Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș

84 posts, 17229 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

In sectorul 5 pe Panduri si Viilor am remarcat astazi ca toate panourile publicitare au lipite niste hirtiute, cel mai probabil cu invitatie de demolare semnata de Politia Locala. Eram cu masina si nu am oprit sa verific. Unele panouri pareau mai noi decit celelalte si nu apar in street view. Banuiesc ca cineva le-a reclamat si cu ocazia asta le-au gasit si pe celelalte, mai vechi.

Eu nu inteleg: daca sint ilegale si puse de ani de zile, cum de le-a luat asa de mult sa constate? Nu sint nu stiu ce magazie ridicata clandestin intr-un fund de curte, dimpotriva, prin natura lor trebuie sa fie cit mai vizibile.

Ma intreb, oare chiar mai e rentabila afacerea asta? Cine naiba se duce sa cumpere de la unii numai pentru ca a vazut numele pe o musama de pe strada? Acum banii se fac pe internet si televiziune. Probabil e rentabil: dai o spaga mica unde trebuie sa te lase un an, doi pe bulevard, nu platesti nici un impozit deci au costuri mici.

Iata ce are street view sa ne spuna despre unul din panourile “cu portmantou” de pe Iuliu Maniu. Proaspat reinstalat in iunie, afiseaza un numar de telefon. Cautind dupa acest numar, surpriza, nu gasesc absolut nimic. Ma gindeam ca o sa imi afiseze firma careia ii apartine. Probabil baietii au cumparat o cartela si o arunca in clipa cind fac primul contract:

DC3C7DCF-D8A9-4AA8-9F13-6FBAC776E36C.png (1.67 MB; downloaded 2376 times)


Amenintarile alea de la Disciplina in constructii sint apa de ploaie. In sect. 2 de exemplu e o florarie abandonata care are o astfel de hirtie in geam datata in luna august, cu termen de 15 sau 30 de zile, dupa care cica o ridica primaria. Cosmelia evident ca e tot acolo si astazi.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Gabi23

@Utilizator anonim 2 Uite ce scrie pe hârtiile din sectorul 5:
Bd.+Tudor+Vladimirescu+-+26.10.2022+(3).jpg (198.96 KB; downloaded 2310 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Multumesc! Sa vedem daca le si ridica, eu banuiesc ca le lasa in pace. Ceea ce stim sigur acum e ca sint amplasate ilegal si ar fi extrem de dubios pentru imaginea primariei sa nu le adune.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș 1689

Pe vremuri parca trebuia ca fiecare panou sa aiba  un “numar de inmatriculare” pe baza caruia se putea identifica firma care le-a instalat/le opereaza (si plateste taxele aferente) ?

Daca nu (mai) au asa ceva, cred ca pot fi demolate fara somatie - inseamna ca sint ale nimanui, nu ... ? :D

PS: daca panourile sint instalate pe bulevardele principale, n-ar trebui ca de curatarea lor sa se ocupe PMB ...?!

Eu, unul, n-am auzit sa existe regulament de afisare a reclamelor administrat la nivel de sector (si sper sa nu se ajunga la asa ceva !!!)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Numarul ala era la misto. Am vazut panouri instalate cu tupeu prin 2016 care aveau numar de autorizatie din 2012 si se vedea ca erau vechi, mutate din alta parte.

Teoretic sint la primaria generala, practic ramine de vazut. Sint diversi baieti destepti care profita de aceste ape tulburi si pretind ca au exclusivitate cu compania de iluminat in baza unor acte sumare. Miine am sa va dau mai multe detalii.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Iata somatia pentru florarie, termen 72 ore, pusa in august 2022:

florarie.jpg (1.43 MB; downloaded 2167 times)


Iata cum s-au intins ca scabia steagurile publicitare pe stilpii de iluminat din oras:

Iuliu Maniu.jpg (296.24 KB; downloaded 2161 times)


Pipera.jpg (664.58 KB; downloaded 2161 times)


Tot de pe Iuliu Maniu aflam cui trebuie sa ne adresam in caz ca vrem sa ne facem reclama:

Maniu Ekogroup.jpg (420.59 KB; downloaded 2161 times)


Cautind firma pe internet, dam de acest articol:

https://www.gandul.ro/actualitate/exclus ... 19819400

"Grupul de firme Eko Group – al cărui fondator și CEO este afaceristul Eduard Petrescu, în vârstă de 38 de ani – a raportat în anul 2021 o cifră de afaceri de circa șase milioane de euro. Din aceste încasări consistente, nu mai puțin de cinci milioane de euro au fost generate de serviciile de publicitate oferite, o ”linie de business” care a fost înființată în cursul lui 2020.

Prin divizia de publicitate a grupului Eko Group – Publicitate OOH – , omul de afaceri Eduard Petrescu propune ”în exclusivitate”, așa cum este precizat chiar pe site-ul grupului de firme, o ”rețea de stâlpi de iluminat perfecți” pe care poate fi afișată publicitate outdoor și spune că Eko Group deține ”monopolul” la nivelul Capitalei.

Gândul a contactat atât Compania Municipală de Iluminat Public București (CMIPB) – care administrează stâlpii de iluminat din Capitală, aflați în proprietatea Primăriei Municipiului București -, cât și Primăria Capitalei, în încercarea de a afla dacă acest ”monopol” al firmei deținute de Eduard Petrescu are o justificare legală, numai că semnele de întrebare rămân, încă, fără un răspuns concret.

