Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea pasajului

1525 posts, 340744 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 109
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului florin

O menţiune specială şi pentru cei care au asfaltat Banu Manta, au lăsat 2 mp neasfaltaţi (gaură) la intersecţia cu Titulescu, astfel că se trece cu 5-10 km/h pe prima bandă dinspre Victoriei.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului cristapone

Cei de la Google Maps s-au miscat destul de repede postand pasajul, insa pe yahoo maps si ovi maps nu a aparut nimic.

Chiar sunt curios cat o sa dureze updatarea hartiilor.
Pasajul Basarab pe Google Maps.
google.JPG (161.38 KB; downloaded 3870 times)
Pasajul care nu apare pe Yahoo Maps.
yahoo.JPG (147.99 KB; downloaded 3868 times)
Pasajul care nu apare pe Ovi Maps.
ovi.JPG (152.75 KB; downloaded 3882 times)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului GeoAtreides

cristapone wrote:
Cei de la Google Maps s-au miscat destul de repede postand pasajul, insa pe yahoo maps si ovi maps nu a aparut nimic.

Chiar sunt curios cat o sa dureze updatarea hartiilor.


Strazile de pe Google Maps sunt editate de useri (!). E pe sistem wiki: poti sa pui tu ce strada vrei (exista presupun si un sistem de moderare). De aceea apar autostrazi neconstruite inca, spre ploiesti sau cernavoda constanta.
Ideea e ca n-au treaba cu Google, ei doar au facut sistemul (unul foarte mistoux: userii introduc date, GRATIS, si Google profita).

Yahoo Maps si Bing/Microsoft sunt facute traditional: cerere harti la autoritati, etc. De aceea se updateaza mai greu. Pe de alta parte, yahoo maps are o superextrafunctionalitate (din cauza asta): poti sa cauti numere de strazi, gen: "Bulevadrul Magheru 5, Bucuresti).

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului shoppy

Userii baga informatii in wikimapia.org si de acolo cred ca vin oamenii de pe google.maps si copiaza, si da, pe wikimapia exista moderare, sunt o gloata de pusti inculti si needucati, toti super profesionisti la amenintari, banari si la cum sa faca altii treaba, ca de corectat sau de scos continut eronat nu se atinge nimeni, stiu doar sa urle pe forum.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului mihai_tomaro

Este inutila deocamdata informatia Google. Incercati sa construiti un traseu care sa o ia pe acolo, sa vedeti ca motorul nu vede inca acea traversare...asa ca...mai avem de asteptat.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului mihai_t

Dr2005 wrote:
@Nightwoolf: Până la urmă, e voie cu bicicleta pe Pasajul Basarab? Majoritatea şoferilor ziceau un NU hotărât, paznicii la fel, dar semne de interzicere nu sunt.


Si eu sunt curios de raspuns :) Oricum, eu unul de-abia acum am vazut ca nu s-a construit o pista separata pt. biciclisti + pietoni, ceea ce mie unuia mi se pare cam ciudat. Vreau sa zic, pana si Brooklyn Bridge are asa ceva, puteam sa ne chinuim si noi mai cu talent si sa nu limitam podul doar pentru soferi.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului GeoAtreides

mihai_t wrote:
Dr2005 wrote:
@Nightwoolf: Până la urmă, e voie cu bicicleta pe Pasajul Basarab? Majoritatea şoferilor ziceau un NU hotărât, paznicii la fel, dar semne de interzicere nu sunt.


Si eu sunt curios de raspuns :) Oricum, eu unul de-abia acum am vazut ca nu s-a construit o pista separata pt. biciclisti + pietoni, ceea ce mie unuia mi se pare cam ciudat. Vreau sa zic, pana si Brooklyn Bridge are asa ceva, puteam sa ne chinuim si noi mai cu talent si sa nu limitam podul doar pentru soferi.


