Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2220 posts, 627191 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 159
 
 

📖 Pagination options
Re: Statii, case de bilete, microdispecerate Chev Celios

Eu am un dubiu urias asupra ajutorului dat de acel ecran.Sambata cand am trecut prin statie am observat ca aveau un  refresh rate te tot rasul.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Statii, case de bilete, microdispecerate Utilizator anonim

Chev Celios wrote:
Eu am un dubiu urias asupra ajutorului dat de acel ecran.Sambata cand am trecut prin statie am observat ca aveau un  refresh rate te tot rasul.


Am vazut si eu asta, e undeva la 20fps.

 


Re: Statii, case de bilete, microdispecerate shoppy

La 20fps e binisor(filmele au 23fps), cred ca ai vrut sa zici 10fps.
Ar putea sa dea pe alb-negru, ca oricum nu conteaza culorile, ar trebuii sa se mai castige viteza asa.

 


Re: Statii, case de bilete, microdispecerate adn2377

shoppy wrote:
La 20fps e binisor(filmele au 23fps), cred ca ai vrut sa zici 10fps.
Ar putea sa dea pe alb-negru, ca oricum nu conteaza culorile, ar trebuii sa se mai castige viteza asa.


Nu are legatura modul de filmare (color sau alb-negru) la aceste camere de tip supraveghere, cu numarul de fps pe care le furnizeaza - si apropos, cam toate camerele stiu sa dea 25 fps - limitarea este la device-ul care prelucreaza si afiseaza semnalul.

 


Re: Statii, case de bilete, microdispecerate 3mil

De vreo 2 zile a dat chix sistemul. O parte din vatmani au revenit la vechiul obicei, oprind mai inapoi de capatul statiei, sa fie in linie vagoanele pentru a putea vedea in oglinda usile; altii opresc in statie normal si inchid usile ,,la nimereala". :lol:  Oricum, cred ca si cand camerele functioneaza, o parte din vatmani tot la nimereala inchid usile (ma rog, se uita in oglinda primele usi care se vad, si daca e ok, le inchid pe toate), nu acorda atentie acestui sistem ,,de ultima generatie". :twisted:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Statii, case de bilete, microdispecerate Utilizator anonim

Desi se spunea ca intra 2 vagoane V3A in statiile liniei 34 experientele de zi cu zi ne arata ca nu. Valabil si pentru linia 21.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Statii, case de bilete, microdispecerate Tom

"Columb a descoperit America" :lol: Care e noutatea? Mergeam intre 1991-1993 prin Colentina si pana am descoperit luxul maxi-taxi (pe atunci chiar era), coboram tot timpul in afara peronului pe ultima usa intotdeauna deschisa dela trenurile urbane de atunci de pe linia 21. Ce s'a mai schimbat? 2 Bucur LF intra oare unul dupa altul? Dar un Bucur LF + 1 V3A?
Ar fi interesant sa descoperim si noi ca au descoperit si ei ca noile tramvaie care vor veni vor fi prea lungi pentru peroanele capitalel :lol: :twisted:

 


Re: Statii, case de bilete, microdispecerate Chev Celios

Sa stiti ca sunt peroane pe linia 21 in care incap cate doua V3A.La Colentina spre exemplu.

 


Re: Statii, case de bilete, microdispecerate Dominatrix

Trix wrote:
"Columb a descoperit America" :lol: Care e noutatea? Mergeam intre 1991-1993 prin Colentina si pana am descoperit luxul maxi-taxi (pe atunci chiar era), coboram tot timpul in afara peronului pe ultima usa intotdeauna deschisa dela trenurile urbane de atunci de pe linia 21. Ce s'a mai schimbat? 2 Bucur LF intra oare unul dupa altul? Dar un Bucur LF + 1 V3A?
Imi amintesc si eu de calatoriile cu urbanele, singurele peroane unde intrau erau cele din statiile Dristor si Ramnicu Sarat de pe actualul Camil Ressu, plus alte cateva in aceeasi zona, dar mai spre capat, in zona industriala. Bucur LF e mai scurt decat un V3A, deci sunt sanse mai mari sa incapa 2 din ele in statie.
Ar fi interesant sa descoperim si noi ca au descoperit si ei ca noile tramvaie care vor veni vor fi prea lungi pentru peroanele capitalel :lol: :twisted:
Pana vor incepe sa ne arunce nemtii tramvaie low-floor cum au aruncat Rathgeber-urile vor mai trece vreo 20 de ani, timp in care sigur mai vine un Adi Bordureanu sa schimbe bordurile de la peroanele din statii. Pana atunci, poate se gandeste cineva sa si lungeasca peroanele alea, ca n-ar strica.

 


Re: Statii, case de bilete, microdispecerate Gabi23

Datorita unei reclame la detergentul Fairy, avem prin capitala statii mai racoroase  :P

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Statii, case de bilete, microdispecerate Utilizator anonim

Statia Complex Comercial Plevnei, aici au statie si autobuzele liniei 644, in caz ca unii soferi nu stiu.  :evil:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Statii, case de bilete, microdispecerate Utilizator anonim

Fluviului a ajuns cel mai mare nod de autobuze din Bucuresti, pe aici trec sau au capat liniile: 105, 123, 133, 162, 163, 178, 282, 601, 635, 644, 780...am uitat vreuna ?  :lol: Concureaza cu Piata Unirii.

 


Re: Statii, case de bilete, microdispecerate bercenicity

Piata Romana e mai tare: 122, 126, 131, 133, 168, 226, 300, 301, 331, 368, 381, 783  :D

Piata Romana e marele nod central pentru autobuze (mai este si Piata Unirii)
Universitate este "nod" (mai degraba a fost) pentru troleibuze
Zona Unirii (Bucla 32, Sf. Vineri, Sf. Gheorghe) este (mai bine zis era) pentru tramvaie.

 


Re: Statii, case de bilete, microdispecerate rosetti61

Mai au putin si le intind pana la Gara. Dupa ce termina cu Basarabul, pe Fluviului va mai circula/intoarce RATB sau va deveni aceeasi strada linistita de dinainte?
Legat de statii, continua programul inlocuirii vechilor refugii cu cele noi? Ca iar aveam inconsecvente, nimic nu e dus pana la sfarsit - acolo un tip, dincolo alt tip, nu e nimic unitar; sau le vor implementa in continuare pe cele de la Iasi (ca-s design mai nou :D).

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 159
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421900 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use