Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Campanie de adunare de semnături pentru strângerea câinilor

171 posts, 44054 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dr2005

Sunt mai multe întrebări fără răspuns aici... în primul rând cum a ajuns copilul acolo? Cum a fugit de la grădiniţă şi a mers 2 km pe jos până la fermă? Aici e problema mare şi aici trebuie căutaţi vinovaţii principali.
Şi cu câinii e discutabil, pentru că dacă se stabileşte că băiatul era în curtea fermei unde mai erau şi anunţuri ,,câine rău", stăpânul câinilor nu are ce să păţească. Dacă câinii au ieşit din curte, atunci stăpânul e vinovat de vătămare corporală gravă.

---
Cum adică câini înregistraţi? Nu am văzut până acum câini de curte înregistraţi, cu microcip, carnet de sănătate & co. :)) Mai rămâne să ne ceară să cipăm şi pisicile, ca să fie tacâmul complet.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini DanCld

Dr2005 wrote:
Sunt mai multe întrebări fără răspuns aici... în primul rând cum a ajuns copilul acolo? Cum a fugit de la grădiniţă şi a mers 2 km pe jos până la fermă? Aici e problema mare şi aici trebuie căutaţi vinovaţii principali.

E vorba de un copil cu sindrom Down (retard congenital) deci logica normala nu functioneaza in acest caz particular. Eu zic sa ne intoarcem la problema cainilor, nu de alta dar si pe mine m-au alergat cateva potai printre viitoarele ruine ale fostei statiuni comuniste Voineasa. Vorba aia, ce cautam io acolo?  :|

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dr2005

DanCld wrote:
E vorba de un copil cu sindrom Down (retard congenital) deci logica normala nu functioneaza in acest caz particular.

Mă gândeam la logica educatoarei care i-a lăsat poarta deschisă... că ea nu cred că are sindrom Down.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Buzescu

Dr2005 wrote:
Cum adică câini înregistraţi? Nu am văzut până acum câini de curte înregistraţi, cu microcip, carnet de sănătate & co. :)) Mai rămâne să ne ceară să cipăm şi pisicile, ca să fie tacâmul complet.

Inregistrarea e suficienta(si se poate face si cu microcip) .Are un rol important.Sa ii prinda pe cei care abandoneaza sau inmultesc cainii fara permis.Sa fie trasi la raspundere in caz ca cainii lor musca pe cineva.Sa fie trasi la raspundere in cazul in care isi tortureaza propriul animal.Asa ca inregistrarea e de bun simt.
Personal as propune legi mult mai dure ,ca prea isi fac de cap multi dintre proprietarii de animale.

http://news.yahoo.com/girl-6-injured-do ... AM-;_ylv=3

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dominatrix

Dragos are dreptate in sensul ca educatoarea nu trebuia sa lase copilul nesupravegheat, mai ales ca este vorba de un copil cu probleme, dar asta nu are legatura cu problema de baza: este inadmisibil sa fii atacat de caini (cu stapan sau nu) pe DOMENIUL PUBLIC. Fiindca nu reiese de nicaieri ca ar fi intrat copilul in curtea CAP'ului.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini subway guru

Apel disperat către iubitorii de animale: câinii de la adăpostul Glina mor sub zăpadă
26 Jan, 13:55 / B365
Situație disperată la adăpostul de câini de la Glina. Îngrijitorii nu pot ajunge la ţarcuri pentru a hrăni cei 320 de câini, ce au rămas acoperiți de zăpadă, fără ieșire.
http://b365.ro/news/320-de- ... -la-glina/
Deși s-au mobilizat voluntari ai mai multor asociații, aceștia nu fac faţă. Ba mai mult, unul dintre aceștia a rămas blocat în zăpadă, scrie Realitatea.NET Reprezentanții adăpostului spun că nu se poate ajunge la adăpost, iar un tractor a rămas deja înzăpezit în încercarea de a scoate din nămeți un voluntar blocat cu mașina acolo. “Situația este absolut disperată, căci câinii mor cu zile, acoperiți de zăpadă. Este nevoie de cât mai mulţi voluntari care să ajungă acolo şi în special de un utilaj cu şenile, care să facă posibil accesul cât mai aproape de adăpost“, a scris Andreea Lupu. Reprezentanții adăpostului fac apel la toţi iubitorii de câini, care ar putea să-i ajute. „Cainii sunt sub zapada, nu dam de ei, trebuie sa scoatem zapada cu mainile, pentru ca sa nu riscam sa ii lovim cu lopetile! Imbracat-va foarte bine si veniti, va rugam sa ne ajutati!!!! Pentru indrumare spre adapost: 0735 841 657 Ioana”, se arată în mesajul postat pe pagina de Facebook a GIA – Group Initiative for Animals.

