De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

670 posts, 177718 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! misterr

Ordinul de încetare a focului (nu al focului).
Ordinul de retragere a militarilor în cazărmi (nu al militarilor).

Retrăiesc zilele de 21÷22, cine-a tras în noi, nu mă luați în seamă...

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

LOCOMOTÓR, -OÁRE,locomotori, -oare, adj., s. n. 1. Adj. De locomoție, pentru locomoție. 2. S. n. Locomotivă cu motor electric. – Din fr. locomoteur.
Sensul 1 :
adj masculin, pl - locomotori ; feminin sing. si plural locomotoare
Sensul 2
s.n. pl locomotoare

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

danutzu_2910 wrote:
OK, i-au creta si raportorul sa fac trasajul.

:(

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

:D
Mai am si eu neatentii, ca tot omu'  :D

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Nu era vorba de tine... Mi se pare mai grav sa pui cratima aiurea (si mai ales in radacina unui cuvant) decat sa nu o pui. Mai sunt si alte greseli, gen aceia in loc de aceea, i-uri lipsa sau in plus, dar pe asta ultima n-am mai suportat-o. :))

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Ba e vorba si de mine ( eu am spus totdeauna ca imi voi recunoaste greselile ) pentru ca am citit postarea respectiva si n-am observat. Trebuia sa observ...

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Re: Accidente / incidente

mcosmin » Mie, 30 Mar 2016, 11:41

Abia cand comportamentul se repeta in fiecare zi in aceiasi statie la aceiasi -> aceeasi ora cu toate trenurile poti spune ca intr-adevar ai o problema pe bune. Pana atunci e ghiceala.

Iar problema cu CAF-ul clar nu e legata de un ATO defect (poate i s-o fi defectat modulul la bord, dar clar nu de la infrastructura din calea de rulare), altfel toate trenurile ar intepenii -> intepeni in acelasi loc. Intrebarea e acum daca a fost unul din trenurile noi sau cele din prima serie.

PS: era fluturilor nu e asa diferita de era dinosaurilor ->dinozaurilor. Inca mai ai semnale galbene, doar ca nu sunt prinse de pereti in tunele, ci sunt pe bordul mecanicului, si nu sunt la loc fix, ci in locuri variabile.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Re: POZE LUCRARI: Tronsonul Sos. Fundeni - Granitul

de 133 313 » Vin, 01 Apr 2016, 21:20

La Granitul era să măînnec (înec) cu sucul

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Re: Stiri, proiecte, perspective

Mesajde Nightwolf » Sâm, 23 Apr 2016, 21:02

3. Dai exemplul cu accidentul cu copii. În afară că asculţi ce zice presa, ceea ce e ff grav în astfel de situaţii, habar nu ai cum s-a produs accidentul acela şi unde erau copii copiii ăia în momentul de faţă. Nu ai citit o statistică privind treburile astea dar dai citate pasagere privind nişte evenimente rare ridicate în slăvi de către presă pe principiul "senzaţional". Pentru ca totuşi să-ţi desumflu dezumflu puţin elanul, află că cei trei copii din care doi răniţi grav, au avut doi din ei câte un cucui, iar al treilea buza crăpată, nici măcar spartă.

Re: Stiri, proiecte, perspective

Mesajde aztec » Dum, 24 Apr 2016, 06:57

@Florin
Iarasi, tine si de societate. De oamenii de rand, de politisti, de politicieni.
De la care din ei te-ai astepta sa apara schimbarea aia spectaculoasa ?
Pana la urma,asa cum se zice, avem politiacare pe care o meritam.

Re: Stiri, proiecte, perspective

Mesajde danielstan » Dum, 24 Apr 2016, 15:43

Dar totusi Totusi, am vazut in actiune politisti la fluidizare in anumite puncte critice si in anumite zile si ore critice ale saptamanii, iar eficienta muncii lor o apreciez la justa valoare.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Multumesc, corectat.  ;)

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Si eu multumesc... Dar vezi ca ai corectat doar la primii copii. :) Acolo mergea si cu 2 i, e mai bine cu 3 adevarat,  dar la al doilea a ramas necorectat si acolo articolul era obligatoriu.

Dai exemplul cu accidentul cu copiii [e mai bine asa intr-adevar]. În afară că asculţi ce zice presa, ceea ce e ff grav în astfel de situaţii, habar nu ai cum s-a produs accidentul acela şi unde erau copiii ăia în momentul de faţă.

Urmeaza apoi o postare a lui Florin care preia si apoi foloseste si el gresit... :(

Re: Stiri, proiecte, perspective

Mesajde florin » Lun, 25 Apr 2016, 11:37

Deci dacă în cazul ăsta nu a murit nimeni e ok, să lăsăm copii copiii [ar merge "sa-i lasam pe copii"] să se zbenguie în continuare? Pe cine ar trebui să ascult, trebuie să mă înrolez în Poliție ca să știu "adevărul"?


Deci: copil, copii, copiii, primul i este radacina, al doilea i este pluralul, al treilea i articolul hotarat. Se simte si in vorbire, "faci copii", dar "lasi copiii sa se zbenguie".

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Sa scriem corect românește GPS

GPS wrote:
La mulți mulți ani, toți tuturor celor sărbătoriți! :D  :bere:
Multă sănătate si succes in toate, in special lui andrei11 moderatorul nostru drag! (sa nu va închipuiți ca pe ceilalți nu ii respect! :twisted:   :lol:  :lol:  Multa sănătate tuturor! :)  :bere: )

Mersi pentru intervenție! Orice corecție e bine venită, mai ales ca urmează examenul peste 2 săptămâni  ;)
P.S.: Mutați mesajul in topicul potrivit, mulțumesc!

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Liviu Rebreanu -> Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

UNREAD_POSTde serbanandrei » Vin, 17 Iun 2016, 09:36

A-si vrea sa nu ma insel -> As vrea.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Rezolvat, multumesc.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421377 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use