Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Strapungere Str. Matei Basarab (2011)

101 posts, 29637 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: STR.MATEI BASARAB danielstan

Vom afla candva, din WikiLeaks, ce discutii a purtat ambasadorul SUA au autoritatile pentru a se ajunge la aceasta solutie elegenta.

Daca acea casa era a unui bucurestean simplu, nici nu s-ar fi sinchisit de el cei pe care ii feliciti si ar fi ales solutia exproprierii.
Chestia cu 'guvernul nu are bani de exproprieri' nu tine.
La Pasajul Basarab nu s-a facut nici un schimb, desi poate unii ar fi dorit teren.
Chiar PMB (Oprescu), care 'nu are bani de exproprieri', a aprobat acum cateva saptamani un act aditional de 17 milioane euro la Basarab, pentru trotuare rulante si alte lucrari 'care nu au fost prevazute in proiectul initial'.

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

Conform programarii azi s-a asfaltat primul strat.
Nu stiu care este programul de maine deoarece este slujba - sambata- la vecini... :roll:
DSC042881.JPG (95.9 KB; downloaded 2561 times)
DSC042891.JPG (96.74 KB; downloaded 2561 times)
DSC042941.JPG (114.81 KB; downloaded 2559 times)
DSC042951.JPG (100.2 KB; downloaded 2561 times)
DSC042961.JPG (103.7 KB; downloaded 2562 times)
DSC042971.JPG (94.9 KB; downloaded 2560 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB mindmasster

Stai putin ca nu inteleg faza cu slujba. Se desfasoara in mijlocul strazii slujba sau cum naiba ? E domeniu public , se poate asfalta oricand.

 


Re: STR.MATEI BASARAB cornel001

Probabil sa nu-i deranjeze zgomotul de la utilaje/lucrari.

 


Re: STR.MATEI BASARAB Delfinul

mindmasster wrote:
Stai putin ca nu inteleg faza cu slujba. Se desfasoara in mijlocul strazii slujba sau cum naiba ? E domeniu public , se poate asfalta oricand.


Banuiesc ca era doar o glumita.

 


Re: STR.MATEI BASARAB DocOctavius

Mai ales că adventiștii nu au maici să pună în drumul utilajelor cum au făcut la Stavropoleos.   ;)

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

Rugamintile (adica rugaciunile ) adventistilor nu prea au avut azi succes :lol:

Dimpotriva  azi simbata odata cu inceperea slujbei  inauntru ,la ora 10 afara, Euroconstruct a adus o concentrare  de forte .
Se asfalteaza si ultimul strat  ,cel final de uzura, se betoneaza trotuarele si o echipa deja amenaja pe partea  veche a bulevardului  dreptunghiurile de pe trotuare unde vin copacii .
Se scotea pamanul vechi cu pietre amestecat si cu copacii uscati si se punea pamant curat unde vor venii copaci noi.
Se vor replanta  noi copaci evident si in zona strapungerii

Revin cu un nou fotoreportaj cu situatia de dupa amiaza  :!:
DSC042981.JPG (74.35 KB; downloaded 2379 times)
DSC042991.JPG (55.57 KB; downloaded 2377 times)
DSC043001.JPG (80.12 KB; downloaded 2378 times)
DSC043011.JPG (88.01 KB; downloaded 2376 times)
DSC043021.JPG (82.41 KB; downloaded 2378 times)
DSC043031.JPG (89.63 KB; downloaded 2378 times)
DSC043041.JPG (120.91 KB; downloaded 2380 times)
DSC043051.JPG (80.71 KB; downloaded 2379 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB PinkyHog

Acum ca se va circula de-a dreptul pe Matei Basarab, intersectia cu str. Labirint o vad ca fiind una destul de periculoasa. Cred ca ar trebui pus un 'Cedeaza trecerea' mare, sau poate chiar un 'Stop' pe str. Labirint. Din cauza unghiului in care se intalnesc cele 2 strazi si a masinilor parcate, vizibilitatea in intersectie catre strapungerea cea noua este foarte mica (vezi poza lui Ciprianos).
basarab cu labirint.JPG (74.35 KB; downloaded 2374 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB Goldmund

