Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Biblioteca Națională a României

95 posts, 25113 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Biblioteca Națională a României Costin

Ceva mai la subiect, stii cumva daca s'a luat (inca) in calcul prelungirea Splaiului Unirii dela insersectia cu Bd. Marasesti pana la Bd Unirii, prin fata noii Biblioteci nationale? Cladirea e impunatoare si ar fi dat bine sa aiba o strada in fata, si apoi Dambovita, pe langa faptul ca strada noua ar fluidiza destul de bine traficul pe Bd. Marasesti... Aceasta strada nu exista prin planurile primariei ca proiect separat, dar poate vine 'la pachet' cu biblioteca...

 


Re: Biblioteca nationala Dominatrix

cos wrote:
Ceva mai la subiect, stii cumva daca s'a luat (inca) in calcul prelungirea Splaiului Unirii dela insersectia cu Bd. Marasesti pana la Bd Unirii, prin fata noii Biblioteci nationale? Cladirea e impunatoare si ar fi dat bine sa aiba o strada in fata, si apoi Dambovita, pe langa faptul ca strada noua ar fluidiza destul de bine traficul pe Bd. Marasesti... Aceasta strada nu exista prin planurile primariei ca proiect separat, dar poate vine 'la pachet' cu biblioteca...
Ba exista acest proiect in planurile PMB (numit oficial "Intregire Splai Unirii intre Bd. Marasesti si Hanul lui Manuc"), au fost aprobati si indicatorii tehnico-economici de CGMB, si asta inca din 2006. Din pacate, nu am acum la dispozitie hotararea respectiva, dar cred ca se poate gasi pe site'ul PMB. E vorba de hotararea 26/2006. Proiectul nu e prins in bugetul pe anul in curs.

 


Re: Biblioteca nationala ByOnu

In ce hal au distrus-o!! :cry: Ar fi putut sa imbine vechea arhitectura cu elemente noi, dar nu sa puna tabla ieftina pe toata constructia. Asta arata mai mult a mall, nicidecum a biblioteca, si "nationala" pe deasupra... :evil:

Mi se pare un design de prost gust... :roll:

 


Re: Biblioteca nationala rails

si eu sunt de parere ca arata absolut grotesc pentru o "biblioteca nationala". nu ma luati cu "si la altii e la fel" ca nu merge - e URATA.

 


Re: Biblioteca nationala lucianxx9o

ByOnu wrote:
In ce hal au distrus-o!! :cry: Ar fi putut sa imbine vechea arhitectura cu elemente noi, dar nu sa puna tabla ieftina pe toata constructia. Asta arata mai mult a mall, nicidecum a biblioteca, si "nationala" pe deasupra... :evil:

Mi se pare un design de prost gust... :roll:

Fara sa te superi dar cred ca arata foarte bine. Combinatia cu arhitectura din secolul XX cu cea moderna, face sa arate foarte bine si mai ales ca este pozitionata si langa raul dambovita.
Momentan lucrarile la exterior sunt in proportie de 90% unde va fi amenajat si spatiul verde in jurul cladirii, la interior lucrarile sunt la 50/60% si se estimeaza  ca Biblioteca NaÅ£ionala va fi data în folosinÅ£a în a doua parte a lui 2011 (mai precis septembrie).

Vreau sa postez cateva biblioteci nationale din alte tari si cred ca a noastra arata foarte bine...
biblioteca nationala din franta (arata mai mult ca o cladire de birouri)
biblioteca_nationala_1.jpg (205.38 KB; downloaded 3076 times)
biblioteca nationala din danemarca
diamantul-negru.jpg (21.81 KB; downloaded 3095 times)
biblioteca nationala di roma
Biblioteca_nazionale_centrale_di_Roma.jpg (840.03 KB; downloaded 3676 times)

 


Re: Biblioteca nationala Lutyk

Avand in vedere ca acel santier are mai bine de 20 de ani cred ca are mai putina relevanta daca aceea cladire e urata sau frumoasa ci ceea ce e cu adevarat important e ca se termina. Oricat de urata li se pare unora e mai frumoasa decat un santier abandonat. Astept cu nerabdare sa fie finalizat un alt santier vesnic, o alta rana adanca in inima Bucurestiului si cu aproximativ aceeasi vechime: Casa Radio.

