De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

670 posts, 177702 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! ByOnu

t530 wrote:
@sab - harta atasata de tine mai sus era valabila daca mai traia Nea Nicu  :popa: sau o sa se plimbe pe acele rute copii copiilor nostri  :bere:

Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou

copiii

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

# 133 313, da, nicio se scrie legat dupa ultimele norme. :D
# orex, da, inca odata ai dreptate, asa cum am mai spus si mie imi mai scapa unele lucruri. Asta apropo de nicio / nici o.
Apropo de apropo, cum se scrie, apropo sau apropos ?
Multam de atentionare.  ;)

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

APROPÓ, (1) adv., (2) apropouri, s. n. 1. Adv. Fiindcă a venit vorba (de asta); bine că mi-am adus aminte. 2. S. n. Aluzie (adesea răutăcioasă) la adresa cuiva; propunere făcută cuiva pe ocolite. [Var.: apropóu s. n.] – Din fr.à-propos.
Sursa: DEX '09 (2009)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! 133 313

andrei11 wrote:
# 133 313, da, nicio se scrie legat dupa ultimele norme. :D
# orex, da, inca odata ai dreptate, asa cum am mai spus si mie imi mai scapa unele lucruri. Asta apropo de "nicio" / "nici o".
Apropo de apropo, cum se scrie, apropo sau apropos ?
Multam de atentionare.  ;)


Sa avem pardon, eu refuz sa scriu cum se trezeste un "ilustru" peste noapte sa decreteze "corect" pe la Academia Romana.
Nu intamplator au amplasat strategic formulele "o data" (exemplu: o data oarecare este 21 decembrie 2015) si "odata" (exemplu: "a fost odata ca niciodata").
Acum intrebare: cum este corect "niciodata" sau "nici odata"?  :twisted: Care "niciodata" provine din "nici" si "odata". Care vine sa sprijine formularea lui "nici" singur, alta compunere fiind o complicatie inutila, de abramburit. Daca nu va convine luati si din engleza: "not once". Dar noi vrem sa fii mai fistichii si ajungem cu romana noastra la o aberatie gen echivalenta "noto nce". Ca sa omoram in fasa pe orice strain(ez) caruia i-ar besi mintea sa se apuce de citit romaneste.  :twisted:
Imi pare rau ca sunt unii care se plictisesc rau pe acolo pe la Academie si isi inventeaza motive sa se dea inteligenti ca restul lumii nu stie ce le-a mai besit lor mintea, azi.
Ca fapt divers pe vremea scolarizarii mele... "intradevar" se scria "intr-adevar" (de la "in adevar" sau "intru adevar"?  :twisted: ) (asa ni se preda, sa nu aud discutii ca o fi ca o pati). Asa cum "intr-un" vine de la "in un" sau "intru unul". Valabil si pentru "intr-o".
Si ca sa fiu cu adevarat sadic lansez tema de gandire, "dintr-odata" si "dintrodata"
Este stupid sa legi nicio. Transmiteti si la Academie. "Nicio data" nu este exprimat auditiv. Accentuezi verbal ca nici o data. Garantat, creierul va tinde sa faca astfel. Exemplu " nici o data nu este certa acum pentru repunerea in circulatie a tramvaielor la Granitul". Este contra naturii norma "nicio".

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Si eu am avut si am aceeasi problema (desi vorba aceea sunt inca in timpul scolarizarii). Situatia se repeta si la casele mai mari ca au existat cazuri cand profele mele de romana erau in dilema cum se scrie... si eu am avut in primii 3 ani de gimnaziu 3 profe de romana...
Nu mai zic ca profa de la liceu face tipica greseala cu "pe care"... dar liceu de mate-info, ce sa ii faci...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! 133 313

Si la "pe care" este o discutie.  :twisted: Apropo de mate info tema de gandire.
"-Calculati-l pe X, care (X) il aflati cu ajutorul lui Y din ecuatia doi" si "-Calculati X, pe care il aflati cu ajutorul lui Y din ecuatia doi".
Forma "pe care" isi are/avea rostul ei. Deoarece "care" este un cuvant care poate formula singur o propozie corecta ca raspuns la ultima parte din propozitia anterioara, raspuns care totusi induce in eroare, exemplu: "-Care (ecuatia doi)?"  :twisted:   :lol:
Inevitabil profa va raspunde "-Care ce?" daca alegi sa nu specifici "ecuatia doi" dupa "care", fara sa gresesti cu ceva.  :twisted:
Iar "-Care ce?" e deja moartea pasiunii. Ii omorati pe (h)academicieni lent si in chinuri daca le-o trantiti ca raspuns la o intrebare cu o alta intrebare.  :lol:

Se deci sa se foloseasca "care" simplu datorita unei singure exceptii din limba romana a unui plural. Exemplu: "-Ornamente de pe care alegorice". "-Care care sunt trase de cai".  :twisted: Ca trebuia sa fie pluralul "caruri". Si pluralul la succes... succese si plurarul de la acces... accese dar fir-ar el de cuvant ca are doua intelesuri, ne-a fost prea lene sa inventam un alt cuvant pentru unul din intelesuri. Si in functie de inteles are plural dublu, accesuri si accese. Limba romana este magica.  :lol: Si unii se chinuie din rasputeri sa o faca mai magica decat era deja. Atat de magica incat aproape ca ne sabotam singuri timpul... cu discutii despre ea. :oops: Na ca am spus-o, dati cu pietre.

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

"Daca pluralul de la lada e lazi, de la acolada e.... acolazi, nu?"- proful de mate :lol: :lol: :lol:

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

:lol:
Bună asta cu acolăzile... :lol:

Şi dacă nu pot să fac o baie în cadă pentru că nu au adus căzi de baie la Dedeman...
Atunci este clar că chiar dacă nu m-am urcat pe cal la o cavalcadă, pot participa la cavalcăzile următoare... :lol:

@133
"Sa avem pardon, eu refuz sa scriu cum se trezeste un "ilustru" peste noapte sa decreteze "corect" pe la Academia Romana."

Ai dreptate, nici eu...
Ăştia de la Academie par să rescrie limba română ca să fie corecte "versurile"  maneliştilor.... :(

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Cum e corect si de ce. Multumesc :
rog insistent cititi regulamentul de functionare al forumului
sau
rog insistent cititi regulamentul de functionare a forumului

 



Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Daca ai si explica in 3 rânduri ar fi perfect...

 


Re: Să scriem corect româneşte! misterr

andrei11 wrote:
rog insistent cititi regulamentul de functionare a forumului
E vorba de funcționarea forumului.
(A cui funcționare? A forumului.)

 


Re: Să scriem corect româneşte! Costin

De fapt, e relativ la ce "apartine" forumului:

Daca e funtcionarea, atunci se acorda la feminin si e cu "a".

Daca e regulamentul, atunci e la masculin, deci "al".

Mie mi se pare logic sa zic ca regulamentul e al forumului si "de functionare" este atribut pentru "regulament", deci cu "al", ca regulamentul e AL forumului, nu functionarea.

Sper sa se inteleaga explicatia empirica :)

 


Re: Să scriem corect româneşte! shoppy

:lol:  :lol: Daca mai tineti minte ce se scanda in fata Ministerului Invatamantului la BAC: "E predicativa! ! ! !  E predicativa!! ! ! !"

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421358 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use