Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Campanie de adunare de semnături pentru strângerea câinilor

171 posts, 44064 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

Dr2005 wrote:
Există soluţii simple, dar ele nu aduc beneficii decât cetăţeanului. Prin urmare niciun din cele două părţi implicate (ONG şi Primărie) nu are vreun interes să le aplice.

O campanie masivă de castrări şi sterilizări şi nişte amenzi babane (care să poată fi executate silit sau transformate în muncă în folosul comunităţii în caz neplată) pentru abandonul de animale ar rezolva problema. Câinii de stradă vor dispărea în mod natural în câţiva ani, fără să fie nevoie de transformat adăposturile în măcelării. Evident, o parte vor ajunge în adăposturi, o parte vor fi adoptaţi, deci problema va fi rezolvată.
[/i]

Problema este ca vor continua sa atace oamenii inca cativa ani .Lucru inaceptabil din punctul meu de vedere.De aceea ei trebuie imprejmuiti cu gard in gradinile blocurilor(cel putin cei de talie mare sau mai agresivi).Primaria nu poate hrani toti cainii ,asa ca vor fi hraniti de locatari(care si azi ii hranesc),insa nu vor mai putea ataca oamenii.
Iar cu amenda nu sunt de acord.Acolo trebuie inchisoare pentru abandon,nu amenda .Amenda exista si azi dar nu se poate aplica deoarece fie politia nu isi face treaba,fie cainii nu au un proprietar inregistrat.Am putea spune ca toti cainii din Romania sunt fara stapan din punct de vedere juridic.
Si de ce ar fi amenda pentru abandon cand poti lua 3 ani de inchisoare daca te aperi in legitima aparare de cainii care te ataca,ca si cand chipurile tu ai fi  agresorul cainilor cu ochii inlacrimati.Legea actuala incalca flagrant Constitutia si Carta Drepturilor Omului in cele mai elementare si primordiale drepturi.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dr2005

ViitorulPrimar wrote:
Acolo trebuie inchisoare pentru abandon,nu amenda


Mda, să stea în închisoare pe banii noştrii... păi cred că ne costă mai puţin să hrănim câinii, decât deţinuţii, nu? Mai bună ar fi munca în folosul comunităţii, eventual în folosul statului, adică puşcăria să aibă o făbricuţă şi toţi puşcăriaşii apţi de muncă să fie obligaţi să muncească acolo (8 ore pe zi, adică program normal)... dar niciun demnitar de la noi nu are sânge în instalaţie să propună o lege din asta. Dar suntem off-topic.

Revenind la câini cunosc multe persoane care se tem de câini, ba chiar ocolesc juma' de cartier ca să nu dea nas în nas cu căţeaua* de pe strada X. La întrebarea ,,de ce vă temeţi", răspunsul, în general, e ,,Acum n ani, m-a muşcat câinele din curte de la Tanti Tamara".

Cu curţile blocurilor e mai complicat... că, teoretic, sunt domeniu public (chiar dacă există babe isterice care aruncă cu apă după tine dacă îţi ia vântul o bancnotă din mână şi o duce prin gardul viu spre curtea blocului), deci nu locatarii decid ce se face acolo (chiar dacă unii pun flori, legume sau coteţe de câine acolo). Tot legat de blocuri, interiorul scării de bloc NU e domeniu public, aşa că hinghierii nu au voie dpdv legal să intre acolo (aşa făceam când era cu omorâtul câinilor de către Băsescu: fiecare scară îşi aduna câinii din jur şi îi băga înauntru, la fel făceau şi magazinele de cartier).

*)adică femela speciei Canis Lupus Familiaris, adică animal ca cele din poze:
Dogs-005.jpg (707.42 KB; downloaded 3586 times)

pIMG_7447.jpg (271.46 KB; downloaded 3559 times)

Autobaza Alexandria-009.jpg (722.96 KB; downloaded 3605 times)

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dominatrix

Dr2005 wrote:
Off-topic: dacă tot avem atâţia câini, de ce nu profităm dpdv turistic? La Roma e plin de pisici (au ajusn atracţie turistică), iar prin multe oraşe mari din India şi ţările africane umblă libere tot felul de maimuţe (primate) care sunt în stare să te muşte de mână şi ca să-ţi fure sandwich-ul... şi nu se plânge nimeni, ba chiar au ajuns atracţia oraşului  :lol:
Imi si imaginez sloganul pentru promovarea acestui pachet turistic: "Vrei sa fii alergat si haituit de cainii vagabonzi, pe bicicleta sau pe jos? Alege Bucurestiul!".
:lol:

