Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Refacerea infrastructurii pietonale între Unirii - Victoriei

686 posts, 211204 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate Buzescu

realistul wrote:
Cam cat ar trebui sa dureze reabilitarea in aceasta zona si cum a ramas cu fantana de la Arhitectura?

Nu mai face fantana noua.Au renuntat din cate am auzit.
@Dominatrix.Nu merg lifturile ca sa faca economie la electricitate. :lol:

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate francezu72

am fost astazi si am facut putine poze pe magheru...nu prea se mai lucra si septembrie vine repede...cred ca abea pe la primavara vedem ceva nou.

pana acum...arata ok cu mici exceptii unde se putea si mai bine. as fi vrut mai multe locuri pe trotuar unde sa fie plantati copaci.































































































 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate Utilizator anonim

Hai ca usor usor incepe sa prinda toata zona un aspect mai estetic. Pe partea cu inter ar trebui renuntat la prima banda de circulatie pentru largit trotuarul care e cam inghesuit, e loc de mai bine. Sunt curios cum rezolva cu fantana aia din piata...

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate George

Daca nu vor mai fi masini parcate pe trotuar ar fi un pas inainte.
Si sa scapam de niste cazinouri.

Ceva spatiu urban public, cu iz de piata in care poti sta sa bei o cafea sau sa citesti un ziar, fara tigani si caini, cam asta ar fi de dorit. Eu as fi facut o mini-zona pietonala pe langa Facultatea de Arhitectura, pana la Zona Libera de Neocomunism din fata Fantanii de la Arhitectura.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate francezu72

vorba lui Utilizator anonim... ar merge largit trotuarul pe partea cu inter si mi-ar placea sa vad pe margini niste copaci in stilu celor dintre piata romana si piata victoriei

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate realistul

Si daca s-ar renova fatadele cladirilor, am avea un alt aspect al Bucurestiului. La giratoriul de la Universitate daca ar schimba bordurile care de fapt nu mai exista din cauza bizonilor smecheri care le calca cu jeep-ul si le-ar mai inalta sa nu se mai faca asta...ar fi ceva bun.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate francezu72

peste tot in intersectie se schimba bordurile "videanu" cu unele de granit mai inalte

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate francezu72

s-au pus primele noi placi de pavaj in zona statiei ratb !

se poate vedea si pe camera web de pe jurnalul :)

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate francezu72

Luni, 3 Septembrie 2012

Cum iesi de la metrou zona este absolut schimbata !  :D
Nu va pot descrie cu ce placere paseam pe proaspatul pavaj si cum savuram imaginea pe care o vedeam.
Si cand ma gandesc ca urmeaza montarea stalpilor de iluminat si umplerea acelor spatii cu gazon.













Mici detalii la care se mai lucreaza...









Sunt de parere ca noua fantana care am inteles ca a fost anulata s-ar fi potrivit perfect in locu celei actuale tinand cont de noul aspect al zonei.

























Cei de la R.A.T.B ar trebuii sa rezolve cu statiile care arata cam rau...





















Se decupeaza pt a se realiza un fel de mozaic in dreptul bancilor.





Adica asta...  :)





O dezamagire pt mine prima data a fost cand am vazut ca bordura nu era coborata la nivelul strazii in acel loc de trecere dar surpriza...au adus strada la nivelul bordurii.:) Probabil este si pe post de limitator de viteza cum sunt acele damburi.





Continuam...

















Si o surpriza foarte placuta pt mine... Baby-stalpi anti-bizon  8-)









Per total lucrarile si materialele folosite mi se par de calitate dar mai trebuie sa vedem si mobilierul urban si ce se va intampla cu fantana.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate alecs99

Arata foarte bine. Sper ca s-a facut si un sistem de irigatie macar pentru spatiile mari unde urmeaza sa fie pus gazon.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate francezu72

da..in unele poze se vad tevi iesite din pamant

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate chevic

Eu sper ca cei care au pus acele placi sa le fi pus ca lumea nu cum a fost pe coltul Coltea la Universitate unde multe s-au spart si a trebui refacut totul.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate realistul

Copacii batrani, uscati  si inestetici ar fi trebuit scosi si inlocuiti cu unii tineri. Uitativa si voi cum arata unii dintre ei...In rest arata bine lucrarea, speram sa nu se sparga iarasi dupa un timp, ca vreo companie de utilitati a mai uitat sa puna ceva asa cum a fost la Sf. Gheorghe In fata la Unicredit de exemplu unde e praf facut trotuarul si nu numai sau in dreptul magazinului Bucuresti si in centrul vechi unde ti se ridica parul in cap cand vezi cum baietii sapa in zona proaspat reabilitata(din cand in cand) si la loc nu mai pun cum a fost. Fantana de la arhitectura ramane?

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate francezu72

despre fantana...cum am mai spus..ar merge acea noua  fantana care sare din pavaj..gen :)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422534 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use