Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Refacerea infrastructurii pietonale între Unirii - Victoriei

686 posts, 211044 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru francezu72

din punct de vedere estetic...sunt de parere ca actuala fantana nu se potriveste si ca -saltareata- ar merge perfect in locu ala

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru Mircea G

Actuala " fintina " , un bazin nenorocit fara valoare arhitectonica , va dispare cit de curind si peste circa 3 ani veti vedea alta , poate mai smechera mai de valoare .
Motivul disparitiei si aparitiei peste ceva ani , vor incepe lucrarile la parcarea subterana si este imposibil sa reziste acolo .

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru realistul

S-au apucat si de trotuarul de vis a vis de  statui. Se va continua oare pana la Calea Victoriei?

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru argos

francezu72 wrote:
bine ca intr-un final actuala fantana va fi inlocuita...nu se potriveste deloc cu noua imagine...

alt lucru bun este ca parcarea va fi exact sub chenarul piatetei unde este fantana, astfel nu va trebuii distrusa zona abea reabilitata


Scuze pentru intrebarea, poate prosteasca, despre ce parcare e vorba? Eu nu inteleg..

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru aztec

In principiu mai este proiectata o parcare sunterana pe strada Edgar Quinet, nu mai gasesc proiectul, doar o poza.. este strada ce inconjoara arhitectura


 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru argos

Multumesc @aztec!
M-am lamurit.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru realistul

Au intrat bizonii pe trotuar cu masinile in dreptul intrarii in parcajul subteran.Si nimeni nu se sezizeaza. Nu poti trece nici pe trotuar de atatea masini. Doar e pus granit nou nu?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru 133 313

Se pare ca lucrarea asta de reparare a centrului se expandeaza ca spuma poliuretanica. Piata Unirii este luata cu asalt pe toate partile! Oare chiar au de gand sa puna pavele din astea gen 30 cm pe 30 cm cum pun la aripa Splai si in fata la Magazinul Unirea? Nu rezista un an!

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru realistul

Poate ca ar rezista daca ar fi lipite cu ce trebuie si de oameni catre responsabili.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru telvanni

@133 313
"Pavelele" de care zici tu sunt de fapt placi de granit fiamat. Este foarte bun pentru exterior. Este chiar ideal si totodata cel mai folosit material pentru placarile zonelor pietonale.
Singura noastra problema este montajul acestuia care se face in sistem clasic ceausit, adica pe șapă. Este testat: NU ȚINE.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru cornel001

Pai bine ca fac lucrari de cosmetica, dar cand ploua tot e apa stransa langa trotuar, pe la treceri, numa bine sa te uzi sau sa fii udat. Adica hai sa vopsim putin "gunoiul", ca sa arate mai frumos.
Am vazut pe Floreasca ca au pus pe o portiune rigole d-alea ca in tarile cu apa calda.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru 133 313

telvanni wrote:
@133 313
"Pavelele" de care zici tu sunt de fapt placi de granit fiamat. Este foarte bun pentru exterior. Este chiar ideal si totodata cel mai folosit material pentru placarile zonelor pietonale.
Singura noastra problema este montajul acestuia care se face in sistem clasic ceausit, adica pe șapă. Este testat: NU ȚINE.

Mie imi place sa iau in calcul toate posibilitatile. Ma gandesc inclusiv la faptul ca primaria a adus munitie gratuita pentru eventuale proteste de strada. Vine iarna, trec alegerile...  :twisted:

 


Re: Refacerea zonei pietonale Coltea-Universitate-Magheru DocOctavius

cornel001 wrote:
Am vazut pe Floreasca ca au pus pe o portiune rigole d-alea ca in tarile cu apa calda.

Și eu era să mușc din borduri de vreo trei ori din cauza lor pentru că iubiții conlocuitori furaseră capacele de la gurile de vizitare iar șoferii atenți cu gipane îmi tot dădeau imbolduri cu oglinzile spre ele.

 


Re: Noiembrie 2012 telvanni

Ultima șarjă de poze. Sper sa mai fac doar la inaugurare...
Îmi place nenea de spală betonul, este îmbracat ca Heisenberg din serialulBreaking Bad când avea "treaba" de făcut.
Alte observatii nu mai fac, las pozele sa vorbeasca de la sine.
DSCN9952.JPG (282.37 KB; downloaded 3719 times)
DSCN9954.JPG (257.72 KB; downloaded 3719 times)
DSCN9955.JPG (286.09 KB; downloaded 3717 times)
DSCN9956.JPG (282.08 KB; downloaded 3718 times)
DSCN9957.JPG (253.76 KB; downloaded 3718 times)
DSCN9958.JPG (296.54 KB; downloaded 3718 times)
DSCN9959.JPG (288.16 KB; downloaded 3718 times)
DSCN9960.JPG (281.93 KB; downloaded 3718 times)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422364 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use