Acum, la modul serios, Bucurestiul este invadat de caini vagabonzi de cand a luat fiinta orasul (este o legenda urbana ca inainte de demolarile anilor '80 nu existau caini vagabonzi. Existau, si erau si atunci o problema). Afaceristi japonezi sunt omorati de caini si o tara intreagă sare sa adopte cainele ucigas. Cetateni "milostivi" hranesc cainii vagabonzi de langa blocuri, in timp ce oamenii muncii nu se pot odihni noaptea de latratul lor.
 
Zicea Dr2005 de curtile blocurilor: in ce alta tara din UE ati mai vazut cotete de caine construite in aceste spatii? De ce cotetele construite fara autorizatii pe langa blocuri nu sunt daramate? In ce alta tara din UE ati mai vazut caini crescuti pe scara blocului si pensionare cu cratite in maini iesind sa le dea de mancare? In ce alta tara din UE trebuie sa ai mare grija pe unde calci pe strada ca sa nu te murdaresti de rahat de caine (ma rog, aici e si problema cainilor de lux, dar nu numai a lor)?

Ce a facut Dr. Oetker pentru a elimina aceasta ciuma numita "caini vagabonzi"? Nimic, evident.  Nu mi-e simpatic Basescu, dar trebuie sa recunosc ca a facut ceva in acest sens cand a fost primar si rezultatele s-au vazut.

Sterilizarea nu e o solutie fiindca un caine sterilizat musca in continuare. Cred ca intre drepturile si siguranta cetatenilor si cele ale unor animale este limpede ce este prioritar.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dr2005

Păi bun, să fie omorâţi (nu-mi place termenul ,,eutanasie") câinii agresivi... ideea e că 90% din muşcăturile de câine apar după ce ,,victima" a aruncat cu ceva în câine (printre adolescenţi e kul să lipeşti guma sau să scuipi pe câine) sau i-a tras un şut, deci nu prea e vina câinelui aici. Iar 90% din restul de 10% nu au loc pe domeniul public, deci nu sunt în zona de răspundere a primăriilor, ci a proprietarilor respectivelor spaţii (fie că e vorba de curţi private particulare sau de curţi de instituţii publice).

Coteţe de câini la blocuri nu am mai văzut... s-a ocupat Poteraş să nu mai fie, la fel şi ţarcurile făcute de unele blocuri (probabil n-aveau autorizaţii de construire pentru gard...), aşa că câinii (scuzaţi cacofonia) au ajuns iar liberi. În schimb, avem un ditai câmpul între Str. Chilia Veche şi Drumul Taberei (pe vremuri locatarii din zonă cultivau legume acolo :)) ), un parc ca după război, trotuare şi străzi muci pe după blocuri şi doar vreo 10 blocuri reabilitate termic (şi alea doar 70% cu bani de la Primărie). Dar deja vorbim de realizărilii Primăriei Sector 6, deci n-avem treabă cu câinii.

 



Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

Dr2005 wrote:
Păi bun, să fie omorâţi (nu-mi place termenul ,,eutanasie") câinii agresivi... ideea e că 90% din muşcăturile de câine apar după ce ,,victima" a aruncat cu ceva în câine (printre adolescenţi e kul să lipeşti guma sau să scuipi pe câine) sau i-a tras un şut, deci nu prea e vina câinelui aici. Iar 90% din restul de 10% nu au loc pe domeniul public, deci nu sunt în zona de răspundere a primăriilor, ci a proprietarilor respectivelor spaţii (fie că e vorba de curţi private particulare sau de curţi de instituţii publice).

Coteţe de câini la blocuri nu am mai văzut... s-a ocupat Poteraş să nu mai fie, la fel şi ţarcurile făcute de unele blocuri (probabil n-aveau autorizaţii de construire pentru gard...), aşa că câinii (scuzaţi cacofonia) au ajuns iar liberi. În schimb, ave.

