Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Strapungere Str. Matei Basarab (2011)

101 posts, 29672 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: STR.MATEI BASARAB danielstan

Vad ca au pus utilaje de-a latul ca sa blocheze, preventiv, traficul pe portiunea de strada neterminata.

Stiu ei ce stiu...
Caci s-ar gasi destui soferi sa faca o haiducie si sa scurteze traseul pe acolo.

 


Re: STR.MATEI BASARAB mindmasster

Ne poate spune si noua cineva unde este sitauata aceasta strada pe harta si ce conflicte de trafic ar rezolva aceasta largire. Multumesc

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: STR.MATEI BASARAB Utilizator anonim

Pai eu prima data am auzit de aceasta cand s-a deschis topicul asta  :lol:

 


Re: STR.MATEI BASARAB mindmasster

Tocmai din cauza asta am zis si eu sa ne arate si noua cineva de prin zona unde se afla.

 


Re: STR.MATEI BASARAB DocOctavius

mindmasster wrote:
Ne poate spune si noua cineva unde este sitauata aceasta strada pe harta si ce conflicte de trafic ar rezolva aceasta largire. Multumesc

"Anomalia" îmi pare bine detaliata în posterul din post-ul acesta.
Conflict de trafic rezolvat: Cei ce foloseau strada pentru a se deplasa spre centru erau deviați de pe bulevard pe o străduță după care erau obligați să facă un stânga la o intersecție nesemeaforizată pentru a face dreapta la "prima ocazie" și a își continua drumul. Similar cei ce veneau din centru ajungeau pe un bulevard care se oprea brusc într-o casă unde trebuiau să ia la ghicit străduțele adiacente în caz că nu știau zona ca să își continue călătoria.

 


Re: STR.MATEI BASARAB PinkyHog

mindmasster wrote:
Ne poate spune si noua cineva unde este sitauata aceasta strada pe harta si ce conflicte de trafic ar rezolva aceasta largire. Multumesc


Strada Matei Basarab incepe din zona Udriste, mai precis din bd. Mircea Voda si se termina aproape de Piata Muncii, in Calea Calarasilor. Pe traseu se intersecteaza cu strada Traian, strada Popa Nan si strada Delea Noua (ca strazi mai importante). Conflictul care se rezolva prin aceasta demolare este o ocolire anormala pentru a continua drumul pe aceeasi strada, cum se poate vedea si in imaginea atasata.

Legenda:
rosu - traseu vechi
verde - traseu nou
matei basarab.jpg (583.59 KB; downloaded 2858 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB subway guru

Era o strada blocata aiurea de cheful unor 'pocaitzi'...ca la noi la nimeni...

 


Re: STR.MATEI BASARAB mindmasster

Am inteles. Mersi Pink pentru lamurire.

 


Re: STR.MATEI BASARAB Dominatrix

mindmasster wrote:
Tocmai din cauza asta am zis si eu sa ne arate si noua cineva de prin zona unde se afla.

Uite aici inca un fragment de harta unde se vede clar discontinuitatea "impotriva naturii".
matei_basarab.jpg (114.34 KB; downloaded 2831 times)


"Pleasca" care trona in mijlocul strazii si o obtura poate fi vazuta foarte bine pe streetview aici:  http://www.norc.ro/street-view/

Iata cum arata zona inainte de sistematizarile anilor '80.
matei_basarab_1984.jpg (151.18 KB; downloaded 2836 times)


subway guru wrote:
Era o strada blocata aiurea de cheful unor 'pocaitzi'...ca la noi la nimeni...
De fapt, ca sa fim strict corecti, vina este a sistematizarii comuniste "cretine". Daca pe vremea aia ii expropria, ar fi spus "sarut mana" daca ar fi primit in schimb un maidan in prelungirea Ferentari, nu 2 terenuri ultracentrale cum au primit acum.

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

subway guru wrote:
Era o strada blocata aiurea de cheful unor 'pocaitzi'...ca la noi la nimeni...


Draga Subway guru ,

Nu a fost chiar asa , Istoria acestei probleme incepe inainte de 1987 cind Ceausescu a inceput sa demoleze in forta centrul istoric pentru a face loc noilor bulevarde. Atunci era in plina campanie demolarea satelor ,a bisericilor ,in special cele ortodoxe dar si a celor apartinind altor culte. Opozitia fata de aceste proiecte era foarte slaba in Romania pentru ca nimeni nu se putea pune in Romania cu Ceausescu ci doar din strainatate. Totusi cind s-au trimis in zona comunicarile de la stat pentru  demolare ,pentru Biserica adventista s-a prevazut demolarea intregului complex inclusiv corpul de biserica si celelalte cladiri pe ambele laturi ale actualei strapungeri.
Ce nu a prevazut Ceausescu a fost ca Biserica Adventista avea un suport imens de puternic in America ,in Senatul si Camera Reprezentanilor din America . Protestele din America au fost foarte puternice si negocierile cu Ceausescu au ajuns pina in Faza in care in Senatul american s-a spus CLAR ori opriti demolarea bisericii adventiste de pe Labirint ori Romania pierde "Clauza tarii celei mai favorizate". Aici l-au prins americanii pe Ceausescu exact unde il dura cel mai mult adica sa nu piarda "Clauza " de la americani.
Atunci intr-o singura zi s-au oprit toate demolarile in zona
Dar marea parte a dezastrului in zona fusese deja facut.

