MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei

1208 posts, 358200 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 87
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

PM=Pereti mulati...
Daca nu ar fi avut o 'tzava' de gaze in amplasament, ar fi inceput si cei de la Max/Tehnologica/Foretis saparea peretilor mulati 'in simultan' cu Astaldi/Fcc/Delta/etc...
Maine se face 'proba de presiune' la noua 'tzava' si daca totul iese ok, incepe si aici 'The Big Dig'! 8-)

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

Culmea Bucureștiului: locuitorii din Drumul Taberei nu mai vor metrou VIDEO
05 Nov, 09:11 / Catalin Doscas
http://b365.ro/news/culmea- ... rou-video/
Cu toate că lucrările la Magistrala 5 de metrou sunt în stadiu incipient, locuitorii din preajma şantierelor deja sunt nemulţumiţi de zgomot, privelişte și problemele de trafic. La o vizită de lucru pe şantierul de la Valea Ialomiţei câţiva locuitori i-au cerut socoteală primarului Sectorului 6, Critian Poteraș, cu privire la modul în care se desfăşoară lucrările.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ujG6E5QCRI
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ZlHC48SqVk
Lucrari-Valea-Ialomitei.jpg (84.67 KB; downloaded 5149 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei andrei11

Stupizenii provenite din "democratie". E de rasul tuturor ! Mai mult decat atat nici nu trebuie comentat ! Cica el a plantat copacii acolo si sunt ai lui. Ok, peste cinci ani sa mai planteze altii si se vor bucura pustii care acum sunt la gradinita de ei. Care-i problema ?

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei ByOnu

Am pus si eu un reportaj acum ~2 sapt. Numai mosi&babe (sorry :D) care se plang, si ei fraieri ca n-au intrebat si tanara natiune, sau poate doar au cautat niste scandal.
Ca un mic off topic, in troleibuze n-ai loc de babetarie, parca toata batranetea bucurestiului se inghesuie in troleibuze, asa aiurea... nu stiu, poate-s cam rau, merita sa se simta bine dupa o viata de munca si truda si mai ales dupa ce au fost batjocoriti scazandu-li-se pensiile (etc), dar asta nu-i un motiv sa ne incurce. Eu unul MEREU ofer locul persoanelor varsnice, dar de foarte putine ori mi s-a multumit, de multe ori chiar am fost si ridicat (verbal), si nu cu va-rog-ul ci cu i-a dati tinere sa steu si eu. Acum, adevarul este la mijloc, daca ar exista un tramsport capabil sa satisfaca toate nevoile atat prin nr de vehicule, intervale dar si confort, am duce-o mai bine.



 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Dr2005

Problema cu metroul în Drumul Taberei e alta... toată lumea ştie cum s-a lucrat până acum la metrou în Bucureşti... şi nimănui nu îi surâde ideea să aibă praf, gălăgie şi gropi imense în faţa blocului în următorii 10 - 15 ani, ca să nu mai vorbim că unii oameni poate au locuit în zone cu metrou şi ştiu ce frumos e să bagi bani în pus faianţă şi să-ţi cadă de la trepidaţiile metroului. Dacă ,,tehnologia" ce va fi utilizată va rezolva sau nu aceste neajunsuri, rămâne de văzut.

Dacă s-ar fi făcut referendum pentru a se face metroul, pun pariu că peste 75% din cei vizaţi ar fi fost împotrivă. Nici nu-i de mirare, cu asemenea proiect prost (staţii ca cele de troleu, dar fără staţie exact la Răzoare), în condiţiile în care se putea intercala o staţie de metrou între 2 staţii de troleu (şi să fie un acces într-o parte, unul în cealaltă, cum este cu Lujerului - Veteranilor şi unde nu se plânge nimeni).

