MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei

1208 posts, 358191 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 87
 
 

📖 Pagination options
  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei IK4

Intr-adevar, oamenii sunt carcotasi si reticenti la ideea oricarei constructii incepute in Romania. Nu pentru ca nu si-ar dori metrou, autostrazi, cai ferate, aeroporturi, etc., ci pentru ca in Romania de dupa '89 nu prea s-au vazut proiecte de interes public finalizate la termen, sau macar finalizate conform planului, fara ciuntiri, fara traditionalul "merge si asa". De la simple implementari de software pana la proiectele de anvergura gen pasaje, autostrazi, metrou. Dupa experientele cu metroul Grigorescu - Saligny, GdN - Bazilescu sau pasajul Basarab, nimeni nu isi doreste sa navigheze prin noroaie, gropi si praf in urmatorii 10-15 ani, pentru a ajunge la apartamentul ala comunist amarat de care se vorbea mai sus ca i se va dubla valoarea. Sa am pardon, valoarea i se va dubla abia cand lucrarea va fi incheiata si totul pus in functiune, zona refacuta cu copacei, bancute, etc. Pana atunci valoarea va fi ZERO pentru ca nu va risca nimeni sa stea 15 ani cu craterul, excavatorul si praful in geam. Sa nu mai vorbim de devierile liniilor de transport care probabil vor deveni "permanente", asa cum s-a intamplat ani de zile cu liniile 15, 19, 27 de pe C. Ressu.
Lucrarea este, fara indoiala, o necesitate. Dar ramane ca toti cei implicati in acest proiect sa ne demonstreze de data asta ca exista seriozitate si in Romania, ca exista contracte si termene ce trebuie respectate, nu doar costuri dublate, triplate, inzecite. Acum au sansa sa o faca si daca o vor rata, sa nu se mai mire nimeni daca pe viitor orice organizare de santier va fi intampinata cu pietre.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei 2009

IK4 wrote:
...ci pentru ca in Romania de dupa '89 nu prea s-au vazut proiecte de interes public finalizate la termen

desi nu mai cred nimic in ceea ce priveste aceste lucrari, totusi in ultimul timp lucrurile par a se mai fi schimbat: Pasajul Basarab, care totusi pana la urma s-a finalizat, defapt nici nu inteleg ce e o asa minune extraordinara, dar pentru Romania e intr-adevar pentru ca e o lucrare care zic eu, a mai trezit putin din vis 'mai marii' si s-au gandit ca ar mai fi necesare si altele. Desi la inceput lucrarile au inceput prost, dealtfel ca orice lucrare inceputa in Romania cu tiganii, certuri, scandaluri, devieri termene, etc, totusi pana la urma s-a finalizat. Si uite ca la Uranus, a doua mare lucrare s-au putut face expropierile si fara tiganii. Evident tiganiile politice nu se mai termina veci pururea, dar totusi a inceput mai bine ca la Basarab. In ceea ce priveste M5-ul desi metroul a avut o ''experienta'' extraordinara de 4 statii in 20 ani(hai sa iertam Metrorexul de asta, sa zicem ca statile alea erau de pe vremea raposatului), sper totusi ca acest M5, chiar daca nu in 3 ani, in 5 sa fie gata! Daca se tin de lucru ca la pasajul Basarab in ritm constant, da se poate, daca experienta din acesti 20 de ani se va repeta inseamna ca exista o problema. Sa speram ca va fi bine.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Dominatrix

E nu stiu de unde a plecat ideea asta cu metroul in Drumul Taberei gata in 3 ani...e o afirmatie amuzanta, dar care nu are legatura cu realitatea. Nici macar cu cea de pe hartie.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei 2009

Dominatrix wrote:
E nu stiu de unde a plecat ideea asta cu metroul in Drumul Taberei gata in 3 ani

Evident ca pentru Romania e bulshit, intr-o alta tara din vest e ceva normal, dar cu straduinta cred ca 5 ani ar fi de ajuns si pentru Bucuresti.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei andreym24

Eu sper ca lucrarea aceasta sa mearga mai bine ca Basarab. Sa nu uitam problemele care au fost la Basarab ce au condus la sistarea lucrarilor o buna perioada de timp si mai ales statia "intermodala" care a durat foarte mult timp sa fie gata si tot lipsesc trotuarele rulante si vor mai trece cateva luni pana sa fie gata.  
La metroul din Drumul Taberei de partea cu "finisajele" mi-e frica, structura poate va fi gata la timp, insa in mod sigur vor fi bani de cheltuit cu "Dedicatie" si se vor schimba proiectele, se vor adauga trepte in plus la scari etc, etc.  
In plus nu exista lucrare in Romania care sa se fi finalizat la timp, toate au avut intarzieri deci statistica nu tine cu M5 insa noi toti ne dorim sa fie gata si cel mai mult noi din Drumul Taberei. Eu unul ma simt  (poate si altii) ca atunci cand am inceput zugraveala si sunt cu casa intoarsa si plina de praf si imi doresc sa se termine cat mai rapid si bine ca sa fie iarasi curat.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

La finele vizitei pe santierul Valea Ialomitzei, Dna ministru Boagiu a mai zis ceva ce 'presarii' n-au relatat...
A spus ca urmareste cu interes 'forumurile' de pe internet si ca 'citez':
I-ar face mare placere daca ar putea avea ocazia sa se intalneasca, sa-i cunoasca si sa dialogheze cu 'internautzii'...
Ce parere avetzi?
E o 'deschidere' si o 'oportunitate'?
S-ar putea organiza asa ceva 'intr-un cadru civilizat'???