Imi amintesc cum la circa 30 de metri de actuala strapungere era o casa frumoasa cu fata la strada si am vazut in dimineata aceea o babuta care striga in gura mare la fereastra sa nu o evacueze si sa nu demoleze pentru ca este casa ei . Era ceva inimaginabil sa vad ca cineva in anii aceea cum cineva tipa in gura mare de la fereastra casei spre strada. Din pacate dupa citeva timp ,tot in aceea dimineata ,am vazut-o cum  a scos muncitorii si militienii pe batrina ,deja moarta ,in fata casei .Macar ea reusise sa blocheze demolarea in timpul vietii ei. La o ora dupa ce batrina a fost dusa ,casa era complet sfarimata de buldozere  ....

Toata viata ma va bintui imaginea acestei batrine cum a luptat pentru casa ei ...

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

Istoria mai recenta este urmatoarea :

Dupa 90 s-a incercat de catre Biserica adventista sa se faca un schimb de terenuri cu PMB pentru terenul de linga Biserica pe care fusese initial o gradinita .Nu s-a reusit decit dupa interventiile primarului Sectorului 3 Liviu Negoita la PMB pe linga Sorin Oprescu . Cred ca desi toti o sa spuna ca este meritul lui Sorin Oprescu (si este foarte bine asa ) eu cred ca cel care a actionat  cel mai mult este Primarul Liviu Negoita .mai ales ca sediul Primariei Sector 3 este la ca 800 de metri departare exact pe coltul de pe Matei Basarab .De la ultimul nivel al primariei Sector 3 cred ca se vede direct strapungerea Matei Basarab.

In campania electorala pt Primaria Sector 3 inainte sa fie reales Liviu Negoita , stiu ca acesta mergea pe jos pe strazi doar el cu Arhitectul sef si inca un adjunct si cind m-am intalnit la coltul strazii cu Primarul am intrat si eu in vorba  cu Primarul si i-am spus. Domnule Negoita , Ceausescu nu a reusit sa demoleze corpul de tipografie al adventistilor , ce puteti sa ne spuneti am intrebat eu . Si Liviu Negoita dragut mi-a raspuns : Este foarte greu pt ca negocierile sunt grele  cu adventistii si au forta mare in strainatate dar trebuie facut schimb de terenuri si numai Primaria generala are voie ca proprietar sa faca acest schimb deci trebuie sa-l convinga pe Videanu si pe altii din CGMB sa faca acest schimb .Acum dupa ani vad ca aceasta promisiune a lui Liviu Negoita  a mers cu Oprescu . Bravo Liviu Negoita  si Bravou Oprescu. :D

 


Re: STR.MATEI BASARAB danielstan

Aud si eu cu uimire cum principiile exproprierii pe cauza de utilitate publica (cu justa si prealabila despagubire) se schimba cand e vorba de adventisti:
- in loc sa aplice legea cea noua facuta pentru a nu mai bloca lucrarile publice (despagubire la pretul fixat de primarie + demolare + procese in justitie daca nu le convine pretul)
vad ca ei se straduiesc sa le dea un teren la schimb.

Una e legea si alta e puterea de a ocoli legea in Romania.

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

danielstan wrote:
Aud si eu cu uimire cum principiile exproprierii pe cauza de utilitate publica (cu justa si prealabila despagubire) se schimba cand e vorba de adventisti:
- in loc sa aplice legea cea noua facuta pentru a nu mai bloca lucrarile publice (despagubire la pretul fixat de primarie + demolare + procese in justitie daca nu le convine pretul)
vad ca ei se straduiesc sa le dea un teren la schimb.

Una e legea si alta e puterea de a ocoli legea in Romania.


Nu s-a facut expropriere pe cauza de utilitate publica
S-a facut Schimb de terenuri intre PMB si Biserica Adventista conform hotaririi CGMB nr 238 din 29.09.2010
Totul este legal si mult mai bine decit prin decret de expropiere pe care trebuia sa-l dea Boc in sedinta de guvern, trebuia publicat in Monitorul Oficial si cel mai important trebuia apoi sa scoata guvernul banii pe care nu-i are,deci solutia adoptata de PMB la intelegere cu Biserica Adventista de schimb de terenuri este cea mai eleganta
si deci repet felicitari lui Negoita si lui Oprescu  :D

Vezi date suplimentare la urmatorul link:
http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteint ... hp?f=27440

Se poate studia si anexa la Hotarire pt a vedea mai clar ce terenuri  a primit Biserica la schimb.

 


Re: STR.MATEI BASARAB danielstan

Bun, din 2 solutii (expropriere sau schimb de terenuri) s-a ales solutia eleganta.
Daca ar fi sa citesc justificarile autoritatilor as intelege ca numai bunele intentii au dus la aceasta solutie.
Totodata cred ca ne dam seama ca, daca acea casa ar fi apartinut unui cetatean simplu, nu s-ar fi gasit terenuri pentru schimb.

Vom afla poate din WikiLeaks ce discutii a purtat ambasadorul SUA cu autoritatile pentru a se ajunge la acest schimb.

Cand citesti pe WikiLeaks cum s-a musamalizat cazul Teo Peter...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2300 forum members have written 422547 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use