Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reabilitarea Pasajului Pietonal Latin (2011 - 2012)

108 posts, 35215 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Dr2005

aztec wrote:
bul 1 mai in dr Taberei Mutat de la piata 1 mai, piata Humurzachi in Loc de Dr Taberei Daniel Huwe in loc de Razoare(aici macar e o legatura cu cel care a murit acolo), Denumirea de statia Brancusi, si ista poate continua...


Piaţa 1 Mai a fost şi ea rebotezată Piaţă Ion Mihalache. Deşi probabil ai şanse să găseşti în zonă pe cineva care a auzit de denumirea nouă, faţă de cei din zona Pieţei Sergiu Celibidache.

Piaţa Eudoxiu Hurmuzachi se numea Piaţa Muncii până acum câţiva ani, nu are legătură cu Drumul Taberei. A... şi înainte de comunişti se numea Bariera Vergului.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Dominatrix

cornel001 wrote:
Asa cum am scris si in alta parte in poza cu frunza trebuia pusa si o banana ca sa reprezinte mai bine republica bananiera romania.

Eu cred ca FRUNZA este bine sa o lasam asa cum este, fiindca a fost aleasa "cu schepsis". Ca doar suntem tara lui frunza verde, unde se taie frunze la caini non-stop. Mai bine nici ca se putea simboliza aceasta "destinatie turistica", numita "Romania". Vin turistii peste noi si ne doare in frunza de ei. Acesta este de fapt brand'ul Romaniei: lenea si autosuficienta de tip "Da' muietzi sunt posmagii?"

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin andrei11

mihai_t wrote:
Nu e chiar orice tip de "tunel", e primul pasaj pietonal subteran din Bucuresti.

Nu cumva Pasajul PPL e primul ? Poate confund eu, sau poate PPL nu e considerat ca fiind in Bucuresti.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin aztec

Daca si eu care stau de cand am fost nascut in cartier si confund Humurzachi cu Celibidache... :D
Bine, eu o stiu tot de moghioros, dar sa zicem ca ala a fost comunist...
sa revenim la subiect . Treptele erau umane, numai ca uzate excesiv, doar  trebuiau refacute  .

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin George

Interesant mi s-a parut ce spune MirceaG, ca acest pasaj compenseaza (nefericit) o fractura majora in fosta str. Lipscani, care se prelungea catre Piata Sfantu Gheorghe.
Cand o sa ajungem si noi la o mentalitate contemporana, vom alege solutia traficului auto subteran, si a zonelor pietonale supraterane, nu invers (cum se preconizeaza, de exemplu, in Piata Charles de Gaulle sau Aviatorilor).

Concret insa, m-ar interesa cand va lua sfarsit imensa bataie de joc la adresa pietonilor si a oamenilor din acest oras in general si se va INAUGURA acel pasaj?! Cand vine Dr. Oetker din concediu?! Sau inaugurarea tuturor fleacurilor facute pentru pietoni si transportul public (a se citi statia de pe pasajul Basarab) se amana pentru toamna, ca sa tina "boborul elector" minte?!

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

andrei11 wrote:
mihai_t wrote:
Nu e chiar orice tip de "tunel", e primul pasaj pietonal subteran din Bucuresti.

Nu cumva Pasajul PPL e primul ? Poate confund eu, sau poate PPL nu e considerat ca fiind in Bucuresti.