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei ionescu63

subway guru wrote:
La finele vizitei pe santierul Valea Ialomitzei, Dna ministru Boagiu a mai zis ceva ce 'presarii' n-au relatat...
A spus ca urmareste cu interes 'forumurile' de pe internet si ca 'citez':
I-ar face mare placere daca ar putea avea ocazia sa se intalneasca, sa-i cunoasca si sa dialogheze cu 'internautzii'...
Ce parere avetzi?
E o 'deschidere' si o 'oportunitate'?
S-ar putea organiza asa ceva 'intr-un cadru civilizat'???


Cei de pe SSC au intrat deja in contact cu o doamna consilier de la MTI, privind infrastructura de transport. Se are in vedere inclusiv organizarea unor vizite pe santiere. :mrgreen:

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei DanCld

La SSC discutiile sunt focalizate mai ales pe proiecte mari de infrastructura la nivel national. Aici s-ar potrivi o discutie mai larga cu persoane din primarie si RATB  :roll:

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei aztec

Marea mea rugaminte este, daca se intanleste cineva cu ea e sa schimbe numele statiei Brancusi in altceva(eventual valea argesului sau oricare alta cu legatura

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei subway guru

@DanCld:
Nope!
AMTB si Mrex sunt 'in coordonarea' Dnei ministru Boagiu si 'principalul interlocutor' pe tematica asta suntem...chiar noi...
Noi, de ce n-am putea face ca cei de la SSC?
Suntem 'mai prosti', 'mai fraieri' sau 'doar mai rumani'???

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei ionescu63

DanCld wrote:
La SSC discutiile sunt focalizate mai ales pe proiecte mari de infrastructura la nivel national. Aici s-ar potrivi o discutie mai larga cu persoane din primarie si RATB  :roll:

Exact. Cu MT putem discuta probleme legate de Metrou si de ce nu chiar probleme legate de infrastructura feroviara si rutiera atat la nivel de Bucuresti (centura Buc., autostrada de centura , inelul feroviar al Bucurestiului, etc) cat si de nivel national.
subway guru wrote:
@DanCld:
Nope!
AMTB si Mrex sunt 'in coordonarea' Dnei ministru Boagiu si 'principalul interlocutor' pe tematica asta suntem...chiar noi...
Noi, de ce n-am putea face ca cei de la SSC?
Suntem 'mai prosti', 'mai fraieri' sau 'doar mai rumani'???


Cei de pe SSC au facut un topic pentru a centraliza intrebarile pe care urmeaza sa il trimita la MTI. Cred ca ar trebui sa facem acelasi lucru...

Adresa: doina.mosneag@mt.ro

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei Dominatrix

subway guru wrote:
@DanCld:
Nope!
AMTB si Mrex sunt 'in coordonarea' Dnei ministru Boagiu si 'principalul interlocutor' pe tematica asta suntem...chiar noi...
Noi, de ce n-am putea face ca cei de la SSC?
Pai cei de acolo n-au facut nimic...Boagiu a facut primul pas: a intrat in contact cu ei prin intermediul unei consiliere. Te pomenesti ca zilele astea ne trezim cu mesaje pe forum de la Oprescu, Udriste, Boagiu sau de ce nu, chiar de la Adrian Crit... :lol:

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei shoppy

Si sa ne zica ce? Ca avem idei bune, gandire deschisa si de viitor, dar ca nu sunt bani, si ca deja se scoate maxim din ceea ce este? Asta deja stiam...
Intrebari la MT poate pune oricine si dupa vreo luna primeste raspunsul, chiar si pe mail, ca doar e lege sa iti raspunda. Am avut si noi pe aici oameni care au pus intrebari, si raspunsul... se asteapta deblocarea fondurilor, se asteapta derularea licitatiei, se asteapta solutionarea contestatiilor la licitatie, se asteapta sa semneze directoru hartia ca e ocupat si nu are timp sa o semneze... nu reusesc sa vad la ce ajuta toate astea.

 


Re: Discutii - Lucrari statia si depou Valea Ialomitei aztec

Esti pesimist...
Pas cu pas vor fi invatati ca trebuie sa asculte si parerile din "mediu virtual".
Pentru ca in spatele unui simplu user de aici de pe forum se poate afla un  lucrator in media, un lucrator in diverse ministere, un membru de partid.. etc. Si pana la urma un votant.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 87
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422378 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use