Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linia expres către Aeroport Henri Coandă - 100 (ex-783)

362 posts, 134463 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

Robert24 wrote:
O veste de-a dreptul minunata. 783 va circula si noaptea!!!!!


http://www.ratb.ro/docpdf2/783%20AEROPO ... SOSIRI.pdf
http://www.ratb.ro/docpdf2/783%20PIATA%20UNIRII%202.pdf

Momentan nu a aparut nicaieri stirea!


Super tare vestea ! Asteptam acelasi lucru si in cazul liniei 780 !

P.s.: Observati plecarile liniei express 783 de la orele 0:10, respectiv 0:50 spre Aeroport "Henri Coanda". Acestea coincid cu cele ale liniilor de noapte...buna treaba. SIgur oamenii o sa-l gaseasca pe 783 (Asta daca e Mercedes Citaro 3-pentru cunoscatori) :lol: .

 


Re: Stiri, noutati, perspective Dominatrix

Ma intreb daca stirea cu prelungirea peste noapte a programului lui 783 nu a fost publicata "in clar" din indolenta, sau din rea-vointa. Ca doar si gura taximetristilor trebuie sa manance o paine...

 


Re: Stiri, noutati, perspective nokia2110

Taximetriştii mâncă o pâine oricum, că doar nu toa(n)tă lumea ia otobelele expres.
Păcat că nici măcar de Paştele ortodox tramvaiul 1 nu circulă şi noaptea :(

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective V2A

A aparut si comunicatul oficial:
RATB înfiinţează transport de noapte spre Aeroportul Henri Coandă

Ca urmare a solicitărilor primite din partea călătorilor privind extinderea ofertei de transport public între Bucureşti şi Aeroportul Henri Coandă, începând cu data de 13.04.2012, linia expres 783 va avea program de circulaţie atât pe timp de zi cât şi pe timp de noapte.

Pe timpul nopţii, autobuzele vor circula la intervale de 40 de minute, după un program de circulaţie care a fost configurat în funcţie de cererea de transport pe relaţia “Aeroport Henri Coandă” şi de graficele de circulaţie ale liniilor de noapte.

Traseul liniei expres 783 este următorul: Piaţa Unirii, Bd. I. C. Brătianu, Piaţa Universităţii, Bd. Nicolae Bălcescu, Bd. G-ral Gheorghe Magheru, Piaţa Romană, Bd. Lascăr Catargiu, Piaţa Victoriei, Bd. Aviatorilor, Arcul de Triumf, Piaţa Presei Libere, Şos. Bucureşti-Ploieşti, Aeroportul Henri Coandă.
Preţul unei călătorii pentru linia expres este de 3,5 lei.
http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=221

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Dr2005

Nu, taximetriştii mănâncă o pâine pentru că nu există casă de bilete pentru 783. Deşi eventuala amendă (50 RON) e mai mică decât valoarea unei curse cu taxiul.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Celestin Draganescu

Dr2005 wrote:
Nu, taximetriştii mănâncă o pâine pentru că nu există casă de bilete pentru 783. Deşi eventuala amendă (50 RON) e mai mică decât valoarea unei curse cu taxiul.



Mai nou exista automat de carduri la terminalul de sosiri din Otopeni. Automatul este similar cu cele de la metrou, accepta plata cu cardul si cash, eliberand si rest.
Poti reincarca un card Activ sau poti cumpara unul Multiplu.
Iar la Unirii este casa de bilete deschisa toata noaptea.

Haideti sa nu mai facem teorii ale conspiratiei inutile si sa constatam ca s-a luat o decizie foarte buna cu aceste curse de noapte ale 783-ului.

