, lat. accessus.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

ACCÉS, accese, s. n. 1. Posibilitatea de a pătrunde, drept de ajunge până într-un loc sau până la o persoană; p. ext. intrare. ◊ Cale (sau drum, șosea) de acces = drum care face legătura cu o șosea importantă, cu o localitate etc. Rampă de acces = porțiune de drum în pantă care permite urcarea vehiculelor pe o șosea mai înaltă, pe un pod etc. ◊ Expr. A (nu) avea acces = a (nu) avea permisiunea să meargă undeva, a (nu) avea voie să pătrundă undeva. 2. Ansamblu de tulburări clinice ale organismului care se manifestă brusc, în stare de sănătate aparentă, și care se repetă de obicei la intervale variate. ♦ Izbucnire violentă (și trecătoare) a unei stări sufletești. – Din fr. accès, lat. accessus.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de ana_zecheru | Semnalează o greșeală | Permalink

https://dexonline.ro/definitie/acces

acces, 1. accesuri 2. accese.

acces¹ = substantiv neutru, cu sensul: cale sau metodă de a ajunge într-un loc, la o persoană.

De reținut: Forma de plural corectă este accesuri.


acces² = substantiv neutru, cu sensul: manifestare violentă a unei boli; criză; atac.

De reținut: Forma de plural corectă este accese.

http://cumsescrie.ro/acces-pl-acceseaccesuri/
_______________
Caut si DEX-ul din '98 si il am si fizic de prin '80. Revin.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Eu postasem la club, dar nu-i nimic.
Concluzia care e ?

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Plurale buclucaşe 10

11.08.10Posted by Emi in Plurale buclucaşe1 Comment

acces = 1. (intrare) s.n. accesuri; 2. (izbucnire) s.n. accese;

bacalaureat = 1. (persoană) s.m. bacalaureaţi; 2. (examen) s.n. bacalaureate;

cap = 1. (conducător) s.m. capi; 2. (vârf, extremitate) s.n. capete; 3. (promontoriu) s.n. capuri.

......

Substantive - forme de plural care denumesc realități diferite (DOOM2)
Există substantive la care formele de plural denumesc realităţi diferite:

accese (izbucniri), accesuri (intrări);
arce (porţiuni din cerc), arcuri (resorturi);
bande (grupuri infracţionale), benzi (fâşii);
blăni (piei prelucrate), blănuri (haine);
boabe (seminţe), bobi (pentru ghicit), boburi (sănii);
brâie (cingători), brâuri (dansuri);
capete (parte a corpului), capuri (promontorii), capi (conducători);
cămine (instituţii), căminuri (sobe);
ciubuce (pipe), ciubucuri (bacşişuri);
complexe (legat de comportament), complexuri (construcţii);
coate (parte din mână), coturi (meandre, tuburi), coţi (unităţi de măsură);
corni (arbust), coarne (la animale), cornuri (produse de patiserie);
creiere (conducători), creieri (organe);
cristale (minerale), cristaluri (obiecte);
curenţi (de aer), curente (artistice);
difuzori (personae), difuzoare (aparate);
dulceţi (lucruri plăcute), dulceţuri (produse alimentare);
elemente (părţi), elemenţi (la calorifer);
ghivece (pentru flori), ghiveciuri (mâncare);
globi (oculari), globuri (obiecte sferice);
mobile (telefoane), mobiluri (scopuri);
termene (date, intervale de timp), termeni (cuvinte);
mieji (de nucă), miezuri (interioare ale unor forme de turnătorie),
rapoarte (relatări oficiale/ în matematică), raporturi (relaţii umane),
vise (imagini în somn), visuri (aspiraţii).

http://corect-gresit.blogspot.ro/2013/10/substantive-forme-de-plural-care.html

Pai 99,9% e ca mine. :)

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

S-a facut. Ar trebui cos sa introduca ca si zâmbete cei 2 care ciocnesc o halba de bere, pe alte meleaguri exista pictograma respectiva.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

:ugeek: uber geek. trebuie - trebuie. Cheers!
Adevarul e ca limba evolueaza foarte mult. Un ex.: acum a devenit acceptata si forma personala a verbului "a trebui" din cauza celor care o folosesc excesiv: "ei au trebuit". Corect "ei a trebuit", dar din cauza celor multi s-a operat modificarea. "A trebui" este un verb impersonal.

Eu trebuie (nu trebuiesc)
Tu trebuie
..
Noi trebuie (nu trebuim)
Ei trebuie (nu trebuiesc)
etc.

Asa este si la perfectul compus...

Conform DOOM 2005:

La prezent e trebuie şi atât:

   eu trebuie să fac
   tu trebuie să faci
   el trebuie să facă
   noi trebuie să facem
   voi trebuie să faceţi
   ei trebuie să facă

La imperfect: trebuiau.

   eu trebuia să fac
   tu trebuia să faci
   el trebuia să facă
   noi trebuia să facem
   voi trebuia să faceţi
   ei trebuiau să facă

La viitor: vor trebui.

   eu va trebui să fac
   tu va trebui să faci
   el va trebui să facă
   noi va trebui să facem
   voi va trebui să faceţi
   ei vor trebui să facă

DOOM 2005

Nu am Gramatica Academiei la-ndemână, ca să dau citat exact, dar am citit de curând cum că acceptă şi ei au trebuit, pentru că nevoia de acord după persoană şi număr e prea mare, iar ei a trebuit e perceput ca dezacord. Şi că ar trebui zis mai degrabă a trebuit ca ei să…

Dacă mi-aduc aminte, revin cu citat.


https://diacritica.wordpress.com/2010/0...-dumisale/" target="_blank">https://diacritica.wordpress.com/2010/0...-dumisale/

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) shoppy

Adrian Rosca wrote:
Azi: utilajele de asfaltat s-au mutat de la Petrom putin mai incolo, in fata bazei de productie a firmei Tehnologica Radion

Nu cred sa produca ceva, acolo este o baza de operatiuni(care include garaj, depozit de materiale, atelier, etc), oricum, nu exista asa ceva ca o "baza de productie", ori e baza de operatiuni ori unitate de productie...

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) Adrian Rosca

Betoane, mixturi asfaltice, prefabricate...

Si ia vezi aici: http://www.tehnologica.ro/services-view...e-chitila/  :mrgreen:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421378 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use