Legat de babe, se vor înghesui în continuare în 268 (că trolee nu cred că vor mai fi), pentru că decât să te chinui să cobori în subteran şi să stai 7 - 15 minute acolo, e mai comod să stai 10 minute la suprafaţă, mai ales când de-abia mergi şi mai ai şi sacoşe grele.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei andrei11

ca să nu mai vorbim că unii oameni poate au locuit în zone cu metrou şi ştiu ce frumos e să bagi bani în pus faianţă şi să-ţi cadă de la trepidaţiile metroului

??? Unde s-a intamplat asta ca nu stiu de un asemenea caz. Bine, face exceptie tronsonul Republica - Pantelimon, dar acolo e un caz aparte.
Nici nu-i de mirare, cu asemenea proiect prost (staţii ca cele de troleu, dar fără staţie exact la Răzoare)

??? Adica cum ? Si oricum la Razoare e statie, chiar nu te inteleg.
în condiţiile în care se putea intercala o staţie de metrou între 2 staţii de troleu

??? Adica cum ? La ora actuala avem o statie de metrou echivalenta la o statie de troleu, deci e mult mai bine. Pana la urma sa sti ca statiile din Dr. Taberei sunt bine amplasate. Oricum pe unde va circula metroul nu va mai fi nevoie si de troleibuz, asta cu siguranta.
(şi să fie un acces într-o parte, unul în cealaltă, cum este cu Lujerului - Veteranilor şi unde nu se plânge nimeni).

Chiar ca nu m-am prins ce ai vrut sa spui.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

Daca tie-tzi cade faiantza de pe peretzi, fii convins ca nu e de la metrou, e doar de la propria prostie...
Dar daca-tzi cade de la 'tremoricile' lu' Murmureanu???
Atunci cum e?
In ceea ce priveste 'referendumul', potzi fi convins ca esti 'looser'...
Si primul argument stii care e???
La punerea in functziune a unei linii de metrou, valoarea apartamentelor alea 'janghinoase' si 'comuniste' se dubleaza 'instantaneu'...fara sa bagi nici-un ban in 'faiantze'...
Restul asa-ziselor 'argumente' tzin doar la sedintzele de sindicate RATB...Hai, lasa-ne!
Mai trezitzi-va si voi la realitate, nu visatzi la prostii 'umede' ce v-ar aranja doar pe voi...
Va bate la usa AMTB-ul...cu dusuri reci...
La buna vedere (si mai buna gandire...)!

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei linia 69

Acestia sunt genul de oameni care nu vor sa inteleaga ca orice lucrare de mare anvergura implica si deranj. Sunt genul de oameni care vor dar nu vor, care nu admit nicio schimabare in cartierul lor (e bine si asa), care sunt deranjati de oricine si oricand, care dau senzatia ca nu vor sa evolueze, niste oameni mai mult sau mai putin in varsta care nu stiu ce inseamna securitate si sanatate in munca (de ce trebuie imprejmuit un santier) ..... sunt CARCOTASI !!! Sigur ca la o astfel de lucrare trebuie sa fie un deranj minim ceea ce lor li se pare sfarsitul lumii, nu se poate impaca si capra si varza !! Asta este, un santier inseamna praf, noroi, zgomot, deranj nu e ca la farmacie. Oricum ei sunt o minoritate in comparatie cu noi ceilalti care ne dam seama ce mult inseamna metrou in Drumul Taberei si suntem dispusi la sacrificii mult mai mari (ma refer la deplasare si circulatie) fata de unii din ei care nu stiu decat drumul la piata si inapoi si se baga unde nu e cazul. Nu vreau sa fiu rautacios dar acum cand lucrurile merg pe drumul cel bun mi se pare anapoda sa se trezeasca niste ametiti care vor sa pune bete in roate si care se multumesc cu putin sau cu nimic. Sper ca nu se ia nimeni dupa ei. "Venim pe aceasta planeta pentru a evolua, nu pentru a ne construi imperii personale".

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

@Dr2005:
Ai avut rabdarea sa citesti 'comentariile' la articolul cu http://b365.ro/news/culmea- ... rou-video/
Probabil ca daca le-ai fi citit, te-ai fi abtzinut de a face cosideratzii 'de prost gust'...
Si ai fi vazut si tu 'incotro bate vantul'...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Dr2005

Gurule, nu prea mai citesc Realitatea de o vreme (că nu mai am nici timp, nici chef).

---
andrei11 wrote:
Unde s-a intamplat asta ca nu stiu de un asemenea caz.