De unde scoti statisticile astea? 90% ,10% .....Procentul de 90% e o presupunere personala ,fara dovezi.
Pentru ca nu am statistici pot sa ma bazez doar pe experienta personala.Iar conform experientei mele personale:
-Eu am fost atacat de multe ori fara sa ii provoc(fara macar sa ii observ) ,iar in majoritatea cazurilor de oameni atacati observate de mine,cainii au fost cei care au initiat atacul.
Este foarte rau ca Poteras a desfiintat acele garduri care protejau cetatenii (dar si cainii) .Problemele de siguranta sunt pe locul intai.Doat apoi se pot rezolva problemele mai putin importante,adica cele de ordin estetic.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

Dominatrix wrote:
Dr2005 wrote:
Acum, la modul serios, Bucurestiul este invadat de caini vagabonzi de cand a luat fiinta orasul (este o legenda urbana ca inainte de demolarile anilor '80 nu existau caini vagabonzi. Existau, si erau si atunci o problema). Afaceristi japonezi sunt omorati de caini si o tara intreagă sare sa adopte cainele ucigas. Cetateni "milostivi" hranesc cainii vagabonzi de langa blocuri, in timp ce oamenii muncii nu se pot odihni noaptea de latratul lor.
 
Zicea Dr2005 de curtile blocurilor: in ce alta tara din UE ati mai vazut cotete de caine construite in aceste spatii? De ce cotetele construite fara autorizatii pe langa blocuri nu sunt daramate? In ce alta tara din UE ati mai vazut caini crescuti pe scara blocului si pensionare cu cratite in maini iesind sa le dea de mancare? In ce alta tara din UE trebuie sa ai mare grija pe unde calci pe strada ca sa nu te murdaresti de rahat de caine (ma rog, aici e si problema cainilor de lux, dar nu numai a lor)?

Ce a facut Dr. Oetker pentru a elimina aceasta ciuma numita "caini vagabonzi"? Nimic, evident.  Nu mi-e simpatic Basescu, dar trebuie sa recunosc ca a facut ceva in acest sens cand a fost primar si rezultatele s-au vazut.

Sterilizarea nu e o solutie fiindca un caine sterilizat musca in continuare. Cred ca intre drepturile si siguranta cetatenilor si cele ale unor animale este limpede ce este prioritar.

Latratul noaptea sau rahatul cainilor sunt probleme absolut secundare comparativ cu siguranta cetatenilor.Daca nu vrem sa ii ucidem pentru ca unii cetateni( o minoritate) considera acest fapt imoral, atunci putem rabda niste adaposturi cativa ani pana problema este rezolvata.Oricum problema de estetica este o falsa problema.Gardurile la bloc deja exista si nu cred ca se vaita prea multi de existenta lor.
O mare parte din mizeria stradala este facuta de acesti oameni care arunca pungi de mancare si nu se mai intorc sa stranga pungile si hartiile dupa ce cainii au mancat ,iar gunoiul rezultat este purtat de vant.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

Dr2005 wrote:
ViitorulPrimar wrote:
Acolo trebuie inchisoare pentru abandon,nu amenda


Mda, să stea în închisoare pe banii noştrii... păi cred că ne costă mai puţin să hrănim câinii, decât deţinuţii, nu? Mai bună ar fi munca în folosul comunităţii, eventual în folosul statului, adică puşcăria să aibă o făbricuţă şi toţi puşcăriaşii apţi de muncă să fie obligaţi să muncească acolo (8 ore pe zi, adică program normal)... dar niciun demnitar de la noi nu are sânge în instalaţie să propună o lege din asta. Dar suntem off-topic.

Revenind la câini cunosc multe persoane care se tem de câini, ba chiar ocolesc juma' de cartier ca să nu dea nas în nas cu căţeaua* de pe strada X. La întrebarea ,,de ce vă temeţi", răspunsul, în general, e ,,Acum n ani, m-a muşcat câinele din curte de la Tanti Tamara".

Cu curţile blocurilor e mai complicat... că, teoretic, sunt domeniu public (chiar dacă există babe isterice care aruncă cu apă după tine dacă îţi ia vântul o bancnotă din mână şi o duce prin gardul viu spre curtea blocului), deci nu locatarii decid ce se face acolo (chiar dacă unii pun flori, legume sau coteţe de câine acolo). Tot legat de blocuri, interiorul scării de bloc NU e domeniu public, aşa că hinghierii nu au voie dpdv legal să intre acolo (aşa făceam când era cu omorâtul câinilor de către Băsescu: fiecare scară îşi aduna câinii din jur şi îi băga înauntru, la fel făceau şi magazinele de cartier).