NU, e cum zice #mihai_t, e 'primul' pasaj subteran pietonal din Capitala, o 'lucrare de referintza'...
A fost realizat in 'sapatura deschisa in taluz', are o structura din beton armat 'clasic', in forma de 'PI' cu talpi late de fundatie sub zidurile drepte (deschisa, fara 'fund', aka 'radier general')...
O 'scurta istorioara'...
Cand s-au construit tunelele de metrou pe interstatia Unirii2-Universitate, 'tanar proiectant' fiind am primit 'sarcina' de a intocmi 'proiecte de consolidare si protectie' pt toate constructiile aflate pe traseu, primul 'in ordine tehnologica' pe traseu fiind Pasajul Lipscani...
Am facut toate 'socotelile' de rigoare, luand in considerare toate 'scenariile' si ipotezele 'cele mai catastrofice' si a venit 'sorocul' prezentarii 'proiectului' de consolidare'...
Spre 'surpriza' tuturor, am prezentat 'solutia de consolidare prealabila' ca fiind...egala cu zero, pasajul asta era conceput si realizat de asa maniera incat nu trebuia facut nimic, decat o 'supraveghere si monitorizare' atenta, pt ca din toate calculele rezulta ca 'stie sa duca in spinare' bulevardul chiar si daca s-ar fi creat temporar niste 'goluri' apreciabile sub el, desi nu fusese calculat din start la o astfel de 'situatie exceptionala'...
'Bine mai 'Maradona' (asa ma 'alinta' cu drag directorul tehnic de atunci, pt ca obisnuia sa ma 'bage la inaintare' pe proiecte 'incurcate' si care necesitau o rezolvare 'rapida' unde n-aveai voie sa 'ratezi')...esti suta la suta sigur si...garantezi?
Si am raspuns 'fara sa clipesc'...
Da, tov Director, pasajul asta e asa fel facut incat cand trecem noi cu scuturile se va comporta ca un 'pod subteran', nu se va intampla nimic, iar daca vor exista 'goluri ori surpari', avem ragaz suficient sa 'injectam' si sa umplem si sa consolidam terenul de sub el fara sa trebuiasca sa oprim scuturile (care erau deja in marsh...) si nici nu trebuie sa 'inchidem preventiv' circulatia pietonilor prin el, pentru ca cetatzenii RSR vor fi in 'deplina sigurantza'...
Probabil ca 'retrospectiv' privind aveam si o oarece doza de 'curaj nebun' la varsta aia, dar bazata pe increderea 'absoluta' in 'calculele ingineresti' serioase si 'responsabile'...de care cred si sper ca nu m-am 'debarasat' nici in ziua de azi...
Concluzia:
O lucrare 'bine facuta si bine conceputa' are 'rezerve de rezistenta' surprinzatoare...Pasajul asta e 'super solid' si nu va avea nevoie in viitoarea suta de ani decat de lucrari 'de zugraveli'...din cand in cand...
Proiectantul lucrarii: IPB, colectivul condus de regretatul ing Oreste Vorobciuc...care era si seful meu direct la metrou la vremea  'istorioarei anecdotice'...
Dumnezeu sa-l odihneasca!

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin mihai_t

andrei11 wrote:
Nu cumva Pasajul PPL e primul ? Poate confund eu, sau poate PPL nu e considerat ca fiind in Bucuresti.


In cartea respectiva, pe care am rasfoit-o destul de rapid intr-un anticariat, era mentionat anul 1972 (din cate tin minte) ca an al constructiei pasajului Lipscani, si la fel, din cate tin minte :), autorii mentionau cum ca ar fi primul pasaj de acest tip din Bucuresti. Cat priveste Pasajul PPL, am cautat pe net rapid cate ceva despre anul in care a fost construit, dar n-am gasit inca nimic. Daca a fost construit la sfarsitul anilor '60 (ca mai devreme nu cred) atunci da, ar fi primul in ordinea cronologica si atunci ori eu mi-am adus aminte gresit ori respectivii autori vroiau sa spuna cu totul altceva :)  

Oricum, am trecut un an de zile prin Pasajul PPL in drum spre locul de munca, mie unuia imi pare mai degraba ca fiind construit la inceputul anilor '70, dar poate ma insel :)

Revenind la Pasajul Lipscani, ce o sa-mi lipseasca este mozaicul acela care avea un look foarte inceput de anii '70, un modernism bine-temperat, mi-aducea aminte de seria "BD in actiune", cand in Bucuresti plutea o atmosfera mai relaxata. N-am trait acele vremuri, dar mi-au fost intr-un fel transmise de parintii mei, care erau studenti in Bucuresti pe vremea aia. Acum ca s-au hotarat sa-l dea jos (pe mozaic, vreau sa zic :)), mai dispare inca un strat de istorie (chiar si la nivel micro) din orasul asta care tinde sa devina din ce in ce mai uniform. Sau poate sunt eu prea paseist.

(imi permit sa dau in OT, dar fiind legat tot de zona Lipscani-Sf. Gheorghe Nou poate se scuza: un lucru asemanator s-a intamplat cu un sediu Electrica/Hidrolectrica ?! de pe Hristo Botev, care pana in urma cu vreo 3-4 ani avea acelasi look de inceput de anii '70, un mozaic de culoare verde daca nu ma insel, pentru ca dupa o "renovare" facuta cu fundul sa arate ca orice cutie de birouri din Pipera).