 


Re: Liniile expres de aeroport (780 si 783) Axel

4944 ieri 31.03.2013. prin 783 :!:
Ma intreb si eu avea licenta ca in parbriz nu avea nimic  :evil:  :?:
4944-783,31.03.2013..jpg (83.48 KB; downloaded 13948 times)

 


Re: Liniile expres de aeroport (780 si 783) Der Hofmeister

Miercurea trecută, l-am văzut și pe 4790 la lucru pe 783. Nu avea plăcuța respectivă pentru aviz de circulație în afara Bucureștiului, dar probabil că au primit licența deja din moment ce circulă nestingherite pe linia asta. Bine, nici nu ar trebui să fie greu - autobuzele sunt aproape perfect identice constructiv între ele.

 


Re: Liniile expres de aeroport (780 si 783) mindmasster

Aveti idee daca au un orar stabilit? Maine trebuie sa ajung la ora 8 dimineata in Aeroport . Are statie la PPL?

Edit:Am gasit . Are statie la Piata Presei Libere dar un orar sau macar din cate in cate minute vine?

 


Re: Liniile expres de aeroport (780 si 783) Axel

mindmasster wrote:
Aveti idee daca au un orar stabilit? Maine trebuie sa ajung la ora 8 dimineata in Aeroport . Are statie la PPL?

Edit:Am gasit . Are statie la Piata Presei Libere dar un orar sau macar din cate in cate minute vine?


Dimineata vine la 10 minute. ;)
De regula pe portiunea Presei-Otopeni merg trenulet 780 si 783  .
Ia 780-ul ca ala te duce mai repede. :lol:  ;)

 


Re: Liniile expres de aeroport (780 si 783) mindmasster

Axel wrote:
mindmasster wrote:
Aveti idee daca au un orar stabilit? Maine trebuie sa ajung la ora 8 dimineata in Aeroport . Are statie la PPL?

Edit:Am gasit . Are statie la Piata Presei Libere dar un orar sau macar din cate in cate minute vine?


Dimineata vine la 10 minute. ;)
De regula pe portiunea Presei-Otopeni merg trenulet 780 si 783  .
I-a 780-ul ca ala te duce mai repede. :lol:  ;)


Perfect. Multumesc mult . Tot 3,5 lei este o calatorie?

 


Re: Liniile expres de aeroport (780 si 783) mindmasster

Pana la urma am venit cu masina pana la PPL, mi-am luat 2 bilete (7lei) si am asteptat cam 5 minute pana la venit primul autobuz express. Era 780 ,nu am retinut numarul. M-am urcat la 07:17 ,am  fost foarte incantat cand am auzit ca statiile se anuntau si in limba engleza. Controlorii au  abordat o alta metoda decat pe cea clasica . Era unul singur si statea in fata la sofer. La stop la Pasajul Baneasa a deschis usa din fata si a inceput controlul . Toata lumea avea bilet :mrgreen: . A oprit  in 4 statii(Pasaj Baneasa,Mec Otopeni , inca una in Otopeni si la Aeroport ) . "Limita de 40 km/h" am simtit-o din plin pe tot parcursul calatoriei . Cu toate acestea am ramas surpins ca la ora 07:34 am ajuns in terminalul plecari .  Un mare minus este ca nu putem cumpara bilete din autobuz asa cum se practica pe afara .
12211.jpg (563.14 KB; downloaded 10047 times)

 


Re: Liniile expres de aeroport (780 si 783) Axel

Pai 780 nu opreste sa ia toti navetistii ca 783, 780 te duce la Aeroport rapid pe cand 783 e cam regio.

Intre P.P.L. si Henri Coanda opreste doar la statiile: '' Aeroport Baneasa '', '' Amco S.A. '', '' Primaria Otopeni ''

 


Re: Liniile expres de aeroport (780 si 783) Celestin Draganescu

Oricum este o prostie ca 783 sa opreasca in toate statiile complet inutile, incepand cu Pod Baneasa si continuand cu AMCO si ICSITMUA si altele... Pentru asta exista 449, linia de aeroport trebuie sa isi pastreze statutul de "Expres", singurele opriri logice fiind : Aero. Otopeni - Primaria Otopeni - Aeroport Baneasa - Pta. Presei - Arcul de Triumf - Piata Victoriei - Piata Romana - Universitate - Piata Unirii.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421780 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use