O alta problema falsa.Numarul celor arestati va fi extrem de mic deoarece nimeni nu va risca ani de puscarie doar ca sa abandoneze niste caini.Mai ales dupa inregistrarea tuturor cainilor cu stapan(cerinta UE.....uite ca e si UE buna la ceva).Costurile sunt mult mai mari azi tocmai pentru ca nu pedepsim eficient pe cei ce abandoneaza.Platim azi milioane pe anti-rabice,pe hrana cainilor,pe procese cu autoritatile,platim prin suferinta umana(oameni muscati,oameni cu boli luate de la caini) si canina(caini calcati de masini,morti din cauza bolilor sau ranilor provocate de alti maidanezi).
Acum se risca sa abndoneze deoarece stiu ca nu pot fi prinsi.E destul de greu sa afli cine i-a abandonat din moment ce nu exista o baza de date cu proprietarii de caini.Si chiar daca sunt prinsi ,nu risca decat o banala amenda.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

Daca spui ca esti milos si nu doresti uciderea cainilor atunci trebuie sa te implici real.Niste vorbe aruncate pe net nu valoreaza nimic fara implicare reala.Si pot sa iti dau niste solutii eficiente care satisfac si dorinta ta de a fi milostiv si asigura si siguranta stradala a oamenilor.

1.Pedepsirea abandonului cu inchisoare de la 5 ani la 25 ani.
2.Obligarea (prin supraimpozitare) populatiei de a-si steriliza si microcipa caini
3.Incurajarea sterilziarilor: sterilziari subventionate pentru cei cu venituri mici, respectiv pentru cainii fara stapan !
4.Incurajarea adoptiilor: targuri organizate de primarie cu sprijinul ONG-urilor,
scoaterea legilor/reglementarilor aberante care practic descurajeaza adoptiile:
> nu ar trebuii sa fie nevoie de acordul vecinilor ca sa adopt un caine, exact cum nu am nevoie de acordul vecinilor sa adopt sau sa fac un copil, si sa fim seriosi si copilul plange si urla, plus il adopt in casa mea, domeniu privat, nu il adopt pe scara blocului spatiu comun;
> eliminarea birocratiei – adoptia sa se faca cu buletinul si atat, se dau spre adoptie doar caini sterilizati (daca varsta permite), microcipati (cine se va risca sa abandoneze un caine microcipat care se stie al cui este fara vreo urma de indoiala ?) si vaccinati !
Legat de cainii de pe starzi:
> sterilizare in masa (si vorbesc de sterilizare pe bune, nu mimata).
> colaborarea si sustinerea protectorilor de zona: aceti oameni scutesc primaria de foarte multe cheltuieli, si ar trebuii protejati si sustinuti (vaccinuri, sterilizari gratuite). Ce alegi intre un caine bolnav infometat si nesterilizat si un caine satul, sanatos si sterilizat, cu sanse de adoptie ?
5.Interzicerea crescatoriilor de caini improvizate:
> toate site-urile de profil sunt pline de anunturi cu persoane fizice ce vand pui de “rasa.” Nu este normal ca o persoana fizica sa produca caini in ograda. Pe langa faptul ca ii vinde la negru, persoana fizica nu este o canisa autorizata deci trebuie aplicate legile existente. Starpind valul de crescatori adhoc se incurajeaza adoptiile (cand pe piata vor fi doar caini scumpi de la canise, atunci multi vor fi mai degraba dispusi sa adopte decat sa dea o groaza de bani pe un caine)
Interzicerea caniselor de a vinde caini nesterilizati (o persoana fizica nu are de ce sa aibe caine nesterilziat, fiidnca nu este autorizata sa inmulteasca caini nici chiar pe domeniul sau privat), sau daca se vand pui prea mici, canisa sa fie obligata sa trimita datele celui care a cumparat cainele, pentru a putea fi monitorizat si obligat sa isi sterilizeze animalul. Nu este acceptabil ca cineva sa cumpere un caine de rasa si apoi la randul lui sa inceapa sa produca caini: nu este autorizat sa faca asa ceva, plus face evaziune fiscala !
6.Eutanasierea cinilor agresivi sau bonavi de rabie.
7.Cainii de pe strada sunt imprejmuiti cu gard ,minim 100 metri partati  ,pe langa blocuri .
8.Cei care au gardurile rupte sau lasa cainii sa iasa din curtea casei/fabricii sa fie pedepsiti cu inchisoarea.
9.Cei care ies afara cu caini fara lesa sau botnita sa fie pedepsiti cu inchisoarea.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Tom

