Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Cartierul Rahova

195 posts, 72387 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

ViitorulPrimar wrote:
Mircea G wrote:
Printre aspectele negative aratate , hai sa postam si ceva " de bine " . O poza cu un colt de gradina in cartierul muncitoresc Rahova .

Pe ce strada e facuta poza?:)

Are importanta strada ? Este in Rahova zona Pucheni .

 


Re: Cartierul Rahova ViitorulPrimar

Are ,pentru ca vroiam sa trec prin zona sa fac poze.Multumesc pentru raspuns.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

ViitorulPrimar wrote:
Are ,pentru ca vroiam sa trec prin zona sa fac poze.Multumesc pentru raspuns.

Din pacate poza este din curtea mea  ;) iar din strada nu se mai vede nimic .Am pus policarbonat pe gard tocmai din cauza celor ce pozau gradina  ;)
Astea sint vremurile pe care le traim , trebuie sa ne ascundem , sa nu vada lumea coltisorul nostru , pt a nu strirni invidii sau a da idei . Umblind prin zona Pucheni am descoperit o gramada de curti ce pot rivaliza cu zonele " selecte ' ... dar inaccesibile de la strada .
Rahova nu este o zona de pe alta planeta iar oamenii sint cit se poate de normali ....
Gradina.jpg (394.19 KB; downloaded 4133 times)
Pina si pisicile sint curioase ....
Curiozitate.jpg (210.1 KB; downloaded 4135 times)

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

"Campul vesel" da din nou subiecte de fotografie mai mult sau mai putin artistica  :ugeek:

1. V-ati intrebat vreodata cum intervine BGS la alarma? Sau ce se intampla daca vrei sa dai o spargere la un colector de fiare vechi duminica?
interventie bgs 12.06.2011.jpg (234.54 KB; downloaded 4105 times)


2. In cautarea stapanului pierdut...
caine pierdut 12.06.2011.jpg (331.1 KB; downloaded 4105 times)

 


Re: Cartierul Rahova ViitorulPrimar

Mircea G wrote:
ViitorulPrimar wrote:
Are ,pentru ca vroiam sa trec prin zona sa fac poze.Multumesc pentru raspuns.

Din pacate poza este din curtea mea  ;) iar din strada nu se mai vede nimic .Am pus policarbonat pe gard tocmai din cauza celor ce pozau gradina  ;)
Astea sint vremurile pe care le traim , trebuie sa ne ascundem , sa nu vada lumea coltisorul nostru , pt a nu strirni invidii sau a da idei . Umblind prin zona Pucheni am descoperit o gramada de curti ce pot rivaliza cu zonele " selecte ' ... dar inaccesibile de la strada .
Rahova nu este o zona de pe alta planeta iar oamenii sint cit se poate de normali ....

1.Intra-devar un colt de rai.Stiu cum este cu invidia.La tara am de asemenea un teren plin de flori, din diverse specii ,care starneste invidia consatenilor.Insa nu stiu ce ii opreste sa faca si ei la fel. :lol:
Poate in loc de ''frunza '',doamna Udrea ar putea initia un program guvernamental in care sa ii invete pe sateni sa cultive.Semintele de plante nu sunt asa scumpe.
2.Aspectul casei este de asemenea modern ,fara a fi insa sec.Ma mir ca nu am observat-o desi locuiesc in zona.(acum stiu de ce ,e dupa gard) ;)

 


Re: Cartierul Rahova Goldmund

Mircea G,
ai o gradina f.frumoasa si o pisica la fel de frumoasa...
Si eu sunt un mare fan al florilor si arbustilor de gradina-cand am timp si vremea e buna, sunt in gardina noastra si fac ceva sau stau in foisor. Pacat ca avem o curte mica, dar tot am facut un cot de rai...Aici nici nu avem gard ci ceva simbolic cu o inaltime de o jumate de m..si multa verdeata.
In orice caz, bravo tie! Ai flori frumoase.
Colturile noastre de refugiu...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Goldmund wrote:
Mircea G,
ai o gradina f.frumoasa si o pisica la fel de frumoasa...
Si eu sunt un mare fan al florilor si arbustilor de gradina-cand am timp si vremea e buna, sunt in gardina noastra si fac ceva sau stau in foisor. Pacat ca avem o curte mica, dar tot am facut un cot de rai...Aici nici nu avem gard ci ceva simbolic cu o inaltime de o jumate de m..si multa verdeata.
In orice caz, bravo tie! Ai flori frumoase.
Colturile noastre de refugiu...

