Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 316828 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 86
 
 

📖 Pagination options
Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB mindmasster

Si pe Calea Dorobantilor sau montat balize intre Piata Dorobanti si Perla . Multi smecheri cu Q7 , S500  si altii intorceau pe linie dubla continua . O sa revin cu poze in cateva zile .

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB DanCld

Au aparut si pe Stefan cel Mare in zona Dinamo - Spitalul de Urgenta. Nu as fi vazut daca nu le-ar fi "calarit" un Logan  :|

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB smokeone

Eu zic ca prin realizarea acestor culoare unice(cu astfel de balize),nu s-a rezolvat nimic.
Practic s-au cheltuit niste bani degeaba,ma uitam pe soseaua Colentina,sunt mare parte din balize inclinate si sigur nu le-a inclinat vantu sau cainii vagabonzi :lol:
Daca vreau sa faca ceva calumea trebuia sa puna si ei altfel de balize..

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Chev Celios

Da niste borduri de vro 15 cm inaltime.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB bobobarosanu

Consider mai utila si mai estetica solutia despre care s-a vorbit la inceputul acestui topic, respectiv greentrack-urile. Sau o solutia mai ieftina, aceea a amenzilor. Este cineva care citeste acest topic in masura sa ne spuna de s-a ales aceasta varianta si cum vor rezolva problema celor care trec peste balize?...sunt curios daca cineva de la primarie citeste acest forum pentru ca ar fi o forma interesanta de dialog

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Dominatrix

M-am plimbat ieri pe Calea Mosilor si am vazut si eu aceasta mareata realizare. Probabil ca o firma "prietena" avea nevoie sa vanda astfel de balize, ca altfel nu inteleg rostul pentru care s-au montat INTRE cele doua sine de tramvai. De eficacitatea lor s-a mai discutat. Imi pare rau sa o spun, dar cred ca acest proiect a fost ultimul din ciclul lung de masuri care s-au luat in ultimii 10-15 ani pentru descurajarea transportului in comun. Probabil ca asta se si doreste - compromiterea definitiva a ideei de transport eficient cu tramvaiul in oras.
Nu degeaba o duduie de la Realitatea TV aprecia cat de bine s-a circulat prin oras in timpul grevei RATB, fiindca circulatia nu mai era incurcata de vehiculele RATB.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB lecter

Eu zic ca ieftin si eficient ar fi o bordura inalta de cativa centimetri, fara green track...astfel, la intersectii vehiculele de urgenta o pot lua pe sinele RATB si pe restul bulevardului accesul e blocat.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Desi lovit permanent de masini culoarul unic de pe linia 21 isi face destul de bine treaba, este facut cel putin pana la Doamna Ghica. Balizele daca ar fi putin mai inalte ar rezista bine.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Tentativa de montare a balizelor si pentru separarea sensurilor pe strada Doamna Ghica....

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB smokeone

Ma intreb cati bani or fi dat pe balizele astea...
Nu de altceva,dar trece si cineva cu Dacia peste ele  :lol:

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Chev Celios

Trec si aia cu maturile alea automate de al Supercom peste ele. :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB adyroman

Lamuriti-ma si pe mine cu o chestie daca sunteti mai bine documentati. Care este suportul legal pentru aceste culoare unice, cum este cel de pe Calea Mosilor?

Am avut la un moment dat o discutie cu niste colegi de birou, si cautand prin lege am gasit urmatoarele:

Art. 103 Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens și cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axa drumului, conducătorii de vehicule pot folosi această bandă, cu obligația să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

http://www.autobizz.ro/regulament.php
http://www.autotest.ro/index.php?go=reg ... circulatie

Mosilor corespunde descrierii din Art. 103 din regulament - deci conform legii, autoturismele pot folosi banda respectiva daca nu blocheaza circulatia tramvaielor. Este specificat pe vreundeva in lege ca n-ai voie sa treci peste balize?

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Costin

Si strazile Turda, Crangasi, Virtutii si Brasov (linia 41) se incadreaza acestei descrieri. E destul de clar ca toate culoarele unice pentru transportul in comun sunt reglementate in alt fel si nu prin aceasta lege...

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB adyroman

Virtutii nu se incadreaza, ca pe Virtutii sunt 2 benzi pentru auto si atat. Nu exista o a treia banda pe care sa fie montate si niste sine de tramvai, sinele de tramvai sunt in afara partii carosabile.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421781 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use