Vom afla vineri, pe 24 iunie, cand e Masa Critica in Bucuresti. Participa in jur de 150-200 de biciclisti pe editie, iar vineri este traseu peste Basarab.
Apropos, multumim politiei romane care la editia ras-trecuta, in loc sa fie naspa, s-a automobilizat si a deschis calea, a oprit intersectii, etc. Si-au meritat aplauzele la final.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului elloyy

mihai_t wrote:
Dr2005 wrote:
@Nightwoolf: Până la urmă, e voie cu bicicleta pe Pasajul Basarab? Majoritatea şoferilor ziceau un NU hotărât, paznicii la fel, dar semne de interzicere nu sunt.


Si eu sunt curios de raspuns :) Oricum, eu unul de-abia acum am vazut ca nu s-a construit o pista separata pt. biciclisti + pietoni, ceea ce mie unuia mi se pare cam ciudat. Vreau sa zic, pana si Brooklyn Bridge are asa ceva, puteam sa ne chinuim si noi mai cu talent si sa nu limitam podul doar pentru soferi.

hopa...
pai io azi-dimineata am mers cu bicicleta, am urcat pe la carrefour si am coborat in banu manta. si as vrea sa ma intorc tot asa.
de ce nu ar fi voie?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului 2fast4u

Nu există niciun semn de interzis pentru biciclete la nici o rampă de urcare pe pasaj. Doar semne de interzis pietoni.
Deci nu văd de ce ar fi probleme.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Serban

Azi la 18 30 se mergea snur pe Banu Manta si nu era pic de coada la intersectia banu manta -titulescu!

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului rails

nu stiu daca este din cauza basarabului, dar astazi am observat o scadere a traficului de pe grant.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului VladG

Pai a scazut traficul pe Grant, caci toti erau pe Basarab.
Pe la 18:30, dinspre Titulescu spre Militari s-a mers excelent tot pasajul, era incantat. Asta doar pana dupa podul peste Dambovita. De acolo incepeau cozile si spre Leu si spre Apaca.
Groaznic, n-am prins niciodata asa aglomeratie spre Apaca, cel mai rau pana acum era coada de la OMV...
Si plin de nesimtiti pe linia de tramvai!
Sper sa faca ceva cu semafoarele de la intersectiile cu Maniu, altfel, daca ramane asa, mai mult pierd din deschiderea pasajului asta

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Dominatrix

mihai_t wrote:
Oricum, eu unul de-abia acum am vazut ca nu s-a construit o pista separata pt. biciclisti + pietoni, ceea ce mie unuia mi se pare cam ciudat.
Pai daca nu a fost ceruta de beneficiar, normal ca nu s-a facut. Dar pana la urma care e problema? Ca nici pe bulevardele adiacente nu ai piste de biciclete.
mihai_t wrote:
Vreau sa zic, pana si Brooklyn Bridge are asa ceva, puteam sa ne chinuim si noi mai cu talent si sa nu limitam podul doar pentru soferi.
Nimanui nu-i pasa decat de propria persoana si in primul rand de propriul stomac. In vest, unii isi permit luxul de a gandi ecologic. In Romania, NU (cel putin deocamdata).

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului sosoro

VladG wrote:
Pai a scazut traficul pe Grant, caci toti erau pe Basarab.
Pe la 18:30, dinspre Titulescu spre Militari s-a mers excelent tot pasajul, era incantat. Asta doar pana dupa podul peste Dambovita. De acolo incepeau cozile si spre Leu si spre Apaca.
Groaznic, n-am prins niciodata asa aglomeratie spre Apaca, cel mai rau pana acum era coada de la OMV...
Si plin de nesimtiti pe linia de tramvai!
Sper sa faca ceva cu semafoarele de la intersectiile cu Maniu, altfel, daca ramane asa, mai mult pierd din deschiderea pasajului asta

Nesimtiti doar pt. ca tu nu cunosti codul rutier?

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421785 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use