 


Re: Biblioteca nationala lucianxx9o

Lutyk wrote:
Avand in vedere ca acel santier are mai bine de 20 de ani cred ca are mai putina relevanta daca aceea cladire e urata sau frumoasa ci ceea ce e cu adevarat important e ca se termina. Oricat de urata li se pare unora e mai frumoasa decat un santier abandonat. Astept cu nerabdare sa fie finalizat un alt santier vesnic, o alta rana adanca in inima Bucurestiului si cu aproximativ aceeasi vechime: Casa Radio.


Ai perfect dreptate mai bine se termina decat sa ramana un santier abandonat.
Si eu astept cu nerabdare sa fie finaliza Casa Radio.O sa revin si cu informatii in cateva zile...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Biblioteca nationala Mircea G

Arata bine , chiar perfect pentru un monument funerar !
Din pacate cred ca este alta cladire fara lipici la bucuresteni . Este clar ca acolo se va depozita tot ce exista "scris " dar sint curios cum vor atrage lumea , acum in era virtuala .

 


Re: Biblioteca nationala lucianxx9o

Cateva informatii despre atractiile din interiorul cladirii dupa finalizare...  :)

Noul sediu al bibliotecii se va intinde pe 11,2 hectare si va fi inconjurat de spatiu verde. Proiectul prevede, la parter, un mall cultural, primul din Bucuresti, construit special, cu spatii multifunctionale si cu o sala de concerte de 400 de locuri, numita "Aula".

La parter se vor construi o cantina pentru angajati si o gradinita destinata copiilor , iar pe malul Dambovitei se va ridica un restaurant.

 


Re: Biblioteca nationala ByOnu

lucianxx9o wrote:
Vreau sa postez cateva biblioteci nationale din alte tari...


Acum sa-mi fie cu iertare, dar eu nu vad nimic frumos in acele exemple, sunt pur si simplu cutii patratoase de fier imbracate in sticla, nu este NIMIC arhitectural in acele constructii. Intr-adevar, poate or fi mai curate, si mai moderne, dar n-au nici un Dumnezeu. :cry:

Luati aminte, pana cand si americanii, care vorba aia N-AU ISTORIE, au o biblioteca frumoasa. Pana la urma asta vrea sa exprime o biblioteca, cultura (fie ea arhitecturala sau scrisa) a unui popor. Pe cand acele hidosenii seamana -repet- cu niste malluri ... ba chiar si niste malluri ar fi aratat mai ca-lumea. :|

Si cu faimoasa placa cu '1989' ce s-a intamplat? Pe unde zace oare? Pur si simplu nu pricep de ce n-au lasat coloanele asa cum erau ele proiectate, cand au fost proiectate au fost si ele gandite... :roll: De ce fuge lumea atat de mult de marmura si elemente decorative? Si la metrou, si peste tot... numai tabla, tabla, tabla... nu inteleg cum se face facultatea asta de arhitectura, dar nici nu ma mai mir acum ca Udrea le-a platit spaniolilor o frunza, ca varianta romaneasca sigur avea tabla pe ea. :x  :cry:

Vrei sa vezi poze cu librarii nationale frumoase? Uite aici taticule, astea-s adevarate librarii nationale dpdv arhitectural: (NY, Spania, Rusia, Chile, Vietnam, Grecia, etc.)
487.jpg (52 KB; downloaded 3011 times)
images.jpg (13.42 KB; downloaded 3017 times)
russian_national_library.jpg (158.93 KB; downloaded 3039 times)
south_america.1198167420.p1030989.jpg (76.77 KB; downloaded 3021 times)
vietnam01.jpg (69.55 KB; downloaded 3020 times)
images (1).jpg (11 KB; downloaded 3010 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Biblioteca nationala Mircea G

lucianxx9o wrote:
Cateva informatii despre atractiile din interiorul cladirii dupa finalizare...  :)

Noul sediu al bibliotecii se va intinde pe 11,2 hectare si va fi inconjurat de spatiu verde. Proiectul prevede, la parter, un mall cultural, primul din Bucuresti, construit special, cu spatii multifunctionale si cu o sala de concerte de 400 de locuri, numita "Aula".

La parter se vor construi o cantina pentru angajati si o gradinita destinata copiilor , iar pe malul Dambovitei se va ridica un restaurant.

MALL [MOL] s. n. complex mare cuprinzând magazine, restaurante, servicii utilitare etc., închis circulaÈ›iei autovehiculelor; complex de diferite magazine. (< engl. mall)  dupa dex online .
Deci MALL cultural ????
Si ce legatura are  cantina angajatilor si gradinita cu cultura ??? dar restaurantul ?
Cred ca atractiile sint numai in capul " proiectantilor ' !