 



Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Dominatrix

Ce e mai rentabil? Sterilizarea sau eutanasia maidanezilor? VEZI CÂT PLĂTEŞTI

Polemica dintre iubitorii de câini şi cei care au păţit-o, fiind muşcaţi de maidanezi, s-a dus de multe ori în faţa blocului, pe stradă şi pe site-urile de socializare. În lupta umăr la umăr, unde unii vor să scape pentru totdeauna de maidanezi, iar alţii îi acuză de barbarism, decisiv este şi preţul. Cât costă să strângi câinii vagabonzi şi să îi întreţii în adăpost şi cât costă să îi omori, conform legii, au calculat reprezentanţii uneia dintre cele mai mari fundaţii pentru protecţia animalelor din România, Vier Pfoten.

Potrivit reprezentanţilor Fundaţiei pentru Protecţia Animalelor “Vier Pfoten”, cea mai bună soluţie în gestionarea problemei maidanezilor este sterilizarea şi returnarea lor în comunitate. Asta şi pentru că implică, din punct de vedere financiar, cele mai mici costuri pentru administraţiile locale, respectiv pentru toţi contribuabilii.

Într-un document prezentat cu ocazia semnării parteneriatului cu Primăria Sectorului 6 pentru sterilizarea, deparazitarea şi vaccinarea câinilor comunitari, Vier Pfoten prezintă care ar fi costurile în trei cazuri diferite, permise de lege, în prezent: una care presupune prindere, sterilizare şi returnare pe stradă a câinilor, a doua care înseamnă prindere, sterilizare şi cazare în adăpost, iar a treia care include prindere, cazare în adăpost şi apoi eutanasiere dacă patrupedul nu este revendicat.

1. Prindere – Sterilizare – Returnare în teritoriu

Sterilizare (incluzând deparazitare, vaccinare antirabică, crotaliere) plus medicamente şi materiale sanitar-veterinare: 50-65 lei (12-15 euro)

Costuri administrative (motorină, salarii): aprox. 45 lei (10 euro)

Total: 95-110 lei (20-25 euro)/câine

2. Prindere-Sterilizare-Cazare în adăpost timp de o lună

Sterilizare (incluzând deparazitare, vaccinare antirabică, crotaliere) plus medicamente şi materiale sanitar-veterinare: 50-65 lei (12-15 euro)

Costuri administrative (motorină, salarii): aprox. 45 lei (10 euro)

Cazare în adăpost: 5 lei/zi (hrană, apă, curăţenie, dezinfectare), adică 150 lei (35 euro)

Total: circa 250 de lei pentru o lună (60 euro/lună)

3. Prindere-Cazare timp de o lună în adăpost-Eutanasiere

Costuri administrative (motorină, salarii): aprox. 45 lei (10 euro)

Cazare 30 de zile în adăpost: 150 lei (35 euro)

Eutanasiere (anestezie plus substanţă letală): 25-30 lei (6-7 euro)

Incinerare la Protan: 35 lei pentru un câine de 15 kilograme)

Total: 260 de lei (62 euro)/câine.

Costurile prezentate de Asociaţia “Vier Pfoten” sunt estimative şi sunt bazate pe cheltuielile suportate în mod curent de ONG-uri.

Potrivit reprezentanţilor Fundaţiei, deşi omorârea câinilor pare, la prima vedere, cea mai rapidă soluţie, totuşi eutanasierea implică cele mai mari costuri, operaţiunile de prindere fiind de cele mai multe ori anevoioase din cauza celor careascund patrupedele când vin hingherii. “Rata de prindere, fără sprijinul populaţiei, este mult mai mică faţă de rata de înmulţire a câinilor rămaşi”, remarcă Anca Tomescu, şeful proiectului Animale fără stăpân din cadrul Vier Pfoten România.

Înfiinţarea unor adăposturi pentru maidanezi pare o idee “mult mai umană” decât uciderea lor, însă este cea mai costisitoare pe termen lung. “Costurile construcţiilor, prinderii, sterilizării animalelor din adăposturi, asigurarea hranei şi asistenţei medicale pe tot parcursul vieţii plus costurile administrării sunt uriaşe şi niciun consiliu local nu şi-ar permite asemenea buget”, se menţionează în documentul Vier Pfoten.

Astfel, reprezentanţii asociaţiei neguvernamentale sunt de părere că o reproducere controlată ar fi cea mai eficientă soluţie în cazul unei populaţii mari de animale fără stăpân în condiţiile în care, susţin oficialii Vier Pfoten, în urma sterilizării comportamentul animalelor se schimbă şi instinctul de reproducere dispare, cu timpul fiind estompată şi agresivitatea patrupedelor.

http://b365.ro/news/ce-e-ma ... -platesti/

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Buzescu

Returnarea cainilor pe strazi este inacceptabila .Daca tot nu vor sa ii eutanasieze atunci sa le faca adaposturi ,sa ceara mancare de la asociatiile de locatari sau sa transfere banii din taxa pe locuinta pentru asigurarea de hrana pentru caini.Si sa faca programe de adoptie  in tara si strainatate.
Si multe altele dar in nici un caz cetatenii nu pot fi atacati de haite agresive de caini.Nu suntem in jungla .

