Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 316785 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 86
 
 

📖 Pagination options
Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB bercenicity

Balizele sunt prinse in asfalt sau doar le-au asezat pe el?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Sunt prinse in asfalt si cred ca destul de bine, ca mi-e greu sa cred ca nu le-a atins nimeni cu masina pana acum.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB cornel001

Si eu zic ca ar fi mai bine cu gazon verde (desi nu e cazul acum sa sparga iar asfaltul, ar merge la urmatoarele tronsoane de reabilitat). Insa trebuie neaparat asigurat ca pamantul de la gazon nu ajunge sa faca mizerie pe astfalt, adica borduri suficient de inalte. in plus, culoarul unic ar merge mai mult pe bd cu 3 benzi pt ca stim ca 1 banda e parcare. Dar ma rog, probabil si in cazul Mosilor e in ideea "incurajam transportul public".

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB florin

Utilizator anonim wrote:
Pentru a face mai grea viata nesimtitilor care mai au ganduri sa intre pe linie a mai fost montat un sir de balize intre cele 2 sensuri ale liniilor de tramvai, au inceput dinspre Obor si pe la Eminescu.
Asta nu mi se pare o idee bună deloc. Să nu uităm că această bandă va fi folosită și de vehiculele de urgență! Ce va face o salvare când va prinde un tramvai din urmă? Opriri în stații? Foarte proastă ideea, salvarea practic ar fi mers mai repede fără culoarul unic.
:?

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB florin

Păi așa ar fi normal, dar tocmai asta e problema, se pare că o să pună despărțitoare și între liniile de tramvai! Prin țările "calde" nu am văzut așa ceva. Tot pe acolo taxiurile au voie să circule pe această bandă, la noi de ce nu se face la fel ? Un taximetrist chiar mi-a povestit că a fost amendat pe Regina Elisabeta.  :evil:

Oare oamenii care au decis crearea acestor benzi chiar înțeleg care e scopul lor final (oamenii să-și lase mașinile acasă, folosind RATB, taxiuri) sau copiază o idee de ochii lumii?

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB bercenicity

Atunci Asoctia taximetristilor ar trebui sa faca presiune/lobby/emita comunicate de presa pentru acest lucru. Daca ramane in atentia publicului autoritatile se simt avand in vedere ca nu se cere mare lucru.

Dar sa intre taxiurile pe linia de tramvai e mai complicat - multe statii sunt inaintea semaforului, reinscrierea pe benzile de trafic normal (unde nu mai este posibila aceasta partajare) poate fi dificila (de ex. Bd. Timisoara/Razoare, Cal.13 Sept./Sos. Progresu/Str. Sebastian), etc.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB shoppy

Pai asa sa inchidem tot orasul sau sa desfiintam toate regulile de circulatie ca sa poata sa treaca salvarea, pompierii, cand o fi sa fie...
Mai ales ca daca esti un pic atent la tarile civilizate taxiurile au acces pe benzile speciale pentru autobuz/troleibuz, nu pe cele pentru tramvai. Si nu le mai bagati pe toate in aceeasi oala asa, dupa ureche, lucrurile sunt mai complicate:
metrou: viteza mare, capacitate mare, nepoluant
tramvai: viteza medie, capacitate medie, nepoluant
troleibuz: viteza mica, capacitate mica, nepoluant
autobuz: viteza mica, capacitate mica, poluant

In trafic trebuie sa fie disciplina, adica linia de tramvai despartita de trafic, consolele de troleibuz mai spre mijlocul strazii, culoare unice pentru trileibuz si autobuz, aia care incalca amendati iar aia care parcheaza aiurea ridicati.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB shoppy

Tu ai vazut vreodata linia de tramvai ocupata de masini si tramvaiele stand blocate si goale intre statii?, ca dupa glumele pe care le faci am impresia ca tu locuiesti in alt oras si vorbesti despre Bucuresti din auzite.

Cum pilitia rutiera daca vede o masina germana neagra(chiar daca e o rabla de bmw de din anii 80) sigur nu o opreste ca da de un fitos care il ameninta cu pilele lui si pana la urma tot l-ar face scapat, rezulta ca pe romani nu poti sa-i mai convingi decat ca pe vite, cu garduri.
Sau uite pe Stefan cel Mare, ai 3 benzi pline cu masini plus linia de tramvai care e si ea plina de masini, astfel 10 nesimtiti blocheaza un tramvai in care pot fi 100 de oameni. Acuma sa zicem ca ar fi pilitie pusa pe "treaba" si i-ar oprii pe astia sa le dea amenda, unde sa ii opreasca?, ca ar insemna sa blocheze temporar benzile 2 si 3 ca sa-i traga pe margine si apoi sa blocheze permanent banda 1 ca sa le scrie amenzi. Da, stiu, camere de filmat si venit amenzile acasa, dar asa nu se mai poate lua nici spaga si nu se mai pot face scapati nici toti aia care urla ca au pile.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB cornel001

Păi ideea omului nu era sa nu se faca culoar unic, ci ca acesta sa nu fie la randul lui separat in culoare.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Dr2005

Trec zilnic pe Bd. Timișoara... destul de des sunt ambele sensuri blocate, iar ambulanțele sunt depășite de tramvaie. Pe Cal. Moșilor să zică mersi că pot merge mai repede decât mașinile (că doar asta e și ideea, nu?).

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

La ora actuala s-a incheiat montarea culoarului unic intre Obor si Carol, personal pe mijloc nu as fi pus tot balize ci un gard care sa descurajeze si pietonii.
Acum pe tronsonul respectiv tramvaiele circula in general cu 40kmh.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB telvanni

Poate vine cineva si cu niscaiva poze...eu din pacate nu am drum pe acolo decat foarte rar.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB florin

cornel001 wrote:
pai ideea omului nu era sa nu se faca culoar unic, ci ca acesta sa nu fie la randul lui separat in culoare.


Exact, nu știu ce era așa complicat de înțeles.

Cât despre problema cu taxiurile care merg doar pe unele benzi speciale, asta depinde de la oraș la oraș, după cum se observă în poză (Bruxelles).





Sursa: userul Ionescu, forumul TramClub

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Dominatrix

Nu era vorba ca se realizeaza culoar unic pe tot traseul lui 21? Cand vor monta balizele de la Bucur Obor mai departe spre Colentina?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421771 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use