Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linia expres către Aeroport Henri Coandă - 100 (ex-783)

362 posts, 134455 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) Robert24

Pe Dorobanti. Doar ca acum nu stiu ce se intampla. S-a inchis si Magheru.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) georgica2704

Unirii- Universitate-  Piata Rosetti- Calea Mosilor -Bd. Dacia- Calea Dorobantilor- apoi traseu normal .

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) mario antonio

Ciao Bercenicity,

Cred ca depinde si de ora la care vei ajunge. Ieri noapte, venind dinspre Otopeni pe la ora 01:00, traseul a fost cel de baza pana la Arcul de Triumf, de acolo spre Televiziune, Calea Dorobanti, cu revenire la traseul normal la Piata Romana.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) bercenicity

Multumesc, azi dimineata pe la 2 a mers via Charles de Gaulle si Dorobanti cu revenire la traseu normal la Piata Romana.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) adila

Desi nu aduc nimic nou vreau sa fac o scurta trecere in revista a problemelor acestui traseu.

- calatoria dureaza 45 minute de la cap la coada fara aglomeratie pe traseu. Eu m-am urcat la Victoriei astazi cam pe la ora 6:28.
- am urcat in masina aproape plina inca de la Victoriei.
- doar 4 calatori cu genti de voiaj. N-as vrea sa fiu rautacios, dar nu cred sa fi fost mai mult de 10 persoane in total care urmau sa calatoreasca cu avionul, asta considerand ca ar fi si persoane care calatoresc doar cu mainile in buzunare in avion. Restul de calatori erau lucratori pe platforma aeroportuara.
- jumatate dintre calatori au coborat inainte de aeroport, deci nu folosesc traseul pentru ce a fost conceput
- lumea nu valideaza calatoria la urcare
- statii inutile chiar si pentru navetisti.

Propun schimbarea denumirii din linie expres pt aeroport in linie preoraseneasca pentru blatisti. Pana la urma nu este nimic rau sa transporti toate categoriile de calatori, este alegerea fiecaruia daca foloseste o linie sau alta pentru a se deplasa intre doua puncte, ce ma deranjaza insa este ca RATB a denumit aceasta linie expres, si faptul ca RATB accepta furtul masiv din bugetul primariei, deci din banii nostri ai contribuabililor, in loc sa rezolve problema blatistilor.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) ByOnu

Vad ca de cand controlorii sunt vizibili nu prea mai sunt atat de multi blatisti. :lol: Ieri am urcat la Perla intr-un autobuz spre Dacia (301, 331 sau 131), din 50 de calatori toti au fost in regula. Culmea, singurii care faceau scandal erau pensionarii frustrati ca trebuie sa prezinte taloanele. Soferul imediat dupa ce a plecat de la Perla a stat un semafor verde pe loc si a plecat abia la urmatorul, pe drum a mers foarte lent iar apoi la ASE a strigat catre controlori daca poate sa deschida usile. Well, nici asta nu mi se pare ok deoarece am pierdut doua minute fara motiv.

Cat despre 783, cel putin la intoarcere este criminal daca ai si bagaje voluminoase. Cand vezi ca opreste si in Otopeni si toti se uita urat la tine ca ii incurca bagajul tau. Ar trebui sa existe si un 783bis sau 783E sau cum or vrea ei sa ii zica care sa nu opreasca in Otopeni. Actualul 783 este pur si simplu o linie preoraseneasca de Otopeni, nici gand un shuttle intre oras si aeroport.

Autobuzul Paris - Beauvais circula la la intervale fixe bine stabilite (cred ca la 15 minute). Autobuzele au compartimente pentru bagaje asemanatore autocarelor iar soferul nu pleaca pana cand nu se asigura ca fiecare calator si-a pus centura de siguranta. Soferul anunta apoi durata traseului "aproximativa" de o ora si 15 minute, fara sa faca opriri. Traseul nu a durat nici o ora si 14, nici o ora si 16, ci fix o ora si 15 minute. Circula cu precizie de ceas elvetian. Personalul este amabil si stie sa comunice in engleza. La noi nu pricep cum poti sa pui la cel mai important aeroport international din tara o femeie care nu stie o boaba de engleza. Este absurd.



 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) punmeister

Spatii pentru bagaje le aveau DAF-urile Berkhof.
ByOnu wrote:
La noi nu pricep cum poti sa pui la cel mai important aeroport international din tara o femeie care nu stie o boaba de engleza. Este absurd.

Eu cel putin nu cred asta, pentru ca pana si ultimul prost stie o boaba de engleza (asta fara injuraturi). Chiar trebuie sa fii facut gramada sa nu stii putina engleza. Ii inteleg pe aia de la tara sa nu stie engleza, dar culmea e ca sunt destui de la tara care stiu engleza binisor.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) ByOnu

Well, try it. Cine mai are drum pe acolo sa se dea drept americanez sa vedem ce zice. Eu am vazut la Stirile ProTV filmati niste straini care intrebau ceva iar ea le raspundea altceva in romana.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) Robert24

Am incercat o singura data!
Tanti nu avea decat o placa: "ticket - seven lei".

PS: Nici la aeroportul din Sofia nu am gasit pe nimeni sa stie doua vorbe in engleza...

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) ByOnu

Cu siguranta se gasesc doua persoane in Otopeni care ar vrea un asemenea job si care, desigur, sa stie Engleza la un nivel conversational.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) adila

Sa va mai zic eu una ridicola rau: la chioscul RATB din Piata Victoriei aferent 783 nu se poate plati cu card bancar. Pai daca nici aici atunci unde? Pana si METROREX accepta card. Poate le spune cineva la astia de la RATB ca suntem in anul 2017 nu in 1989.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) Florinds

Se poate plati cu cardul din cate stiu la chioscurile mai mari, unde se elibereaza si carduri.
Nu vor sa dea comision bancilor.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) adila

Cat de mare trebuie sa fie chioscul, 100mp o fi suficient sa intre un POS? Chioscul din Piata Victoriei nu este dintre cele mici, si daca totusi nu este suficient, care este diferenta intre asta si ghereta mica? Este ridicol. Nu au nici o scuza.

 


Re: Liniile expres pt Aeroport Henri Coanda (780 si 783) Florinds

Nu era vorba de scuza, iti dadeam un contraexemplu, au si ei POS-uri. ;)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421776 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use