Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Cartierul Rahova

195 posts, 72385 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Cartierul Rahova DanCld

Intr-una dintre pozele prost focalizate am descoperit o silueta umana:



Oricum, oricine o fi fost, s-a chinuit cred 10-15 minute sa faca focul si sa provoace rezultatul...

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Ca o concluzie la evenimentul penalo-tabloid din seara de Anul Nou, peisajul selenar ramas dupa incendiu. A se remarca faptul ca arderea a fost punctuala si ca vegetatia nu a fost afectata; suspiciunea mea este ca vorbim de un material inflamabil aruncat in coliba.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

In sfirsit , dupa mutarea retelelor de termoficare , lucrarea este aprope gata , mai trebuie facuta doar semnalizarea . Ce s-a facut de fapt la interesectia Sos Alexandria Pucheni ?
In dreptul pietii Rahova , in permanenta traficul era blocat din cauza celor ce parcheaza la piata . Ne asteptam sa se largeasca strada in dreptul pietii , dar vad ca s-a facut doar o banda noua , o banda de intrare . Acum din sos Alexandria , se intra pe o banda separata , ingusta si delimitata de sensul opus , cu BORDURA . Asta inseamna ca daca ai intrat pe acolo nu poti decit sa iesi prin capat , si nu poti opri caci blochezi circulatia . In concluzie , o metoda eficienta pt a evita oprirea si a pastra strada libera .

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Ni se pregateste ceva...
pregatiri-1.jpg (383.93 KB; downloaded 4722 times)

pregatiri-2.jpg (290.51 KB; downloaded 4723 times)

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Mister rezolvat, primul retrocedat pe campul cu minuni...
retrocedat_imprejmuit.jpg (306.98 KB; downloaded 4644 times)

.. ocazie cu care am aflat ca eu de fapt parchez pe fosta strada Dinca Stefan deci teoretic pe domeniu public neretrocedabil. Practica insa e mai complicata de atat  :geek:

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

In poza de mai sus se vede un carton galbui legat de gard. Pe el scrie "de vanzare" plus un numar de telefon iar asta imi aduce aminte de semnele similare de pe 13 septembrie (maidanul academiei) sau din zona Razoare. Semnele alea au stat la vedere timp de ani de zile si ma indoiesc ca nu au existat clienti interesati; problemele au aparut probabil la studierea actelor si la descoperirea faptului ca primaria nu va elibera niciodata un PUZ favorabil pentru astfel de zone fara spagi uriase.

In cazul parcelei din fata geamului meu problema e mai simpla: in prezent nu mai are nici macar front stradal, pe langa ca e sectionata in 2 de catre conducta de canalizare  :twisted: Oh well...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

DanCld wrote:
....In cazul parcelei din fata geamului meu problema e mai simpla: in prezent nu mai are nici macar front stradal, pe langa ca e sectionata in 2 de catre conducta de canalizare  :twisted: Oh well...

Daca nu are iesire la o strada si accesul se face doar din aer , ceva este putred in retrocedare ! Poate nu stiti dvs adevarul sau nu a fost marcat accesul ...

 


Re: Cartierul Rahova rosetti61

Accesul va fi cum arata in poza, se trage alee pana la transformator, ca altfel nu are cum sa iasa. A si de bine ce il retrocedeaza, pe flinticul ala de teren se va ridica ceva P+2-3E, desigur ingust si inestetic - in spatele blocurilor de pe Mihai Bravu, la Iancului, la inceputul strazii Lt. Zlatescu era un loc viran, parcare; jumatate din el a fost retrocedat si pe locul unde sunt acele masini parcate s-a ridicat ceva ingust inestetic cu un etaj.
Pe locul ala pana in sosea macar de s-ar face ori parc ori constructii mai mari, ca daca il faramiteaza in parcele si fiecare face ce vrea si cum vrea iese urat; pe langa ala cu fierul vechi/magazin din statia de tramvai mai vine unui pe o bucata de teren aproximativ de mica si tot asa. Acolo mi-ar place ori cladire de birouri, 1-2 vile sau spatiu verde - mai bine asa pentru ca o constructie inalta va lua toata vederea celor de pe fatada respectiva a blocurilor. Nu e mai reconfortant sa-ti alerge privirea liber, peste mall hat pana departe, decat sa se intepeneasca in fereastra cu jaluzele a cine stie carui birou sau in peretele din dos al ipoteticului Office center?
In diagonala, spre McD, alt maidan care asteapta constructii.

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Eu l-am intrebat de sanatate pe omul care a imprejmuit parcela; este fostul proprietar al casei demolate in anii '80, un om destul de simplu care nu prea stia ce sa faca acum cu parcela retrocedata. Asa-zisul gard de sfoara a fost intre timp sectionat iar vecinii s-au intins din nou cu masinile pana acolo desi nu vad sa fie mare placere pe ploaia asta sa te umpli de noroi.

Acum legat de ce s-ar putea construi acolo - varianta buna este sa se construiasca orice, varianta optima e sa se construiasca una sau mai multe cladiri care sa "spele" aspectul zonei, varianta ideala e sa se faca un parc - da, parc cu alei si bancute. Varianta proasta o vad zilnic pe geam  :!:

Later edit: "fierul vechi" si "chioscul" platesc chirie la primarie, constructiile sunt puse pe pamant, fara fundatie. Daca li se retrocedeaza parcela de sub ele cred ca zboara a doua zi de acolo.... eh  8-)

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Motivul pentru care copacii au fost pusi la pamant...

motiv_copaci_taiati.jpg (427.08 KB; downloaded 4384 times)

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Aceleasi personaje, intr-o noua ipostaza...
personaje_15mai.jpg (369.54 KB; downloaded 4341 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Daca tot sint probleme , de ce nu cautati proprietarii sa cumparati ( in asociere )terenul si sa va amenajati un spatiu verde si parcari ?
Autorizatie primiti , iar daca va veni cineva cindva sa doreasca a construi ceva , puteti vinde , eventual faceti si o mica afacere ...

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Nu cred ca "asociere" e un cuvant cu prea mare semnificatie sau rezonanta in societatea romaneasca. Daca nu sunam eu la politia locala probabil ca amarata aia isi alapta si acum copilul cel mic sub cerul liber. Oricum daca aveam bani de investitii imobiliare probabil ca nu ma mutam aici si nu ma bagam la un credit ipotecar pentru o parte din diferenta dintre apartamentul asta si cel pe care l-am avut in Dr. Taberei.

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Cred ca o sa fac un blog al campului vesel...

ne_incalzim.jpg (281.33 KB; downloaded 4586 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421600 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use