ViitorulPrimar wrote:
1.Pedepsirea abandonului cu inchisoare de la 5 ani la 25 ani.
Se aproba! Dar numai la pachet cu moartea prin decapitare pentru: crima, viol, rapire, pedofilie si jaf armat.
2.Obligarea (prin supraimpozitare) populatiei de a-si steriliza si microcipa caini
(Supra-)impozitare la ce? Si asa ne sufocam de impozite. De microcipuri nu comentez. Parerea mea e ca ar trebui sau "trebuii" sa trecem direct la punctele 3 si 4, cu care sunt de acord asa cum sunt si nu le comentez aici.
5.Interzicerea crescatoriilor de caini improvizate:
> Nu este normal ca o persoana fizica sa produca caini in ograda. Pe langa faptul ca ii vinde la negru, persoana fizica nu este o canisa autorizata deci trebuie aplicate legile existente...
Interzicerea caniselor de a vinde caini nesterilizati (o persoana fizica nu are de ce sa aibe caine nesterilziat, fiidnca nu este autorizata sa inmulteasca caini nici chiar pe domeniul sau privat), sau daca se vand pui prea mici, canisa sa fie obligata sa trimita datele celui care a cumparat cainele, pentru a putea fi monitorizat si obligat sa isi sterilizeze animalul. Nu este acceptabil ca cineva sa cumpere un caine de rasa si apoi la randul lui sa inceapa sa produca caini: nu este autorizat sa faca asa ceva, plus face evaziune fiscala !
Adica, cetatenii nu au voie sa creasca animale? Nu spun sa-si faca crescatorie, dar daca au o catea, n'au voie s'o dea la imperechere? Si n'are voie sa faca pui. Si cine trebuie sa ma autorizeze pe mine sa cresc animale pe pamantul meu? Sa n'o dam in extreme din cauza unora care fac biznis din crescut caini. Iar de evaziunea fiscala, nu comentez. Repet, si asa platim prea multe impozite.
7.Cainii de pe strada sunt imprejmuiti cu gard ,minim 100 metri partati  ,pe langa blocuri .
Daca sunt imprejmuiti, cum se face ca tot mai musca pe cate cineva? :lol:
8.Cei care au gardurile rupte sau lasa cainii sa iasa din curtea casei/fabricii sa fie pedepsiti cu inchisoarea.
S'o luam asa: cu fabrica, pe cine bagam la zuhaus, pe patron sau pe paznic? Iar din curtea casei se intampla multe. De exemplu, niste muncitori au lasat poarta deschisa si mi-a iesit cainele din curte si s'a luat la bataie cu un maidanez "intretinut" de un parvenit mizerabil care mai tine si cainii lui "de rasa" in curte. Pana acolo cainele a trecut pe langa cativa oameni carora nu le-a facut nimic. Habar n'am insa cati oameni a muscat maidanezul parvenitului in cauza, pentru ca e clar ca ala il tine pe langa curte si i-a adus si veterinar dupa aia nu din dragoste pentru animale, ci pentru paza. Deci, cine sa faca puscarie? Ce sa mai spun de exemplu de situatia in care maidanezii iti intra in curte si iti omoara pisica sau catelul? Sa faca si primarul puscarie atunci. Daca pentru coruptie ia un an cu suspendare, pentru asta ia intre 5 si 25 ani, conform punctului 1 :twisted:
9.Cei care ies afara cu caini fara lesa sau botnita sa fie pedepsiti cu inchisoarea.
Adica baba cu pekinezul. Sa nu credeti ca se ia cineva de altii, decat de fraieri. Iar daca aia intra la zuhaus, va rezulta un caine abandonat, pentru ca e posibil ca familia in cauza sa nu-l poata intretine. In afara de asta, cine face puscarie pentru cainii vagabonzi neridicati de primarie?

