Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Modernizare si consolidare Pasaj Lujerului (2010)

349 posts, 83395 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Dr2005

Şi pe Podul Grant s-a instituit restricţie de viteză, după ce a sărit Oprescu cu gura că tramvaiul distruge podul...
Liniile din Pasajul Lujerului şi Podul Grant sunt mai vechi (1994 şi 1996) decât restul (2002) şi fâşiile de cauciuc dintre şină şi traverse s-au cam dus.

Camera e Canon A720 IS  :lol: Nu ştiu cât de HD e, filmează la 640 * 480 (şi mănâncă mult, cam 4 GB la 30 minute).


€

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Dr2005 wrote:
Liniile din Pasajul Lujerului şi Podul Grant sunt mai vechi (1994 şi 1996) decât restul (2002) şi fâşiile de cauciuc dintre şină şi traverse s-au cam dus.


Si din aceasta cauza apare "rezonanta" care produce vibratii ce afecteaza structura de rezistenta.
In Lujerului, cel mai probabil problema va fi rezolvata la aceasta modernizare, Grantul sunt in stare sa pun pariu ca in cativa ani va intra iar in consolidare  :lol:

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului shoppy

La cate ore am stat pe trotuarul pietonal de pe Pasajul Grand pot sa zic ca nu apar vibratii mari cand trece tramvaiul, spre deosebire de cand trece tirul cand ai niste vibratii pe verticala de zici ca e barca pe valuri. Unde-i centura aia la 2 benzi si autostrada suspendata ca sa interzicem tirurile de pe Pasajul Grand, a stati, ca defapt nu avem nevoie nici de una, nici de cealalta...

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Viteza melcului la pasaj...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Astazi la intrarea dinspre Bd. Timisoara deja montau noile borduri  :shock:

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Mihai Calin

Banuiesc ca stiti ca pasajul asta a fost construit de la inceput repede si prost. Iar in timp datorita infiltratiilor si vibratiilor s-a degradat foarte rau..Auzisem ceva ca cei de la administratia strazilor (cred) au tot dat semnale primariei sa-l reconditioneze..dar primaria .. (stim noi). Acum cica daca nu se apucau de el urma sa fie inchis, pe motiv ca devenea periculos .
Concluzia e ca s-au apucat in ultimul moment sa-l repare, chiar si asa el reprezinta un risc crescut mai ales acum cand este subrezit de lucrari.
M-am gandit si eu ca marea reparatie ar putea fi o carpeala tipica bucuresteana, dar sper ca o sa fie ceva serios, mai ales ca e vorba de siguranta noastra (sau sa nu ma bazez pe asta  :lol: ). E ceva normal sa inceapa cu racaiala, pentru ca defapt nu e ok sa demoleze tot pana la fier-beton, ei merg pe fisuri apoi consolideaza si sa speram ca o sa iasa bine.
Sunt curios cum o sa se circule cand o sa monteze macazele alea...Ma aflu printre cei care sunt dependenti de 41.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului shoppy

O sa se circule cum am zis alaturi, cate un trenulet de 4 tramvaie la fiecare 20min pe sens, daca avem noroc.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Mihai Calin

Am trecut azi prin pasaj in drum spre scoala. De dimineata aveau pregatite bordurile la intrarea dinspre Timisoara pe partea cu Plaza. Acum la pranz deja unele erau bagate cu ciment si am observat ca au astupat si razaturile din pereti cu ciment. Eu nu inteleg cum fac ei  :? . De cand se pun intai bordurile, cand ei nici macar n-au terminat lucrarile plus ca ar trebui sa asflateze - banuiesc.  :|

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Dr2005

RMC wrote:
De cand se pun intai bordurile, cand ei nici macar n-au terminat lucrarile plus ca ar trebui sa asflateze - banuiesc.  :|


Păi când se vor cârpi şi pereţii vor fi crăpate bordrile. După recepţia lucrărilor, cineva va vedea bordurile sparte şi, cum la recepţia s-a semnat că erau OK, se vor pune altele pe banii contribuabililor.
€

