Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura telecom (NetCity)

245 posts, 85277 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: NetCity misterr

Pe strada mea (și în toată zona), după fix 40 de ani, astă toamnă s-au refăcut complet trotuarele - asfaltate frumos, ți-era mai mare dragul. Ei bine, zilele astea au apărut oamenii de la NetCity și le-au spart pe toate. Am văzut cum astupă și compactează la sfîrșit și mi-e clar că n-au cum să dureze mult. Am întrebat: "Bine dom'le, nu puteați să veniți înainte de reasfaltare?" Au început să rîdă: "Eeeee... Sîntem în Rrrromânia.... Trăiască!"

 


Re: NetCity Dominatrix

Nu va mai suparati degeaba. Anul trecut in primavara, ma plimbam pe la Piata Rosetti (uitandu-ma dupa firele de troleibuz  ) cand vad 2 turisti - cred ca erau straini dupa figura si rucsacurile imense din spate-  cum fotografiau razand stalpii. Deci trebuie sa ne mandrim ca avem un obiectiv turistic demn de aratat strainilor, asa cum gasesti in tari precum India sau Etiopia.
Legat de trotuare, cam la asta se rezuma coordonarea romaneasca: facutul trotuarului, dar se pare ca nici pe acela nu il facem bine.

 


Re: NetCity francezu72

astazi spargeau trotuarele pe bulevardul poligrafiei pana in dreptu la city gate

 


Re: NetCity cornel001

Au ajuns pana la Auchan Titan.

 


Re: NetCity francezu72

dar am vazut prin unele locuri ca tot raman cate 2-3 fire ...de ce ?

 


Re: NetCity iliutu

Sigur sunt fibre optice sau este alimentarea iluminatului stradal ?

 


Re: NetCity alchimistul

Si trotuarele soselei Giurgiului sunt sparte pe ambele sensuri, cel putin intre Sura Mare si Bacovia. Dupa numele firmei inscrise pe dubitele din vecinatatea "santierului" (VertaTel), cred ca lucrarile fac parte tot din proiectul NetCity

 


Re: NetCity Dominatrix

VertaTel lucreaza ca subcontractor pentru UTI la proiectul NetCity.

 


Re: NetCity Nightwolf

iliutu wrote:
Sigur sunt fibre optice sau este alimentarea iluminatului stradal ?


evident ca sunt fo stalpii turnati nu au cofraj interior...

 


Re: NetCity iliutu

La partea cu cofrajul nu te contrazic, dar in ultima perioada nu prea am vazut caburi subterane pentru iluminat strada, decat cu ceva exceptii ...

 


Re: NetCity Nightwolf

iliutu wrote:
La partea cu cofrajul nu te contrazic, dar in ultima perioada nu prea am vazut caburi subterane pentru iluminat strada, decat cu ceva exceptii ...


Ba da ... la tot ce inseamna stalp nou aka din metal, cablajul vine prin subteran ... la tot ce e stalp vechi, aka turnat beton, cablajul e aerian ...uita-te la stalpii noi, care au montata si lampa deasupra si ai sa vezi ca nu e pic de fir trifazat ..

 


Re: NetCity iliutu

Asta ziceam si eu ... dar unde erau fibre erau stalpi vechi.

 


Re: NetCity Nightwolf

iliutu wrote:
Asta ziceam si eu ... dar unde erau fibre erau stalpi vechi.



Da si nu... uita-te de pilda pe Cal. Mosilor care a fost primul reabilitat dpdv al structurii tramvaiului. Acolo am mutat personal 3 retele a 3 mari operatori de pe stalpii vechi pe cei noi :) Bine, asta se intampla in 2007 cand inca NetCity era stadiu de idee, nici macar proiect :)

 


Re: NetCity iliutu

Da, recunosc ca am avut un soc acum cateva luni ca nu mai erau fibre si asta este una dintre putinele exceptii la care ma gandeam. Totusi parca au ramas cablurile de la iluminat stradal. O sa trec azi pe acolo sa ma uit.

... si CONCEDIU PLACUT !!!

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use