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

Pasajul PPL (Piatza Scanteii) este fara nici-un dubiu 'ulterior' Pasajului Lipscani...
Daca am ocazia, am sa-l intreb pe Dl ing Alexandru Iftode care e anul efectiv de realizare (daca-si mai aminteste cu exactitate data)...
Toate cele bune!
P.S.
Pt cine nu stie, Dl ing Iftode e 'seful de proiect-proiectant general' de la Pasajul Basarab, un coleg si un 'tehnician impecabil'... :ugeek:
si are la 'activ' o buna seama de alte proiecte 'de referintza', Pasajul Lujerului, Pasaj Obor, Pasaj Muncii, Pasaj Marasesti, Pasaj rutier Piatza Victoriei (in colaborare cu metroul) etc, etc, etc, etc, etc,.....
Vorba cronicarului...nasc si in Romania...Oameni...
Ca Dumnezeu nu a 'distribuit' inteligenta in mod 'segregat' pe pamant, si din punctul asta de vedere Tzara Romaneasca nu a fost nici-o data o 'zona defavorizata'... ;)
Si scoala romaneasca de inginerie 'nu e de colea'...e 'beton'!!!

 


Povești cu scuturi și surpări misterr

Apropo de asta, noi încă așteptăm povestea promisă de aici. Că trece iarna și vremea de povești, începe M5 și n-o să mai fie timp...

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

Vine si aia...n-avea grija...
Ce e promis...e promis... :mrgreen:
Totul e sa 'driblam' un pic implacabilul 'TIMP'...in ordine de prioritatzi...

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Dominatrix

EXCLUSIV Pasajul Lipscani devine Pasajul Latin! Vezi când se inaugurează!

Pasajul care leagă Piaţa Sfântul Gheorghe de Centrul Istoric a fost reabilitat. Lucrările au început în luna iulie a anului trecut.

Pasajul pietonal Lipscani se va inaugura duminică dimineaţă, la ora 11.30, printr-un eveniment de celebrare atât a lucrărilor de reabilitare, cât şi a monumentului Lupoaicei, statuia amplasată la intrarea din Centrul Vechi.

Proiectul face parte din programul de reabilitare a Centrului Istoric, iar noul spaţiu arată complet diferit. Pe pereţi sunt amplasate fresce şi reliefuri decorative cu replici din Columna lui Traian. Dupa inaugurare, se va numi Pasajul Latin.

Pasajul uneşte statuile lui Traian şi Decebal, de la intrarea dinspre Piaţa Unirii, cu monumentul Lupoaicei, amplasat în Piaţa Roma. „Vor să facă un fel de axă a latinităţii, unind astfel cele două monumente”, a declarat istoricul Dan Falcan pentru bucuresti.adevarul.ro  

La inaugurare va participa şi primarul capitalei, Sorin Oprescu. „Se vor prezenta lucrările din pasaj, reabilitarea şi basoreliefurile şi se va face, totodată, inaugurarea oficială a Lupoaicei” a declarat arhitectul-şef al Primăriei Sectorului 3, Ştefan Dumitraşcu.

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 37833.html

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin andrei11

Dominatrix wrote:
Pasajul uneşte statuile lui Traian şi Decebal, de la intrarea dinspre Piaţa Unirii, cu monumentul Lupoaicei, amplasat în Piaţa Roma. „Vor să facă un fel de axă a latinităţii, unind astfel cele două monumente”, a declarat istoricul Dan Falcan pentru bucuresti.adevarul.ro  

:?:  :?:

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin aztec

Eu nu m inteles ceva... ok, noi am pierdut razboiul daco-roman. Dar e ce trebuie sa avem statui si sa ii dam asa mare importanta macelarului dacilor? De ce trebuie sa avem o fresca a crimelor facute de romani...De ce trebuie sa il pomenim pe Traian altfel decat un cuceritor sangeros si poate a jafului cel mai mare din istoria noastra?
PS. Intrebari retorice. Nu vreau sa comentati, poate doar sa cercetati daca e asa sau nu.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin cornel001

Tu n-ai auzit ca cica "noi" suntem si "noi si "ei" ?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2300 forum members have written 422544 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use