Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului (2010)

349 posts, 83380 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizare Pasaj Lujerului cornel001

nasoala treaba cu apa. trebuie amendati sa nu mai faca treaba a la dorel.
ce borduri scoteau ? alea de langa sina de tramvai sau de pe marginea peretilor pasajului in caz ca exista ? ca alea de langa sine mi se par ok...

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Sa speram ca da se va strica  :twisted:, eram intr-un CH-PPC, cam lipit de usa si nu am putut vedea linia acolo unde e mereu apa. Sigur apa era la locul ei in fostul pasaj CF  :lol:.

Se scoteau bordulile de langa peretii pasajului. Oricum treaba se inteteste pentru ca au deja "cantonamente" pe banda intai, sunt baraci si in partea dinspre B-dul Timisoara. Utilajele circulau si pe contrasens pe banda 2, cam riscant dupa parerea mea  :roll:. Vatmanii liniei 41 trebuie sa fie atenti si la muncitorii care trec de pe un sens pe celalalt :!:.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Cat de curand cred ca se trece si cu 41 la paleta.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Da si se va isca o alta problema imensa. Sa vezi cozi de vagoane, oameni furiosi atunci. Si sa zicem ca vor face asa, dar cum se va realiza oare paleta? Sa zicem ca in partea dinspre B-dul Timisoara ai unde sa o faci cat de cat, dar spre Uverturii cred ca nu se poate decat dupa statia actuala. Cred ca s-ar creea un haos total :evil:. Sa vedem in urmatoarele saptamani/luni.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului cornel001

daca se poate, imi traduceti si mie ce vorbiti voi acolo ?  :?  :roll:

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

cornel001 wrote:
daca se poate, imi traduceti si mie ce vorbiti voi acolo ?  :?  :roll:


Deci, pentru a putea fi reabilitat pasajul complet, linia 41 ar trebui inchisa pe cate un sens de circulatie. Pentru asta trebuiesc realizate 2 macaze pentru a se putea intra de pe o linie pe cealalta. Primul macaz cred eu ca s-ar putea monta imediat dupa intersectia cu B-dul Timisoara, pana ca tramvaiul sa coboare panta. La Uverturii nu se poate decat dupa statia de tramvai amplasat macaz. Linia 41 este cea mai aglomerata si grea (din multe puncte de vedere) linie de tramvai din Bucuresti. Dimineata (7-9) statiile Bdul Timisoara si Uverturii ca despre ele vorbim sunt neincapatoare pe sensul spre Presei. Cand nu vine in 5-10 min e mare forfota dar sa astepti sa stea la semafor (paleta). Deasemenea cea mai proasta solutie ar fi oprirea totala a tramvaiului. Tin minte cand a fost oprit o zi pentru revizii duminica,  24 august 2008 sau 15 februarie 2009, 25-30 de autobuze nu faceau fata. In cursul saptamanii cred ca peste 100 de autobuze ar fi necesare (nu exagerez), ceea ce ar fi imens si nu s-ar putea asigura. De aceea nu se ia in calcul oprirea totala. Deocamdata se poate lucra in conditii cat de cat normale. Ca sa lucrezi la centru pasajului nu ai cum sa lucrezi doar noaptea 12-5. Si circulatia autovehiculelor va fi oprita in mod sigur.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului cornel001

Aha. Multam pt lamuriri.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Dr2005

Cu o dipecerizare exemplară, se poate menţine un interval de 3-4 minute între tramvaie, presupunând că se scoate limitarea de 20 km/h din pasaj (care oricum e aplicată doar de cei de la Alexandria).

Cu autobuzele a fost altă poveste... au făcut faţă, dar au rămas blocate în trafic.€

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului shoppy

La Uverturii pot sa puna macazul direct intre statii dupa primul stalp, mai ales ca macazul se instaleaza mult mai usor peste sina acoperita cu dale decat peste sina cf.
O sa fie haos, tramvaiele dinspre Ghencea o sa fie blocate intai de cei care fac stanga de pe Uverturii, apoi o sa fie blocate de calatorii care o sa se inghesuie, blocand astfel si tramvaiele spre Ghencea. Sigur o sa se faca trenulete de 4 tramvaie trimise toate odata si o sa ai ceva de genul 10min intre trenulete, deci dinspre Ghencea o sa vina cate un trenulet de 4 tramvaie la fiecare 20min. Distractie, ce sa mai.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

De cateva zile limitarea este de 10kmh cu atentie, muncitorii traverseaza mult liniile de tramvai iar peretii pasajului sunt cam demolati, in unele locuri au sapat si 30cm in laterali.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Water track-ul era la locul sau pe linie, deci mai asteptam sa dispara :twisted:.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului cosstin

Parerea mea este ca zona pasajului Lujerului este una dintre cele mai dificile si una dintre cele mai prost gandite zone din punctul de vedere al traficului auto.
De exemplu, cand vii prin pasaj sau pe bretea dinspre Iuliu Maniu si vrei sa faci stanga pe Uverturii este absolut imposibil. Trebuie sa mergi pana la Ciurel pentru a intoarce.
Pe de alta parte, traficul de pe Uverturii este absolut blocat, strangulat la intersectia cu str. Virtutii.
Asa cum spuneati si voi, statia de tramvai 41 de la Uverturii este mai mereu supraaglomerata, fiind necesara asteptarea pe trotuarul de vis-a-vis.
Traversarea strazii in acea intersectie este un cosmar deoarece pe sensul dinspre Iuliu Maniu spre Crangasi nu exista semafor pentru masini. Practic, permanent exista trafic iar pietonii, chiar daca au prioritate, demulte ori nu pot traversa.
Eu as propune, la modul teoretic, o rezolvare radicala a problemelor. As prelungi pasajul Lujerului pana dupa intersectia cu Uverturii, mentinand o bretea pentru cei care merg dinspre Crangasi spre Iuliu Maniu. Traficul dinspre Iuliu Maniu spre Crangasi si pentru cei care vireaza la stanga de pe Uverturii l-as devia pe strada Fabricii (asa cum era acum 25-30 ani) care poate face jonctiunea cu Virtutii in zona Ciurel. Strada Fabricii poate fi largita prin astuparea liniei de cale ferata industriala care merge paralel cu aceasta. Bd. Uverturii poate continua pe deasaupra pasajului cu strada Cetatuia mergand pana in bd. Iuliu Maniu. In zona planseului extins al pasajului (in dreptul SIR) poate fi amenajat un parc, util intr-o zona atat de aglomerata si poluata.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Dr2005

In pasajul Lujerului s-a instituit o restrictie de 30 km/h de cand au inceput lucrarile (care lucrari... deocamdata au dus doar la ,,raderea" peretilor si atat) de reabilitare (a se citi ,,carpire" in loc de ,,reabilitare"). 2min si 14 secunde pentru exact 1km... jenant.



 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului shoppy

Halal metrou usor, nu au stiut decat sa puna restrictii peste restrictii de la inceputul darii in folosinta. Nu se putea pune restrictie doar in programul de cateva ore de lucru al muncitorilor? Jenant.

Frumoasa filmarea, ce camera este, ceva HD Ready sau Full HD?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422533 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use