Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3)

1420 posts, 280721 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 102
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) subway guru

Multa lume ma intreaba si 'discuta pe la coltzuri' ce se mai intampla cu re-tensionarea hobanelor, drept care fac un scurt 'remember':
1. s-a facut instalarea si tensionarea initiala a hobanelor (aia de-am numarat-o toti cu sufletul la gura de la 1 la 60);
2. apoi s-a facut 'verificarea' fortelor initiale (3 fire din fiecare hobana);
3. dupa betonarea tablierelor (pe care tot asa le-am numarat impreuna, cu ochii pe termometre si pe prognozele meteo, sub zapezi, corturi si tunuri cu aer cald), s-a trimis profilul longitudinal si s-au primit datele privind prima re-tensionare' de aducere a tablierului la 'profilul definitiv';
4. s-a primit prima 'corectie' si in seara asta s-a si terminat cred, urmeaza sa se trimita profilul realizat si sa primim fie ok-ul fie o alta serie de 'corectie'...in cel mai rau caz...
Au fost deci pana acum 4 tensionari succesive...
Urmeaza sa trecem la asfaltari, 'coviltir' statie, betonare linii de tramvai, dar numai dupa ce se realizeaza 'profilul corect'...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) telvanni

Se numeste nacela...inainte era ca la baloane, din nuiele impletite  :twisted:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) 2009

Eram sigur că e ceva putred la mijloc de nu mai zice nimeni nimic. Dar nu înţeleg pentru ce atâta secretomanie?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) ANTENA

subway guru wrote:
Au fost deci pana acum 4 tensionari succesive...
Urmeaza sa trecem la asfaltari, 'coviltir' statie, betonare linii de tramvai, dar numai dupa ce se realizeaza 'profilul corect'...


Mie nu mi se pare nimic putred. E un proces normal proiectare-executie.
Dar, din acea istorie se nasc urmatoarele intrebari.
Sa ne asteptam la o noua verificare/ajustari ale hobanelor dupa montarea liniilor de tramvai, betonari etc.?
Sa ne asteptam la o noua verificare/ajustari ale hobanelor in sarcina maxima a tablierului, cu tramvaie pline cu saci de nisip si basculante incarcate cu pietre stand bara la bara?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) Serban

Noutati: acum se scoteau liniile de tramvai ramase in intersectia Titulescu - Cuza !! :) de asemenea, se asfaltau zonele ramase dupa scoaterea liniei vechi + o echipa inspecta linia de pe Cuza! Sper ca urmeaza scoaterea liniei de acolo.

Au aparut si ramele panourilor fonoabsorbante. Arata foarte ok.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) Mario-Razvan

Un reportaj nou ceva?..de o sapt nu prea am vazut nimic nou...in weekend ne promisese Marian un reportaj(daca e soare)..eram curios daca au avansat cu peroanele  de pe hobanat,infrastructura lifturilor...si zona garii Basarab cu trafic si noua catenara a tramvaielor....inafara de tensionari chiar nu se mai intampla nimic pt un reportaj nou???

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) Tom

Serban wrote:
Tom, nu e logic ca atunci cand esti pe banda din stanga, sa trebuiasca sa faci stanga si cand esti pe prima banda din dreapta sa fii pe banda care are verde pentru dreapta?! Poate gresesc eu...
Pe o strada cu 2 benzi pe sens, e logic sa faci numai stanga de pe acea banda? Ramane atunci o singura banda pentru inainte si la dreapta. Eu n'am facut decat sa urmez cursul benzii, nu m-am dus prea mult in stanga, iar masina din fata tot asa s'a bagat.
Iar legat de Grozavesti, banda din stanga se imparte cred in 3, in timp ce banda din dreapta ramane doar pentru viraj la dreapta. Altfel spus, cel care vine pe banda din stanga poate sa se incadreze fie pe banda de viraj la stanga, fie pe cele doua benzi de mers inainte. E cam ciudat. In orice caz, daca sa zicem ca ma insel eu si am vazut din graba cel putin ce era la Plevnei/Basarab, intersectia aia nu face fata traficului. Sa vedeti ce va fi odata cu deschiderea pasajului.
Iar legat de coborarea spre Giulesti, eu mi-as lua camera video si as sta acolo. Cred ca in prima zi voi prinde vreo 3-4 tamponari.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) Cata MCMLXXXVII

Serban wrote:
Sa vedeti ce va fi odata cu deschiderea pasajului.
Iar legat de coborarea spre Giulesti, eu mi-as lua camera video si as sta acolo. Cred ca in prima zi voi prinde vreo 3-4 tamponari.


Subscriu. Oricum e ceva natural, normal (pe aceste meleaguri); vor fi tamponari, pana se invata participantii la trafic cu noua constructie si ii prind ''smecheriile''.  ;)

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) GAC

@ mario
Azi catenara era trasa, ce-i drept anumite prinderi nu erau definitivate, dar nu va dura mult.
La basarab lucrau la fundatia casei scarilor si a lifturilor , precum s-a intamplat pe partea cu Grivita.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) chevic

Pentru rampa de la Giulesti cred ca ar fi buna o oglinda pentru cei ce coboara ca sa vada cand se pot incadra. Oricum ei vor avea cedeaza trecerea asa incat nu cred ca va fi sange pe pereti nici in primele zile nici dupa.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) shoppy

Cred ca alora o sa le puna un ditai parapetul ca cel de pe DN1 care apara scoala din Comarnic.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) Utilizator anonim

Ca informatie de ultima ora, in premiera, exclusivitate, cu artificii si sarbatoare - s-a incheiat definitiv actiunea de tensionare a hobanelor, astazi a inceput asfaltarea pe hobanat si de la pranz incepe si montarea liniei de tramvai !  8-)  8-)  8-)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 3) okay

dap, marian zice bine, au inceput asfaltarea pe podul hobanat(in 2 sapt cred ca e gata cu ambele straturi de asfalt). in plus de asta, am vazut ca au inceput sa monteze  panourile fonoabsorbante pt. partea cu titulescu. ma intreb pana unde or sa le puna, pana in intersectia grivitei ?

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 102
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421770 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use