Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 316801 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 86
 
 

📖 Pagination options
Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Mihai

ionutc wrote:
Nu mai laudati atat de tare Parisul. Am stat 4 nopti si o zi in Paris si nu as da Bucurestiul pe Paris, cat e el de Paris...

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Mihai

Dar avem de invatat din strainatate daca sintem obiectivi (problemele lor si avantajele lor).

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB telvanni

lucrarea are legatura cu adresa facuta de tine Marian (acum cateva luni din cate imi amintesc)?

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB 3mil

Deja am vazut cateva masini care au trecut peste acele separatoare. Stalpisorii aceia sunt niste fasii de plastic reflectorizante, care dupa viscolul de aseara erau putin ,,aplecate". Dar oricum, e ceva! :) Cea mai buna parte din toata lucrarea este ca la trecerile de pietoni au fost montati niste stalpi metalici la cca 50cm-1m distanta intre ei, asemenea celor de la intrarea pe trotuare, pentru a impiedica patrunderea masinilor pe linie. Asteptam cu interes extinderea acestei initiative.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

telvanni wrote:
lucrarea are legatura cu adresa facuta de tine Marian (acum cateva luni din cate imi amintesc)?


Era in plan de mai mult timp lucrarea, nu stiu cat de mult a contat si adresa facuta de mine, dar probabil au asteptat sa inceapa lucrarile ca sa imi raspunda sau ca sa vedem ca s-au apucat  :lol:

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB carpalex

Mi se pare foarte buna implementarea de pe linia 21, sper sa fie aplicata pe mai multe linii.

Mai putin eficient mi se pare ce  au facut pe Vasile Milea (si parca am mai vazut si prin alte locuri): au separat cele doua sensuri ale tramvaiului printr-un gard metalic. Intr-adevar, asta impiedica soferii sa mai intoarca aiurea, dar nu-i impiedica sa intre pe linia de tramvai - ceea se intampla mult mai des.

Stie cineva care e motivatia din spatele solutiei cu gard pe mijloc? E gardul mai scump decat separatoarele? :D

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Probabil prin acel gard au urmarit sa nu mai traverseze nici pietonii.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB carpalex

Pai bun, si atunci de ce n-au pus gard de-o parte si de alta, ca sa realizeze si culoar unic pentru tramvaie?
Chestia cu gardul pe mijloc mi se pare inca o solutie tipic romaneasca, gandita doar pana la jumatate, dupa principiul "lasa ba ca merge asa"...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Dr2005

carpalex wrote:
Pai bun, si atunci de ce n-au pus gard de-o parte si de alta, ca sa realizeze si culoar unic pentru tramvaie?


Tramvaie nu o să circule o vreme (îndelungată) pe acolo. Pietonii puneau numeroase probleme pe respectivul  bulevard (mai ales in dreptul stațiilor RATB de la fosta Apaca, acolo unde ,,pendulau" între stațiile lui 635 și 139). Am observat că, totuși, s-a blocat infrastructura feroviară interoperabilă cu gard. Or avea aprobarea CFR Infrastructură?

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Gabi23

E buna ideea cu gardul montat pe Vasile Milea, mai ar fi necesar in multe alte locuri din Bucuresti.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB nemo

Pe Calea Mosilor, pe portiunea cuprinsa intre Piata Sf. Gheorghe si Bd. Carol nu se va interzice circulatia masinilor? (pentru a avea si pe tronsonul respectiv un culoar unic pentru tramvaie).   Aceasta masura ar fi necesara, deoarece inainte de semaforul de la intersectia Calea Mosilor- Bd. Carol (pe sensul spre Obor) se formeaza intotdeauna o coada foarte mare de masini. Situatia este identica la intersectia cu Bd. Hristo Botev pe sensul spre Piata Sf. Gheorghe.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Montarea balizelor continua, cel mai probabil pana sambata ajung la Carol.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Pentru a face mai grea viata nesimtitilor care mai au ganduri sa intre pe linie a mai fost montat un sir de balize intre cele 2 sensuri ale liniilor de tramvai, au inceput dinspre Obor si pe la Eminescu.
Totusi cel mai "adevarat" culoar unic ramane linia 41.  :twisted:

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Chev Celios

Eu le-am propus mai de mult o metoda de separare a cai lui 21.Sa se puna pe unde sa pus acele balize bordura,iar dupa care sa se sparga asfaltu si sa se puna gazon.Gazonul ar trebui sa fie la nivelul sinei nu cum este pe Bd.Timisoara(sau unde cica au facut ei Greentrack). La Obor nici nu trebuia sa se puna asfalt sau borduri.Direct gazon.Ar fi arata muuult mai bine.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421774 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use