Pe Ştefan cel Mare. E drept, după 2 încercări de pus faianţă (n-a rezistat niciuna, deşi au fost 2 echipe diferite de meşteri), persoana respectivă a dat cu vopsea în baie, ca pe vremuri. Sunt curios ce o mai fi făcut, n-am mai trecut pe acolo de vreo 10 ani.

andrei11 wrote:
Si oricum la Razoare e statie, chiar nu te inteleg.

Aham, deci Academia Militară o să fie la Răzoare. Totuşi, după locul unde au început să o sape, nu va fi niciun acces unde sunt staţiile de autobuz de acum, deci va fi ca şi când n-ar fi, având în vedere că trebuie traversată ditai intersecţia.

andrei11 wrote:
Chiar ca nu m-am prins ce ai vrut sa spui.

Adică la unul din capete e staţia de troleu de la Lujerului, la celălalt e cea de la Veteranilor, staţii de metrou fiind, practic, între cele două staţii de troleu. Aşa ar fi trebuit procedat şi în Drumul Taberei: o staţie de metrou între Favorit şi Orizont (cu un acces* spre Favorit şi unul spre Orizont), una între Dr. Taberei 34 şi Piaţa Sergiu Celibidache (cu un acces la Dr. Taberei 34 şi unul la Piaţă) şi o staţie între Romancierilor şi Valea Ialomiţei (cu un acces la Piaţa Valea Ialomiţei şi unul la Romancierilor). S-ar fi făcut economie şi la preţ şi la consum de energie pentru trenuri şi s-ar fi circulat şi cu viteză comercială mai mare. Pe când în soluţia actuală, facem tramvai subteran. care o să mai aibă şi staţii aiurea (de ex. Brâncuşi, care nu deserveşte nimic... dacă era aşa cerere de transport acolo, credeţi că nu se înfiinţa măcar o staţie RATB?).

*)Prin ,,acces" înţeleg pereche de accese, adică unul pe o parte a străzii, unul pe cealaltă.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

Nu e vorba de iRealitatea...e vorba de reactzia 'prostimii'...
Si daca esti asa de 'doct', de ce nu te inscri la postul de 'arhitect sef al Capitalei'???
Chiar e asa de greu de acceptat ca mai sunt si altzi 'desteptzi' pe lume decat 'matale'???
Si, mai omule, ai citit sau n-ai citit ce zice lumea???
Sau tu o tzii 'otova' pe a ta si te doare-n c... de ce parere au 'ceilaltzi'???

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Dr2005

N-am treabă cu arhitectura (şi nici ea nu prea are treabă cu nişte săpături pentru metrou) şi nici nu mi-am băgat nasul (sau orice altă parte a corpului) în domeniul tău (construcţii).
Sunt curios cine a fost ,,expertul" care a venit cu planul ăsta pentru traseul şi staţiile lui M5 şi câţi bani a luat pentru asta.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

'Expertul' principal e 'mandea', hai, zi-mi ca tu esti mai expert ca mine, si incheiem discutzia...
ca n-am de gand sa continui o 'dezbatere' cu habarnisti absolutzi...

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Gabi23

Dr2005 wrote:
~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Adică la unul din capete e staţia de troleu de la Lujerului, la celălalt e cea de la Veteranilor, staţii de metrou fiind, practic, între cele două staţii de troleu. Aşa ar fi trebuit procedat şi în Drumul Taberei: o staţie de metrou între Favorit şi Orizont (cu un acces* spre Favorit şi unul spre Orizont), una între Dr. Taberei 34 şi Piaţa Sergiu Celibidache (cu un acces la Dr. Taberei 34 şi unul la Piaţă) şi o staţie între Romancierilor şi Valea Ialomiţei (cu un acces la Piaţa Valea Ialomiţei şi unul la Romancierilor). S-ar fi făcut economie şi la preţ şi la consum de energie pentru trenuri şi s-ar fi circulat şi cu viteză comercială mai mare.

Daca la alte afirmatii de pe aici am retineri mari, eu cred ca aici are totusi dreptate Dr2005  :roll:. Erau mult mai eficiente asa...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 87
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422379 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use