Multumesc mult . ;)

 


Re: Cartierul Rahova subway guru

Oprescu dă 45,7 milioane euro pe gunoiul lui Vanghelie
24 iun, 14:51 / B365
Primăria Capitalei caută o asociere de firme dispuse să facă curat în Sectorul 5, pe următorii patru ani. PMB oferă o sumă anuală mai mare decât cea cerută de REBU, la sfârșitul anului trecut, pentru aceleași servicii, sumă pentru care oferta REBU a fost refuzată.
http://b365.ro/news/oprescu ... vanghelie/
Primăria Municipiului București organizează o licitație restrânsă accelerată pentru “Servicii de salubrizare stradala si serviciul de iarna pe raza sectorului 5 Municipiul Bucuresti”. Acordul cadru va fi valabil timp de patru ani, respectiv câte un contract pe an, în valoare minimă de 38.708.224,93 lei fara TVA.

Ciudat este că primăria generală oferă, astfel, o sumă mult mai mare decât cea cerută de REBU, compania cu care Sectorul 5 avea contract, sumă respinsă de PMB în urmă cu patru luni, ca fiind prea mare. Primăria sectorului 5 avea un contract pentru salubrizare încheiat cu REBU, însă acesta a fost suspendat pentru că edilii de sector nu au avut fonduri pentru plata acestui serviciu. Contractul nu a fost însă reziliat. Primăria Capitalei a cerut în februarie o ofertă şi de la REBU însă “propunerea financiară înaintată de aceasta pentru salubrizarea stradală este de 27.838.638,55 lei/an, faţă de valoarea stabilită prin contract de 3.416.612,40
lei/an, rezultand o valoare de cca 8 ori mai mare”, anunţa atunci municipalitatea.

Primaria Sectorului 5 nu are posibilitatea legală de a demara procedura de licitație în vederea delegării serviciului de salubritate. Începând cu acest an, sectoarele Municipiului nu mai pot demara procedura de licitație în vederea delegării serviciului de salubrizare și deszăpezire.

“Prin H.C.G.M.B. nr. 328/17.11.2010, s-a aprobat finanțarea serviciului de salubrizare stradală și serviciul de iarnă aferent sectorului 5, de la bugetul propriu al Municipiului București. În consecinta obligația de a atribui contractul în cauză revine Municipiului București, în calitate de autoritate contractantă”, informează reprezentanții Primăriei Capitalei.

PMB a cheltuit deja 21,6 milioane de lei (aproximativ 5 milioane de euro) din bugetul local pentru servicii de salubrizare stradală și servicii de iarnă pe raza sectorului 5. Contractul a fost atribuit firmei Romprest SA pe 30 decembrie 2010, prin negociere directă, fără organizarea unei licitații, invocându-se o “situație de urgență extremă survenită în urma unor evenimente care nu puteau fi prevăzute de autoritatea contractantă”.

În contract erau incluse servicii de deszăpezire, materiale de întreținere rutieră de iarnă, servicii de curățenie stradală, de măturare a străzilor și de înlăturare a gheții. Durata contractului era de șase luni.

Acest contract a fost însă atribuit incorect, a stabilit ANRMAP, deoarece a fost aleasă procedura de negociere direct[, fără un anunţ de participare anterior: “a fost constatat faptul că autoritatea contractantă a ales în mod eronat procedura de negociere fără publicarea prealabilă a unui anunţ de participare, pentru atribuirea contractului. Astfel, Primăria Municipiului Bucureşti nu s-a încadrat în prevederile articolului 122, litera c.din Ordonanţa de Urgenţă 34/2006, încălcând dispoziţiile articolului 20, aliniatul 2 din Ordonanţa de Urgenţă”, arată oficialii ANRMAP. Prin urmare, aceştia au dispus sancţionarea municipalităţii cu 80.000 de lei.

 


Re: Cartierul Rahova ViitorulPrimar

Am vazut ieri ca au curatat o casa parasita de la sos.Progresul.Avea 1 metru de gunoi la parter.
Si ca tacamul sa fie complet, deasupra gunoiului trona si o lada cu pui de caine abandonati.  :evil:
Oprescu a facut asta? Si eu care credeam ca Vanghelie s-a milostivit in sfarsit sa curete gramezile de gunoi din sectorul 5.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

ViitorulPrimar wrote:
Si ca tacamul sa fie complet, deasupra gunoiului trona si o lada cu pui de caine abandonati.  :evil:

Si totusi ce facem cu ciinii din Bucuresti ?
Ieri in timpul ploii a trebuit sa plec urgent sa vad ce se intimpla la o lucrare . Pe o strada cu doua  benzi si un rind de masini parcate la bordura  :( , eu trecind pe partea dreapta a drumului si altul din sens opus printre mine si cei parcati , deci TREI masini pe doua benzi , un ciine mi-a sarit in fata masinii . Cit sa frinezi , cit sa " tragi " de volan , caci exista posibilitatea de a intra in cel ce venea pe sens opus .
Rezultatul ? Am lovit ciinele si am oprit . A venit cineva care era cu ciinii respectivi , cred ca le dadea de mincare , l-a luat in timp ce-si dadea , cred , ultima suflare ....
Daca neuronii responsabili cu " partea umana " imi coordonau miscarile in sensul evitarii lui si-mi spunea sa trag de volan mai mult si intram in cel ce trecea pe linga mine ? Ajungeam un fraier la stirile tv , un fraier care spunea ca a evitat un ciine si nu era crezut ?
Paguba la masina , caci masinile moderne sint facute sa cedeze la impact usor pt protectia pietonilor , cine o suporta ? Casco ? Nu am !
Peste toate acestea , DE CE trebuie sa ramin eu cu " pitici " pe creier dupa ce am vazut bietul animal lovit ?
Deci ce facem cu ciinii ?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Tom