@Pinky Hog,
ce am observat in zeci de ani, in Germania:
dupa ce o strada este largita/reparata/nou construita(la fel pt. un tunel,etc.) mai intai trec de cateva ori cei de la 'Circulatie', vad ce si unde vor fi puse semnele de circulatie; operatia e repetata de cateva ori pana decid ceva definitiv... :idea:
Din cate observ, nici in Germania nu sunt strazile reparate mai bine decat in Romania(Bucuresti) -ceva pozitiv!

 


Re: STR.MATEI BASARAB Goldmund

Acum am citit si comentariile de mai sus, legate de o demolare 'cu cantec'('cu toate ca nu e ...ortodoxa')
Fratilor,
indiferent ca e un lacas de cult ortodox, catolic,evanghelic sau adventist, una e sa darami o Biserica si alta e casa 'mea', demolarea unei case. Cert este ca @Ciprianos a explicat cel mai bine ce greu trebuie sa fie pentru un om sa-si piarda casa in care s-a nascut si a trait o viata si ce usor ii este celui ce 'sta la bloc' si da sfaturi pentru noi bulevarde si largiri....Mi-as dori mai multa empatie...si gata cu sistematizarea comunista. Norocul orasului Bucuresti este ca este asezat in mijlocul unei campii si poate fi dezvoltat-aerisit!- pe sute de km/p in afara Centurii :idea:

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

Azi lucrarile s-au incheiat mai repede adica in jurul orei 12.00

O explicatie pentru modul cum arata in viitor stinga dreapta zona strapungerii.
Evident ca nu va ramane asa dar acest lucru este in sarcina noului Proprietar adica Biserica Adventista
Pe partea bisericii existente se face o noua intrare din str Matei Basarab si se va reamenaja curtea (deci vor fi doua intrari in biserica una din Labirint si cea noua din Matei Basarab.)
Pe partea cealalta a strazii Matei Basarab adica vis a vis se va demola restul de cladire din tipografie si depozitul de carte si va incepe constructia la noua Biserica Adventista .Pentru asta trebuie depusa documentatia pt  autorizatia de demolare si de construire a noii biserici si nici nu sunt fonduri sa se inceapa curind noua constructie.

Trotuarele vor fi finisate adiacent la strada dar lasate aproximativ spre resturile de cladiri  pentru ca aceste zone vor fi  amenajate de Biserica pentru ca ea a primit in compensare teren pe ambele laturi ale strapungerii
DSC043141.JPG (77.11 KB; downloaded 2303 times)
DSC043151.JPG (107.27 KB; downloaded 2302 times)
DSC043161.JPG (106.88 KB; downloaded 2306 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB bogd_an

Pare si cred ca este periculos gardul sau bucata de zid ramasa nedemolata, din DSC043161.
Sper sa nu se intample o nenorocire, similar cu ce s-a intamplat in Constanta, cu gardul cimitirului.
Demolat sau tranzit pietonal interzis, chiar puse balize daca nu se respecta semnalizarea!

Intotdeauna mi-a fost frica de zidurile astea mari...

 


Re: STR.MATEI BASARAB Serban

Imi place grija lor pentru a bloca accesul pe strada impotriva posibilior marlani care ar trece cu masinile pe portiunea proaspat asfaltata. De multe ori, din lipsa acestei griji am vazut masini care foloseau zona asfaltata la cateva minute de la asternere. Chiar acum vreo 2 ani am vazut cum un "smecher" l-a ignorat pe lucratorul care statea de paza (ba mai mult, era sa dea si peste el) si a trecut pe unde se asfalta chiar in timpul lucrarilor.

 


Re: STR.MATEI BASARAB 2009

Dar clauza natiunii celei mai favorizate a fost retrasa in 88. Ce l-a determinat pe Ceausescu sa nu demoleze biserica, dupa 88?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422366 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use