Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș

84 posts, 17230 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Isaac

Cât de legale sunt acestea ? Ocupă mare parte din trotuar și sunt extrem de enervante. Îmi cer scuze dacă nu aici era topicul pentru așa ceva
EA6D0E47-BDCE-4237-9A2C-D92096AD9858.jpeg (920.17 KB; downloaded 1766 times)
C9D0C193-57C6-4A65-9B40-5B9DAB38ABDD.jpeg (858.29 KB; downloaded 1766 times)

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Cristi N

PL trebuie sa verifice daca au avizele necesare si daca nu, atunci se emite somatie, apoi dispozitie de desfiintare si in final desfiintarea efectiva prin ADP.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

O masina parcata pe trotuar e enervanta dar mai si pleaca. Mizeriile astea sint permanente.
Daca parcarea pe trotuar e neregulamentara, imi inchipui ca amplasarea panourilor publicitare sau a oricaror alte constructii e la fel.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș subway guru

Si in sectorul 5 au aparut panouri publicitare pe spatiile verzi recent reamenajate dupa ce initial au fost demontate.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș ByOnu

Isaac wrote here:
Cât de legale sunt acestea ? Ocupă mare parte din trotuar și sunt extrem de enervante. Îmi cer scuze dacă nu aici era topicul pentru așa ceva


Trimite un e-mail la Politia Locala Sector 5, precum si Primariei Sector 5. Le zici adresa, le atasezi pozele si le ceri numar de inregistrare. :)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Am primit raspuns in legatura cu panourile publicitare reinstalate pe Iuliu Maniu. Ca de obicei, e un fel de mu...e. Aflu ca au autorizatie din 2011/2012 si ca au fost date jos ca urmare a lucrarilor de amenajare din 2019, autorizate si ele. Deci, prezenta lor acum e legala sau nu, asta nu aflu. Imi spun ceea ce deja stiu.

Va faceati iluzii ca actuala administratie e mai breaza?! E clar, sint ale "cui trebuie" si o dau dupa tufis sa nu deranjeze.

Raspuns petitie.jpg (362.9 KB; downloaded 1687 times)

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș ByOnu

Din hartie lasa impresia ca ar fi legale, fiind desfiintate doar temporar pentru lucrari.

DAR, imi vine greu sa cred ca aceste autorizatii se dau pe viata. Ambele autorizatii au depasit 10 ani.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș subway guru

Pentru desfiintare se emite alt gen de autorizatie.
In autorizatiile de construire se specifica un termen maxim de incepere a lucrarilor (de regula 2-3ani), altfel expira valabilitatea. E drept ca pot fi prelungite chiar si in mod repetat dar doar daca prelungirea se obtine inainte de expirarea valabilitatii.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Iata un articol din 2019:

https://www.primarie6.ro/domeniul-public ... -de-lei/

Citez:

“ Din dispoziția primarului Sectorului 6, Gabriel Mutu, echipe ale autorității publice locale au intensificat, în ultima perioadă, acțiunile de dezafectare a construcțiilor provizorii amplasate ilegal pe domeniul public și a panourilor publicitare aflate pe scuarul central al bulevardului Iuliu Maniu.
În total, în ultimele luni, de pe raza Sectorului 6 au fost ridicate 164 de panouri publicitare și 150 de reclame stradale.”

Astea au fost intre ele, ilegalele. Altele - foarte putine - au ramas si atunci pe locurile lor si se gasesc si azi acolo.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Cristi N

Un panou publicitar, pentru a fi amplasat legal pe domeniul public, trebuie sa aibe pe langa autorizatie de construire si aviz de ocupare a domeniului public. In mod normal avizele de ocupare se dau cu un termen clar, nu ar trebui sa fie "pe viata" dar in anii '90 - 2000 se practicau si avize din a doua categorie.

Avizul il da autoritatea care are in administrare respectivul obiectiv: PMB sau PS.

In cazul in care PL nu identifica actele necesare in arhiva lor atunci se afiseaza pe stalpul panoului o "invitatie" pentru proprietar sa se prezinte la sediul PL cu documente pentru a lamuri situatia. Daca nu se prezinta se afiseaza o somatie prin care proprietarul trebuie sa isi demoleze constructia. Daca nu isi demoleaza singur constructia, atunci primarul emite o dispozitie de desfiintare si demolarea se face de ADP in prezenta PL.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș ByOnu

Utilizator anonim 2 wrote here:
Iata un articol din 2019:...


Utilizator anonim 2, eu te incurajez sa raspunzi acelui raspuns al PS6, fix cu articolul gasit de tine.