A venit cineva care era cu cainii respectivi
Cred ca ai raspuns singur.
De asta recomand tuturor sa aiba un aparat foto in masina. E plin orasul de bemvei idioti, de gropi si de maidanezi cu cineva care le da mancare.

Ce facem insa cu idiotii care arunca pisici si caini peste garduri sau le lasa in fata portilor? Ce facem cu cei care vin cu cainele cu masina si il lasa pe undeva? Ce facem cu fanfaronii care cumpara animale si le abandoneaza pentru ca descopera ba ca au alergie, ba ca nu au timp sa aiba grija de ele? E tare simplu pentru unii sa nu plateasca vaccinuri si tot ce mai e de facut la caine si pisica, dar sa iasa cu farfuria cu resturi de mancare sa dea la maidanezi. Iar daca musca sau se intampla ceva, "sunt cainii strazii". Daca a venit sa se intereseze de soarta cainelui, sa se intereseze si de pagubele produse.

Am inteles ca marii iubitori de "4 labe" (vier Pfoten), fac cate una (manifestatie, nu altceva :lol:) si protesteaza impotriva euthanasierii. Dar primaria nu reuseste nici macar sa-i sterilizeze?

 


Re: Cartierul Rahova ViitorulPrimar

1.Oprescu vroia initial sa faca niste adaposturi pentru cainii actuali dar au inceput sa tipe ong-urile:lagare de concentrare pentru caini ,inchisoare nazista pentru animale etc.
Am observat ca majoritatea ong-urilor nu doresc ca problema maidanezilor sa fie rezolvata, ci trag cu dintii sa ramana caini pe strada.Se tem ca isi vor pierde finantarea si vor sa manance si ei o paine.Sunt peste 50 de ong-uri de profil,s-au inmultit ca ciupercile.Evident ca nu toate vor supravietui financiar daca nu vor mai fi caini fara stapan.
Printre sursele de finantare:
-cei 2% din impozitul pe venit merge de la iubitorii de animale catre ong-uri
-medicii veterinari sunt interesati sa faca sterilizari pe banda rulanta si sa ia banii Primariei(am un astfel de veterinar ong-ist chiar in bloc)
-bani de la buget pentru ong-uri
-bani din strainatate de la diverse organizatii ecologiste

2.Din raspunsurile date de liderii diverse ong-uri observam lipsa de preocupare fata de oameni atunci cand sunt intrebati :ce facem cu oamenii muscati?
Raspunsuri de gen:
-oamenii sunt rai ,cainii sunt buni
-sa mearga cu felii de paine in mana
-sa ii adopte
-cainele doar se apara,oamenii ii ataca mai intai
-asta e,toti suntem vinovati ca exista caini pe strazi
-nu este adevarat,nu exista caini agresivi
-statisticile cu oameni muscati sunt false,nu exista oameni muscati de cainii fara stapan.
-sa mai rabde 5-10 ani pana cand cainii sterilizati mor de moarte naturala


3.Alta idee era sa tina cainii returnati pe strada ,fie legati ,fie in 10000 de padocuri in curtea institutiilor de stat,in parcari inchise(ideea lui Marinescu sa tina cainii ca paza pentru masini),padocuri printre blocuri si parcuri.

 


Re: Cartierul Rahova Dominatrix

Problema cu cainii vagabonzi nu se va rezolva niciodata de la sine, chiar si presupunand ca primaria va reusi sa sterilizeze o mare parte din ei, atat timp cat sursa majora de pui de caine este in curti si in casele particulare, iar "oamenii de bine" pastreaza unul sau doi, iar pe restul ii arunca pe maidane. Mai punem la socoteala si pe cei care spun: "Lasati ca e bine ca avem caini in fata blocului, ca latra la straini si nu ne mai sparg hotii masinile" si avem tabloul complet. Problema asta exista probabil de cand exista orasul. Se stie ca inca de pe vremea cand Pache Protopopescu era primar era orasul plin de caini si cai  :!: vagabonzi.  Dar nu avem de ce ne ingrijora, si spitalele trebuie sa traiasca din facut injectii in burta, si asa toata lumea e multumita. :evil:

 


Re: Cartierul Rahova ViitorulPrimar

Nu fi asa pesimista.Eu cred ca este o problema care se poate rezolva.Trebuie doar mai multa presiune pe autoritati.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421600 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use