Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Teatrului Naţional ”I.L. Caragiale”

67 posts, 29770 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Teatrul National rosetti61

Ce se demonteaza acum, devenise un simbol, plus ca prin refacerea aspectului original dispar spatiile de expunere, create de fatada de la 1985, cat si celelalte spatii - "Laptaria" si "La motoare". Nu stiu cum a fost facuta structura "noua", dar este desfacuta fara chinuri - acoperisul de la etajul 4, din ce-mi amintesc de cand la Galeriile 3/4 se tinea targul de carte, era din ferme metalice si tabla ondulata (in unele cazuri acoperit de placari de rigips).
Fatada originala nu a fost afectata, de ea doar a fost atasat noul esafodaj al fatadei existente. Etajul 1 si 2 (foaierul) se inaltau pana la "palaria" constructiei originale - nu stiu lifturile unde dadeau la etajele 1 si 2, pentru ca nu imi amintesc sa le fi intalnit in coborarea de la etajul 3 spre parter - ori in foaier ori in vreun hol separat cu usi. Casele scarii si ale lifturilor laterale cred ca dispar si ele la finalul lucrarii.
Pana acum avea si rol expotional si distractiv, odata cu aceasta intiativa, va deveni ceea ce este, doar un teatru, care va gazdui temporar vreo expozitie in holul si foaierul sau si atat.

 


Re: Teatrul National ByOnu

Anunt oficial TNB:

Vă informăm că în data de 30 mai 2011, la ora 11.00, se va desfăşura la sediul Teatrului Naţional I.L. Caragiale din Bd. Bălcescu nr. 2 Licitaţia publică pentru închirierea de spaţii pentru afişaj publicitar pe schelele ridicate în jurul clădirii teatrului. Deschiderea ofertelor se va face în prezenţa reprezentanţilor împuterniciţi ai tuturor ofertanţilor.

Detalii pot fi solicitate la telefon 021 /313 91 75 interior 1199 sau 1115 sau direct la sediul Teatrului Naţional I.L. Caragiale (intrarea prin str. Tudor Arghezi, etaj IV, biroul Secretariat Director General), de unde, începând cu data de 20 mai 2011, poate fi obţinut şi un exemplar al Caietului de sarcini.
 

Deci se infasoara in reclame...

 


Re: Teatrul National autob368

Este normal, ca la fiecare mare lucrare de acest gen... este mai frumos sa vezi o reclama decat panza aceea care acopera in prezent teatrul... plus ca astfel se mai reduce putin si din praful din jurul lucrarilor.

 


Re: Teatrul National ByOnu

Da, n-am spus ca n-ar fi un lucru bun. Dar dar dar, ne va reduce mult din perspectiva. ;)
Doar sa nu fie o reclama gen H&M... :| :shock:

Oricum, azi mai vine un rand de poze, in principal sper sa avem macar 2 unghiuri anume pentru comparatii de'a lungul lucrarilor. Voi incerca sa fac unul zilnic (luni-vineri). :)

 


Re: Teatrul National ByOnu

#2
Stadiul lucarilor exterioare - 30.05.2011
scoase_2011_05_29 097.jpg (596.56 KB; downloaded 4608 times)
scoase_2011_05_29 101.jpg (542.63 KB; downloaded 4600 times)
scoase_2011_05_29 102.jpg (570.12 KB; downloaded 4600 times)
scoase_2011_05_29 103.jpg (510 KB; downloaded 4598 times)
scoase_2011_05_29 104.jpg (697.51 KB; downloaded 4598 times)

 


Re: Teatrul National rosetti61

In afara de grinzi, arcadele sunt butaforii, ca vad in partea dinspre Inter cum a ramas scheletul de otel, le-au dat usor jos - asa era si azi. Dupa ce vor termina cu fatada comunista, trebuie s-o trateze in vreun fel pe cea originala, sa nu le vina idei cu aluminiu si sticla cum e la Biblioteca Nationala.

 


Re: Teatrul National ByOnu

Azi nimic nou...

 


Re: Teatrul National subway guru

Teatrul Național a rămas fără fațadă FOTOGALERIE
10 iun, 16:27 / Catalin Doscas
Primul pas, în cadrul procesului de renovare al Teatrului Național București, pus în aplicare deja, este demolarea actualei faţade, care cântăreşte aproximativ 1200 de tone.
http://b365.ro/news/teatrul ... togalerie/

 


Re: Teatrul National francezu72

mie parca mi se pare mai frumos cum arata acum fata de cum o sa fie dupa ce termina de renovat

 


Re: Teatrul National rosetti61

Au demontat si latura de sud a etajului 4 - a ramas partea centrala de deasupra intrarii, oare de ce n-au dat-o jos de la inceput?

 


Re: Teatrul National George

Cata vreme proiectul original era fara aceasta fatada inutila care mai si pune in pericol siguranta cladirii, eu cred ca putem fi optimisti, anume ca arhitectii care au proiectat teatrul s-au priceput mai bine decat Ceausescu.

Recunosc ca nici eu, multa vreme, n-am avut nicio problema cu aceasta fatada, dar asta pentru ca nu mi-am putut inchipui ce vad acum din aceste poze, anume ca ea mascheaza cu totul altceva, fiind un adaos nefiresc.

 


Re: Teatrul National rosetti61

A disparut complet structura de sus, acum lucreaza la arcadele mari - merge usor pentru ca au facut o structura metalica acoperita cu butaforie (travertin, ipsos, si alte materiale aparente pentru fatada); beton s-a folosit destul de putin. S-or fi gandit atunci la o modificare ulterioara a fatadei de nu au procedat la turnari masive de beton? Beton se poate gasi doar in plansee, scari, casa liftului. Nu stiu cum era podeaua etajului 4 dar in unele zone vibra cand calcai - unde erau inainte "Rotondele".

 


Re: Teatrul National Radu Stanescu

30.06.2011
IMG_0179[1].JPG (172.73 KB; downloaded 4058 times)

 


Re: Teatrul National Cata MCMLXXXVII

Daca poate sa-mi explice si mie cineva care este rostul acestei lucrari? Sau e din gama doi incarca doi descarca?

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422350 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use