Mai mult, precizeaza-le / intreaba-i pe ce durata au aviz de ocupare a domeniului public respectivele obiecte de mobilier urban private.

Zic asta tocmai pentru ca imi place demersul tau, dar e pacate față de munca ta sa te opresti aici.

Din experienta din ONG, am invatat ca e important sa preintampini orice raspuns tampit / incomplet / rau-voitor sufocandu-i din start cu TOATE informatiile posibile.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Am apucat sa le raspund fara articol, din pacate. La nervi.
Asa o sa mai treaca o luna, probabil.
Culmea e ca nici macar nu e articol, cum gresit m-am exprimat. E chiar un comunicat de pe situl primariei sect. 6 :)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

A venit raspunsul. Inteleg ca astea au fost si sint legale. Mi-e sila, credeam ca s-a terminat cu jocul asta. De 30 de ani o tinem asa, ba sint legale ba nu sint.

Raspuns petitie Militie.jpg (293.55 KB; downloaded 1361 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

De pe pagina Clotildei:

"Aseară am demolat un panou publicitar situat pe bulevardul Ion Mihalache, cel de-al patrulea panou dezafectat în acest an. Am demolat patru chioșcuri de presă și de flori (Gara de Nord, Calea Floreasca și pe strada Știrbei Vodă), abandonate sau construite ilegal. Domeniul public trebuie redat comunității.
Mafia afișajului public bucureștean a trăit bine la Sectorul 1 în toate mandatele trecute indiferent ce partid politic era la putere sau nu. Rețeta era simplă și aplicată la nivelul întregului sector: companiile de publicitate stradală vindeau reclame ilegal pe domeniul public cu complicitatea unor funcționari publici. Vă voi prezenta legătura cu televiziunea fugarului Ghiță în caz că vă întrebați de ce eu și echipa mea suntem linșați mediatic la postul de televiziune.
Panourile publicitate montate ilegale în parcuri, pe trotuare sau carosabil au produs mulți bani zeci de ani pentru companii. Cele mai multe panouri montate ilegal pe domeniul public al Sectorului aparțin firmei Euromedia – în spatele căreia se află Sebastian Ghiță, un deputat PSD și foși consilieri din PNL.
Euromedia Group SA este în prezent deținută de Alexandru Ștefan Nanu, unul dintre patronii clubului Nuba, fost vicepreședinte la TSD Prahova, prietenul foștilor deputați PSD, Sebastian Ghiță și Vlad Cosma. Despre această firmă dezvăluiam în trecut că a primit un contract de 18 milioane de euro de la Primăria Capitalei pentru achiziția de mobilier urban pentru statii de troleibuz și statii de autobuz. În anul 2018, firma Euromedia a primit sute de mii de lei pentru celebrarea Centenarului Marii Uniri de la fostul primar al Sectorului 1. O companie care se crede atotputernică și în care au avut sau au interese, prin interpuși și firme paravan - fostul liberal Vlad Moisescu și actualul parlamentarul PSD Dan Cristian Popescu.
Spun asta ca să înțelegeți de ce nimeni, niciodată, nu i-a deranjat în București, deși au zeci de panouri de publicitate montate ilegal. În plus, spre supărarea lui Sebastian Ghiță, televiziune RTV a fost decuplată de mine de la banii Sectorului 1. Contracte încheiate prin Centrul Cultural și Compania de Investiții și Dezvoltare în Sănătate, zeci de mii de euro pentru publicitate mascată din fonduri publice în favoarea fostului primar PSD dea Sectorul 1.
De fiecare dată când demolăm un panoul publicitar montat ilegal, televiziunea lui Sebastian Ghiță și site-urile afiliate intensifică linșajul mediatic la adresa mea. Firmele amicilor lui din PSD au umplut sectorul de construcții ilegale, făceau profit de milioane de lei, mai ales în campaniile electorale. Le-am demolat, iar disperarea lor se vede la televizor. Și continuăm să facem curat după administrațiile PSD PNL."

https://www.facebook.com/clotildearmand. ... 3040841/

Iata ca in alte sectoare e liniste...

Dar chiar si in sect. 1 baietii de la Ekogroup care paraziteaza compania municipala de iluminat public lucreaza netulburati. Pe Aleea Privighetorilor in ultima vreme au pus cite doua "steaguri" pe fiecare stilp, arata ca la bilci, primesti cum s-ar zice un pumn in ochi. Si pe Bd. Liviu Librescu e la fel, mai putin in fata Ambasadei Americane. Stiu ca ceea ce fac nu e kosher si s-or fi gindit ca nu e bine sa se faca remarcati. Cu alte cuvinte cetateanul roman poate fi agresat vizual dar ala american nu.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421620 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use