Eu as propune astfel:
1.Orice caine vagabond sau nu, daca este prins pe strada si nu este identificat proprietarul, sa fie sterilizat. Cei agresivi sau cu boli grave sa fie eutanasiati. Daca se identifica proprietarul, sa se stabileasca circumstantele in care cainele a ajuns in strada. Daca se constata ca a fost abandonat, trecem la punctul 2, daca nu, dupa caz proprietarul sau cel vinovat sa fie amendat pentru lasarea nesupravegheata a animalului, iar daca a produs daune sau vatamari unor persoane, sa plateasca si pentru acestea.
2.Abandonarea animalelor sa se pedepseasca cu amenda sau inchisoare si cu interzicerea dreptului de a creste caini. Sa se sanctioneze si adoptia fictiva, practicata in prezent de unii cetateni pentru a recupera maidanezii de pe langa bloc sau casa. Problema apare insa ca interdictia s'ar aplica doar celor condamnati, nu si membrilor familiilor acestora, care, daca nu au comis o fapta asemanatoare sau nu sunt complici la cea comisa deja, nu pot face obiectul aceleiasi interdictii.
3.Proprietarii de animale, care nu mai pot sa intretina animale sau au multi pui rezultati din imperecherea cainilor (neorganizata) sa primeasca asistenta privind darea spre adoptie a animalelor si/sau sterilizarea celor adulte. Se include aici subventionarea sterilizarii animalelor pentru persoane cu venituri mici, daca acestea au totusi posibilitatea sa pastreze animalele sau cel putin cateva din ele. Sa se subventioneze sterilizarea femelelor care au avut cel putin odata pui si au o varsta peste 1/3 din durata medie de viata a rasei sau speciei respective.
Tot aici as include si asistenta celor care renunta la animale din motive obiective care nu au fost cunoscute anterior sau au fost dobandite, de exemplu alergia la par de animale.
4.Asociatiile de protectie a animalelor impreuna cu autoritatile sa incurajeze adoptiile catre persoane care dovedesc ca pot avea grija de animale. Autoritatile sa permita ca sume mai mari sa poata fi deduse din impozit pentru sponsorizarea actiunilor de protectie a animalelor.
5.Infiintarea unui birou special pentru animale in cadrul serviciilor de politie comunitara/locala, care sa verifice inclusiv cum sunt tinute animalele de catre detinatorii lor. De asemenea, acest serviciu trebuie sa intervina pentru salvarea animalelor in cazuri de urgenta.
6.Sanctionarea celor care lasa animalele sa faca mizerie in locurile publice si care merg cu caini mari fara botnita. In mod similar, primaria sa plateasca daunele catre cetatenii prejudiciati de cainii vagabonzi, urmand ca primaria sa-si recupereze banii dela proprietarii cainilor, daca totusi se constata ca acestia exista.
7.Obligatia detinatorilor de animale agresive sa asigure perimetrul in care stau aceste animale, astfel incat ele sa nu poata iesi de acolo prin mijloace proprii sau din neglijenta detinatorilor.
8.Scutirea de impozite si/sau acordarea de facilitati celor care detin terenuri virane sau neconstruibile si care le pun la dispozitie pentru adaposturi organizate de caini, sub supravegherea unei asociatii de profil si a autoritatilor.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini depresivu'

Nu inteleg de ce vreti sa reinventati roata, cel mai usor ar fi sa se copieze o solutie aplicata oriunde in Europa de vest Sua Canada etc care si'a dovedit eficienta sau cel mai probabil un cumul de solutii.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dominatrix

Nu se poate copia ad-literam o solutie din vest, din simplul motiv ca tarile respective nu s-au confruntat niciodata cu o epidemie de caini vagabonzi asa cum avem noi si alte tari din jur. Fiti convinsi ca daca in oricare tara civilizata din Occident s-ar incerca omorarea intr-un interval scurt de timp a  zeci de mii de caini fara stapan, si acolo ar protesta lumea. Mai observati si ca problema aceasta nu e specifica Bucurestiului, sau in general, Romaniei. Si in tarile din jur sunt destui caini pe strazi, in unele locuri fiind chiar o problema grava (de exemplu la Kiev sau Moskova) si nici acolo nu s-a rezolvat.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini ViitorulPrimar

Primarii(ce sa mai vorbim de Oprescu) nu s-au zbatut sa rezolve aceasta problema (care ar imbunatatii si conditia cainilor ,nu doar a oamenilor,daca tot zic unii prm-isti ca cainii sunt ingeri iar oamenii o specie ce trebuie distrusa) .Puteau sa incerce sa insiste la televizor,sa insiste la parlament,sa trimita un reprezentant de la primarie ,impreuna cu 5 politisti sa ii amendeze pe cei care isi lasa cainii afara din curte,puteau sa faca o campanie.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini DanCld

Azi s-a adoptat legea maidanezilor ( link ).

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421613 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use