 


Re: Biblioteca nationala lucianxx9o

ByOnu wrote:
lucianxx9o wrote:
Vreau sa postez cateva biblioteci nationale din alte tari...


Acum sa-mi fie cu iertare, dar eu nu vad nimic frumos in acele exemple, sunt pur si simplu cutii patratoase de fier imbracate in sticla, nu este NIMIC arhitectural in acele constructii. Intr-adevar, poate or fi mai curate, si mai moderne, dar n-au nici un Dumnezeu. :cry:

Luati aminte, pana cand si americanii, care vorba aia N-AU ISTORIE, au o biblioteca frumoasa. Pana la urma asta vrea sa exprime o biblioteca, cultura (fie ea arhitecturala sau scrisa) a unui popor. Pe cand acele hidosenii seamana -repet- cu niste malluri ... ba chiar si niste malluri ar fi aratat mai ca-lumea. :|

Si cu faimoasa placa cu '1989' ce s-a intamplat? Pe unde zace oare? Pur si simplu nu pricep de ce n-au lasat coloanele asa cum erau ele proiectate, cand au fost proiectate au fost si ele gandite... :roll: De ce fuge lumea atat de mult de marmura si elemente decorative? Si la metrou, si peste tot... numai tabla, tabla, tabla... nu inteleg cum se face facultatea asta de arhitectura, dar nici nu ma mai mir acum ca Udrea le-a platit spaniolilor o frunza, ca varianta romaneasca sigur avea tabla pe ea. :x  :cry:



Vrei sa vezi poze cu librarii nationale frumoase? Uite aici taticule, astea-s adevarate librarii nationale dpdv arhitectural: (NY, Spania, Rusia, Chile, Vietnam, Grecia, etc.)


Eu nu stiu ce sa mai spun suntem in secolul XXI arhitectura sa schimbat este mai moderna...La noua biblioteca sa pastrat si elementele vechi deci nu este pe intregime o cutie de sticla.
Si totusi toate bibliotecele din marmura pana la urma ???
O sa fie toate la fel. NU uitati ca pana la urma noi avem deja o biblioteca nationala cu o  arhitectura stil bucurestean dar nu este mult spatiu pentru amplasarea cartilor...
Si mereu marmura nu uitati ca se taie din munti si strica peisaje. Dece mereu marmura!!!!
Daca nu va place dece nu puneti in aplicare o idee si sa constatam ca se putea face mai mult...
P7240885_resize.jpg (114.71 KB; downloaded 2657 times)

 


Re: Biblioteca nationala ByOnu

lucianxx9o wrote:
Eu nu stiu ce sa mai spun suntem in secolul XXI arhitectura sa schimbat este mai moderna...La noua biblioteca sa pastrat si elementele vechi deci nu este pe intregime o cutie de sticla.
Si totusi toate bibliotecele din marmura pana la urma ???
O sa fie toate la fel. NU uitati ca pana la urma noi avem deja o biblioteca nationala cu o  arhitectura stil bucurestean dar nu este mult spatiu pentru amplasarea cartilor...
Si mereu marmura nu uitati ca se taie din munti si strica peisaje. Dece mereu marmura!!!!
Daca nu va place dece nu puneti in aplicare o idee si sa constatam ca se putea face mai mult...


Eu mi-am expus parerea mea de la bun inceput (de pus in aplicare cum spui tu e mai greu!! :lol: ), pastrarea coloanelor si a tuturor elementelor de marmura existente, poate completarea placilor cazute sau crapate.

Si ce daca marmura se extrage din roca muntilor, extragerea marmurii nu "strica peisaje"... hai ca o dam in discutii diverse. :P

Mai, cat de modern este acest design nu stiu, cert este ca se putea si mai bine ... atat am avut de spus! Iar acum sa-i laud doar pt ca fac ceva ce ar fi trebuit sa termine acum 20 de ani, iarasi nu vad logica. :|

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Biblioteca nationala Mircea G

lucianxx9o wrote:
......Si mereu marmura nu uitati ca se taie din munti si strica peisaje. Dece mereu marmura!!!!

Daca marmura , sau extragerea ei strica muntii , tabla creste in copaci ? care material este mai neeecologic prin exploatare si prelucrare ?

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422349 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use