Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului (2010)

349 posts, 83249 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizare Pasaj Lujerului shoppy

Nu e chiar hilar, una e sa mergi linistit pe doua benzi, alta e sa mergi stresat pe langa un santier pe o singura banda incolonat cu alt cretin adica smecher lipit de fundul tau ca bineinteles ca el are treaba si se grabeste, si asta adaugat la cele zise de tine, imediat apare o buseala.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului smokeone

@Metamorph: Emisiunea a fost difuzata saptamana trecuta,cand a fost filmata nu stiu.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Metamorph

Pai ma miram,deoarece stiu ca in momentul de fata nu se lucreaza pe santier(nici macar asa...ca in imagine  :mrgreen: ).Lucrarile cum bine stim nici nu au inceput propriu zis,aceste "verificari" ale structurii cu ciocanul nefacand obiectul reabilitarii pasajului.Ma gandesc sa nu fie vreo problema de nu se reiau lucrarile pt ca acum cateva saptamani,cand erau acele temperaturi negative fabuloase,am fost acolo si am vazut cum la prima zi cu 0 grade(si nu mai mult) aparusera vreo 15 muncitori de la T.Radion insirati care inchisesera prima banda de circulatie in sensul spre Bd.Timisoara si ciocaneau de zor peretii pasajului.Acum,ca sunt 10 grade (si mai bine) afara nu stiu ce asteapta...plus de asta,imi amintesc cu tristete de planurile initiale care prevedeau finalizarea acestor verificari la sfarsitul anului,incepand cu 5 ianuarie fiind programata restrictionarea primei benzi pe ambele sensuri pt deschiderea santierului propriu zis.Intr-adevar ca vremea a fost mai rea ca niciodata dar au trecut totusi 2 luni de atunci....iar lucrarea a inceput pe 30 noiembrie parca...ramane sa va dati si voi cu parerea referitor la cat au avansat lucrarile in aceasta perioada.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Se pare ca de azi s-au reapucat, era o echipa de vreo 10 muncitori spargeau borduri in fata la SIR si scoteau gardurile.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Astazi in drum spre facultate, am zarit din nou activitate la pasaj. Am traversat sa vad ce si cum se mai misca. Erau vreo 40 de muncitori (din care vreo 20 ma urmareau pe mine cum ma uit la ei :lol: ). Lucrau doar pe sensul spre Ghencea, pe celalalt nu era nimeni. Sa speram ca vor lucra cu mai mult spor in urmatoarea perioada. Nu am facut decat 3 poze deoarece ma cam grabeam si as fi riscat sa ma trezesc cu unu si altu sa ma ia la intrebari de ce pozez etc.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Astazi mi s-a parut ca parca aveau mai mult spor muncitorii, se vedeau si in pasaj, din ce am putut observa.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Imi explica si mie cineva care a prins, si isi aminteste mai bine acele vremuri (anul 1987), de ce Pasajul Lujerului (cum il stiu aproape toti) de ce a fost numit "Pasajul Bulevardul Pacii"? Din cate stiu actualul Bulevard Iuliu Maniu purta denumirea Bulevardul Armata Poporului. Nu era mai logica totusi aceasta denumire? Sper sa nu fie stupida intrebarea, dar sunt confuz. Oricum inscriptia respectiva va disparea in cateva saptamani devenind istorie.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Andreea

Inainte sa existe bd Iuliu Maniu, existau doua bulevarde: Armata Poporului si Pacii. Unul se termina iar altul incepea la Lujerului 8-)

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Multumesc mult pentru raspuns andreea_78 :). Stiam ca era si Bdul Pacii dar nu stiam exact cum erau cele doua denumiri si credeam ca Armata Poporului continua si spre Piata Veteranilor.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Nightwolf

Gabi23 wrote:
Multumesc mult pentru raspuns andreea_78 :). Stiam ca era si Bdul Pacii dar nu stiam exact cum erau cele doua denumiri si credeam ca Armata Poporului continua si spre Piata Veteranilor.


Era cel mai mare Bd. din Bucuresti daca nu ma insel... dpdv al populatiei care il strabatea. Bd. Unirii cu toate anexele era in constructie atunci...

ontopic: anyway de maine vine iar frigul am inteles si tine cam o saptamana sunt curios cat or sa tina lucrarile...

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Radu Stanescu

Asta am filmat pe 2 martie:

Pasajul Lujerului

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Astazi nu era mare activitate la pasaj, in partea dinspre Uverturii. Se zareau insa, 2-3 munctiori intrand in pasaj, probabil sa se fi lucrat in interior mai cu spor.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Astazi se lucra in interiorul pasajului la scoaterea bordurilor in principal. Pe seara, am observat ca se scotea apa din canalizarea pasajului cu o pompa si era evacuata in zona statiei Lujerului (61, 62, 106, 136, 236, 336, 406). Eram surprins de la ce e ditamai balta de abia puteai sa treci. Majoritatea oamenilor bociferau ca sunt nevoiti sa infrunte balta :evil:.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Sa inteleg ca strica si "water track-ul" liniei 41 format in pasaj ?  :twisted:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422366 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use