Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 316832 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 86
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Tom

La podul Ciurel, mergand spre Semanatoarea, au aparut delimitatoarele, in conditiile in care la coborare este doar o singura banda. Ce se intampla daca ramane o masina in pana acolo? De ce nu au putut largi strada aia la 2 benzi pe sens?
La Ciurel ar fi trebuit facut ceva in stilul intersectiei dela Piata Alba Iulia sau dela capatul lui 133 pe Calea Vacaresti. Ar fi rezolvat si problema masinilor care vroiau sa intoarca acolo.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB cristi20

Au fost montate de ceva vreme separatoare si pe bulevardul Dacia intre strada Polona si Dorobanti.

Astazi aratau asa:
(Ultima poza e realizata cu zoom si e putin neclara).

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Gabi23

Mai arata undeva 100% intregi? Raspunsul cred ca e unul singur... NU... Bani irositi  :evil:.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Separatoarele de drum din Capitală au fost distruse

Separatoarele de drum montate la începutul anului în toată Capitala au fost distruse deja în proporție de 70%. Principalii vinovați sunt șoferii care nu respectă regulile de circulație. Datorită materialului din care sunt realizate, separatoarele nu avariază mașinile , iar șoferii le ignoră trecând peste acestea. Pentru cei 15.000 de separatori de trafic montați până acum, Administrația Străzilor a plătit aproximativ 900.000 de euro.
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 73928.html

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB smokeone

"Aici sunt banii dumneavoastra",pardon,banii nostri..
Ne mai intrebam de ce nu sunt bani de nimic,d-asta nu sunt bani,pt ca banii se risipesc pe prostii.Nu zic ca nu sunt de folosinta niste separatoare,dar astea de cand le-am vazut mi-am dat seama ca nu sunt bune de nimic.
O sa le schimbe cu altele mai bune,alti bani,alta distractie..

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Utilizator anonim

Pana nu vor face ca pe linia 41 nu rezolva nimic.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB DanCld

Utilizator anonim wrote:
Pana nu vor face ca pe linia 41 nu rezolva nimic.

Nu vor face, cel putin pe linia lui 34 din cauza proximitatii spitalelor - vorbim de "autostrada ambulantelor" iar culoarele unice trebuie sa fie accesbile si acestor vehicule. Plus politiei, pompierilor etc. Ce s-a incercat cu separatorii de plastic a fost metoda aparent optima pentru rezolvarea ambelor probleme (ratb + servicii de urgenta), din pacate grobianismul soferului bucurestean a aratat ca nu e suficient. Poate mergeau si niste camere care sa emita automat amenzi?

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB George

Separatoarele alea sunt o gluma proasta si scumpa, la fel ca stalpisorii de plastic pusi parca anume ca sa fie smulsi.
La Paris si Londra am vazut benzi de mers pt. autobuze separate cu borduri (da, borduri! :D ), bariere care se ridica automat cand se apropie autobuzul si camere. Daca ei au gasit nevoia de asa ceva, va dati seama la noi. Nice try, dar nu merge asa.
E o improvizatie la fel de proasta ca si sistemul de taxare (poate ceva pe aceasta tema alta data).
Azi am facut o petitie la PMB pentru banda unica pt. mijloacele de transport in comun pe Bd. Drumul Taberei si pentru separarea tramvaiului de pe V. Milea de traficul auto.
Cum primesc un raspuns, il voi posta. Ma astept la un raspuns politicos dar vag. Important e totusi sa existe un semnal.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB bobobarosanu

"Azi am facut o petitie la PMB pentru banda unica pt. mijloacele de transport in comun pe Bd. Drumul Taberei si pentru separarea tramvaiului de pe V. Milea de traficul auto.
Cum primesc un raspuns, il voi posta. Ma astept la un raspuns politicos dar vag. Important e totusi sa existe un semnal."

Curajoasa initiativa, dar nu cred ca exista alta metoda de a face auzita vocea opiniei publice, care ar trebui sa atarne mai greu atunci cand se iau anumite decizii.
Cat despre delimitatoarele galbene...acela care le-a ales trebuie sa fi fost cel putin cretin sau dirijat de alte interese.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB smokeone

Sigur a fost o intelegere intre cei care au fabricat balizele si stat,producatorul trebuie sa vanda balizele...

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB shoppy

Da, dar nu puteai sa te arunci direct la borduri, bariere si camere, ca se gaseau altii sa faca scandal ca rezolvau ei mult mai ieftin cu balize. O sa avem si din acelea, si stiti voi si ce firma o sa fie trecuta pe ele.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB George

Am ajuns in stadiul in care nu mai imi pasa ce firma le face, important e sa le faca cineva - bine.
Imi doresc ca micii rechini ai tranzitiei sa-si faca si firme de constructii de cai ferate, ca ceva bani sa mai fie investiti si pe la CFR, unde este o paragina si o delasare totala. Asta in timp ce afara se investesc miliarde de euro in caile ferate.
Trebuie sa recunoastem ca fata de dezastrul din infrastructura de la nivel national (feroviara si rutiera) in Bucuresti se mai intampla, timid, cate ceva. Chit ca un pasaj ca cel de la Basarab ar trebui construit in maximul 2 ani - cum de fapt se cam si intampla, dar locul e blocat de vreo 4 ani.

 


Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Dominatrix

Nu prea cred ca cineva in functie de raspundere de conducere vrea cu adevarat sa incurajeze transportul public in Bucuresti. Poate asta a fost si ideea cu aceste balize - sa compromita total ideea de prioritate a tramvaiului in traficul general. A fost de fapt o spoiala ieftina, asa cum a fost cam tot ce se face de 20 de ani incoace pentru transportul in comun, cu unele exceptii notabile, desigur.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea culoarelor unice pe liniile de tramvaie RATB Dr2005

Dominatrix wrote:
A fost de fapt o spoiala ieftina


La 60 euro (!) bucata de cauciuc cu plastic... numai ieftină  nu a fost  :twisted:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421785 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use