Potrivit informațiilor obținute de Gândul, divizia de publicitate a EKO Group se obligă – la încheierea contractelor de publicitate stradală cu diferite firme – să obțină toate autorizațiile și toate avizele care sunt necesare pentru a putea monta materialele publicitare pe stâlpii de iluminat, asumându-și, astfel, responsabilitatea în ceea ce privește relația cu autoritățile statului.

Iar firmele beneficiare ar trebui să primească, în anexa contractelor încheiate, și dovada că divizia de publicitate a EKO Group a obținut toate autorizațiile și avizele necesare pentru a încheia contracte de publicitate și pentru a amplasa materiale publicitare pe stâlpii de iluminat.

Gândul a solicitat precizări suplimentare și firmelor care au afișate materiale publicitare pe stâlpii de iluminat din București – prin contract cu divizia de publicitate a EKO Group -, urmând a reveni cu informațiile primite din partea reprezentanților acestora.

......


CMIPB: ”Avizul tehnic nu dă dreptul solicitantului să amplaseze mijloace publicitare”

La solicitarea Gândul, reprezentanții Companiei Municipale de Iluminat Public București – care administrează stâlpii de iluminat din Capitală, aflați în proprietatea Primăriei Municipiului București – au transmis, în exclusivitate, că a fost încasat de la Eko Trade Business SRL doar tariful aferent emiterii ”avizului tehnic de principiu” la amplasarea de mijloace publicitare pe stâlpi de iluminat public.

Totodată, CMIPB a menționat că un astfel de aviz ”nu dă dreptul solicitantului să amplaseze mijloace publicitare, ci reglementează doar condițiile tehnice în care ar putea fi amplasate. Mijloacele de publicitate pot fi amplasate pe stâlpi de iluminat public numai după obținerea acordului Primăriei Municipiului București de către solicitant”.

”CMIPB nu a închiriat stâlpi de iluminat niciunei persoane fizice sau juridice și nu a realizat venituri în acest sens”, s-a mai precizat în răspunsul transmis către redacția Gândul."

Deduc ca baiatul asta destept paraziteaza cu impunitate compania municipala de iluminat.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Iata ca i-am prin in flagrant pe baieti pe bd. Iuliu Maniu. Astazi au imputit primii stilpi de la intrarea in oras venind de pe A1 instalind "steagurile" mov, o parte din ele fiind vizibile si in planul mai indepartat.

Iuliu Maniu.jpg (251.07 KB; downloaded 1997 times)


Au facut bulevardul ca o sorcova, au reinstalat si mai multe panouri "cu portmantou" in ultima luna trecuta de cind am scris aici.
Evident nu am primit nici un fel de raspuns la sesizari dar inca mai au termen doua zile cei de la PS6.

Primaria generala nu are nici un fel de aplicatie sau cale fiabila de preluare a sesizarilor. Le-am trimis atunci un email si nu am primit raspuns cu numar de inregistrare deci e clar ca nu fac nimic. E exasperant. Tara de hoti, jungla. Cica e stat de drept...Cetateanul urla si degeaba, baietii destepti se usureaza cu bolta in capul lui. Legea e pentru fraieri.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

20221117_113637.jpg (1.2 MB; downloaded 1822 times)


20221117_113746.mp4 (9.77 MB; downloaded 282 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Intrucit a trecut termenul legal de 30 de zile de la depunerea sesizarii la Politia Locala Sect. 6 - serviciul disciplina in constructii - fara sa primesc un raspuns, le-am atras atentia si m-au informat ca mi-au prelungit termenul:

Petitie.jpg (290.02 KB; downloaded 1761 times)


Intre timp, pe Iuliu Maniu continua batjocura, apar noi si noi panouri publicitare si se inmultesc steagurile de musama pe stilpi. Cele prin care si facea reclama firma "gazda" Eko Group au fost inlocuite cu unele de la Hornbach, Avia Motors si inca unele greu de descifrat. Si-au gasit clienti pe spinarea companiei de iluminat public care tace in mod suspect. La fel de suspect ca si primaria generala ce nu poate fi contactata in legatura cu aceasta chestiune.


Ieri, profitind de ploaia prelungita, am iesit cu un spaclu sa curat numeroasele afise lipite pe stilpii, cosurile de gunoi si indicatoarele rutiere aflate pe caile pe unde circul mai des. Fusesera bine inmuiate in prealabil si s-au desprins in doi timpi si trei miscari. Sa nu mai vad "tapiteri", "deblocari usi", "reparatii masini de spalat", "stergere birou credite" si alte porcarii. Atit cit pot, macar sa nu astept sa faca altii.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș ByOnu

Proaspete pe Carol I, aproape de Universitate.
E2D3259B-A1A2-4E87-A146-1A66073CAE91.jpeg (1.51 MB; downloaded 1660 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Inca un panou publicitar reinstalat pe Iuliu Maniu, de data asta cu o inscriptie la sanchi cu autorizatie de constructie din 2011!

20221130_104125.jpg (736.85 KB; downloaded 1536 times)

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Gabi23

L-ai reclamat la Poliția Locală Sector 6? Sau pe aplicația PS6?

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Pe asta nu dar am alta reclamatie similara pe rol, cu termen de raspuns deja prelungit.
Aplicatia e numai pe mobil sau exista si o varianta desktop?

O sa redactez miine inca o sesizare, special pentru asta dar in afara lui sint multe alte panouri pe Iuliu Maniu. Nu stiu daca e nevoie sa le reclam individual.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș neoman

Din ce știu eu este doar aplicația pentru Android și Ios. Trebuie creat și un cont pentru a putea face sesizări.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421608 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use