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Tot la borduri se lucreaza... Din ce se vede, in partea spre Uverturii, parca structura de rezistenta a pasajului ar fi fost afectata din cauza bordurilor. Alea sunt cele mai importante  :evil:.
Pozele sunt de ieri 23.03.2010, ora  11:30.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului smokeone

Eu nu inteleg deloc, daca este afectat structura, ar trebui sa fie sapati peretii si consolitati cu fier beton, apoi betonat la loc. Ar trebui verficate grinzile pasajului pentru a se vedea pe unde sunt scurgeri de apa si este rezistenta afectat,apoi sa se procedeze ca la pereti.
Printre ultimii pasi ar trebui sa se rezolve ceva cu canalizarea,apoi de schimbat bordurile si mai apoi asfaltul. Celelalte modificari se pot face si mai tarziu, cum ar fi de exemplu vopsitul.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Utilizator anonim

Momentan au inceput lucrul la suprafata unde se va sapa si vor reface izolatiile pentru a nu mai exista infiltratii. Precizez ca inafara de pasajul Marasesti la alte lucrari nu au facut asemenea lucrari.

 


Re: Modernizare Pasaj Lujerului Gabi23

Utilizator anonim wrote:
Momentan au inceput lucrul la suprafata unde se va sapa si vor reface izolatiile pentru a nu mai exista infiltratii. Precizez ca inafara de pasajul Marasesti la alte lucrari nu au facut asemenea lucrari.


Intradevar astazi dupa-amiaza munceau, teoretic 4 oameni la decopertat deasurpa pasajului. Ce mi s-a parut interesant este faptul ca strada de pe partea cu Plaza Romania, are de fapt latime dubla care sta ingrupata sub pamant, soferii chinuindu-se pe 2 benzi (am vazut de foarte multe ori cozi interminabile, claxoane, injuraturi etc. in zona). Intrebarea este: De ce sta atupata aceasta suprafata de carosabil? Din ce imi amintesc zona asa cum este acum a fost amenajata in anul 2005 parca, adunci cand a fost deschis mall-ul. S-au pus si stalpii noi peste. Oare nu s-a stiut?

Tot aici este montata si organizarea principala de santier, majoritatea baracilor si materialele sunt tinute aici sus in zona liniilor de tren. Sunt depozitate si bordurile scoase de la pasaj.
Ca tot veni vorba de borduri... Pe sensul B-dul Timisoara >>> B-dul Uverturii aproape a fost terminata montata bordurilor.
Majoritatea vagoanelor liniei 41 reduc viteza la trecerea prin pasaj.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Pasaj Lujerului Dr2005

Gabi23 wrote:
De ce sta atupata aceasta suprafata de carosabil? Din ce imi amintesc zona asa cum este acum a fost amenajata in anul 2005 parca, adunci cand a fost deschis mall-ul. S-au pus si stalpii noi peste. Oare nu s-a stiut?


Înainte să se facă sensul dinspre Plaza spre Cora, întreaga zonă de deasupra pasajului (de la linia de tren până la intrarea în fabrica de lapte - unde este acum Cora) era o platformă de beton, unde se mai parcau camioane şi, cu câteva jaloane puse mai servea şi ca poligon pentru aspiranţii la ,,titlul" de şofer. Desigur, era plin de bălţi, denivelări, câini, aurolaci ş.a., mai ales în apropierea liniilor.

Of... şi când mă gândesc că prin '93 - '94 era aşa mare activitate feroviară în zonă, de săream cu tata prin vagoanele de marfă, că nu prea se puteau ocoli. Se formau zeci de garnituri zilnic... cereale pentru fabirca de pâine şi cea de ulei, cisterne pentru depozitul din zonă, vagoane închise şi Eacs pentru a fi descărcate pe rampă, platforme pentru Titan Mar şi muuulte altele. Încă lucrau toate întreprinderile de pe traseu.€

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2300 forum members have written 422544 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use