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini bobobarosanu

Legat de articolul de mai sus, in situatia de la numarul 2, ce se intampla dupa ce cainele a stat  o luna in adapost? Este adoptat din oficiu?

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Goldmund

Chiar asa? Educatoarea e de vina daca o haita de caini vagabonzi ataca un copil cu un anumit sindrom?! Dar femeile muscate de curand? Exista n exemple doar in ultimul an de oameni muscati de caini!.
1- cainii nu au ce cauta pe strazi si maidane, nicaieri in afara de curtea stapanului. Acesta trebuie sa fie punctul de plecare chiar si pentru 'Vier Pfoten' si alte ong-uri de gen.
2-toti cainii care au un stapan trebuie sa primeasca un cip de indetificare - doar asa vor sti cine a abandonat un caine.
3-cainii care nu sunt castrati, vor fi inregistrati si monitorizati, atentie cand primesc pui! - ce se intampla cu puii, etc.
Doar asa Romania va scapa definitiv de un flagel cumplit care apartine unor state neorganizate!

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Tom

Eu nu cred ca niste masuri orwelliene sunt luate de dragul sigurantei populatiei. La urma urmei si Dumnezeu, dupa ce a creat animalele, s'a apucat de creat omul. Asa si cu "ciparea" animalelor, urmatorul pas este evident: omul. "Toti copiii sa aiba microcip. In felul asta ii putem urmari daca ies in strada." Cand cresc mari, ii putem urmari in continuare.
Nimeni nu vorbeste de nivelul de civilizatie din tara asta, unde parvenitii isi iau caini pe care de abia pot sa-i tina in lesa, asta daca se obosesc sa le puna, sau de parveniti care mai tin un rand de maidanezi in jurul curtii, asta fiind un comportament si al unora de la blocuri.
Nimeni nu s'a gandit sa aduca populatia asta la nivelul de civilizatie al vestului, de unde sa-si poata construi un nivel de trai civilizat.
Si eu am crescut caini si nu i-am lasat in strada si unde i-am dat la oameni normali care au avut grija de ei. Uneori nu mi-am scos nici macar cheltuielile cu vaccinurile si carnetul de sanatate. Sa le pun cipuri? Pentru ce? Ca sa ma obisnuiesc cu ideea ca intr'o zi "va trebui" sa-i pun si copilului?
Daca vor sa euthanasieze cainii agresivi, sa o faca, dar nu cu bata si cu pusca, asa cum fac unii prin tara asta civilizata rupta'n fund, dar plina de cipuri, pasapoarte biometrice, Codex Alimentarius si ACTA.

 


Re: Campanie de adunare de semnaturi pentru strangerea caini Buzescu

Tom wrote:
Eu nu cred ca niste masuri orwelliene sunt luate de dragul sigurantei populatiei. La urma urmei si Dumnezeu, dupa ce a creat animalele, s'a apucat de creat omul. Asa si cu "ciparea" animalelor, urmatorul pas este evident: omul. "Toti copiii sa aiba microcip. In felul asta ii putem urmari daca ies in strada." Cand cresc mari, ii putem urmari in continuare.
Nimeni nu vorbeste de nivelul de civilizatie din tara asta, unde parvenitii isi iau caini pe care de abia pot sa-i tina in lesa, asta daca se obosesc sa le puna, sau de

Ciparea e absolut necesara,pentru a putea fi identificati cei care abandoneaza,nu castreaza,tortureaza sau isi instiga cainii sa muste oamenii.
Iar stapanii de animale nesimtiti se educa nu cu vorbe bune ci cu inchisoarea.

Apropo,ce parere aveti de solutia asta?
http://generatianimanui.blogspot.com/20 ... anezi.html

 


Cîinele de pază al demacroției misterr

dacă fiecare asociaţie de locatari din oraşele ţării ar pune mână de la mână şi ar face sau ar construi un coteţ pentru un câine ce ar deveni paznicul credincios al fiecărui bloc, astfel lucrurile s-ar rezolva de la sine şi toată lumea ar fi mulţumită.
Și dacă vreau să intru în blocul respectiv, trebuie să mă dau bine pe lîngă cîinele blocului, să-i aduc niște salam, să-l iau cu binișorul...
Parcă totuși voiam să intrăm în Europa cîndva, sau nu mai e valabil?

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421600 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use