De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre abuzurile serviciilor mioritice

15 posts, 5326 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Despre abuzurile serviciilor mioritice Tom

Am decis sa separ discutiile despre proasta calitate a serviciilor mioritice de abuzurile flagrante ale furnizorilor acestora.

Nu mai este vorba de telefonul care merge o zi si una nu, de internetul care nu are viteza promisa in oferta sau de curentul electric care oscileaza intre 150 si 250V, asta in varianta optimista. Vorbim deja de lucruri mai grave. Cu ceva timp in urma, laudam compania R-romtelecom pentru serviciile sale. In teorie, nu as avea de ce sa ma plang de ele. In practica, vedem ca in Romania, la pomul laudat nu trebuie sa mergi cu sacul, ci cu toporul, iar Laocoon avertiza cu milenii in urma ca trebuie sa ne temem de greci chiar si cand fac daruri. Iata ce cadou ne ofera grecii:

http://www.telecompaper.com/news/romtel ... from-phorm
Asta e varianta scurta si oficiala.

http://broabandtrafficmanagement.blogsp ... ed-ad.html
Aici incepem sa vedem cu ce se mananca acest rahat si in ce phorma este el livrat.

http://www.theregister.co.uk/2008/04/17 ... _shambles/
Iar de aici incolo vedeti si singuri citind si restul linkurilor cam ce patiti navigand pe romtelecom.

Pe scurt Rromtelecom monitorizeaza traficul clientilor sai prin intermediul unei alte companii implicata deja intr'un scandal in Marea Britanie. Pentru amatorii de exact ce va recomanda RrTC sa faceti (download de filme si muzica), "intamplator" pe langa facebook, bloguri si youtube, paginile web de torrente. Big brother stie si vede totul.
O alta imensa golanie, pagina http://myclicknet.romtelecom.ro/portal (am pus-o asa ca sa nu dati click pe ea), redirectioneaza catre adresa w.oix.net. Pe paginile web amintite mai sus, veti vedea (daca aveti unde si cum) trafic catre a.oix.net. Acest domeniu oix.net apartine acelorasi indivizi din compania de big-brotheri numita Phorm.

Blocarea IP'urilor si a domeniilor acestora nu rezolva decat problema ca mizeria lor nu mai ajunge la voi, dar "mizeria" voastra este trecuta prin filtrele si mixerele lor. Pana acum, cateva companii britanice, plus coreenii si mioritzlandezii sunt singurii care au pus botul si datele personale la aceasta golanie intr'o phorma atat de monstruoasa.

Deturnarea traficului si deturnarea DNS sunt practici nerecomandate de autoritatile de reglementare a internetului, iar prelucrarea datelor personale fara consimtamantul posesorului constituie o incalcare a legii si a dreptului fundamental la intimitate. Sincer, ma asteptam demult ca buba greceasca sa se sparga intr'o phorma din asta. Prea te atrageau cu toate, ca sa nu se apuce de o magarie. Dealtfel, ei sunt autorii primului troian din istorie.

Este un motiv serios sa renunt la RrTC. Astept o oferta de telefonie care sa-mi ofere aceleasi servicii. Asta pentru perioada care a mai ramas pana la momentul in care voi renunta la ROMtelecom, ci la ROM(ania) cu totul.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Dr2005

Probabil ştiţi filmul ăla în care dacă ziceai ,,sh*t" pe stradă imediat ieşea din stâlpul de iluminat o amendă pentru tulburarea liniştii publice. Iar dacă ziceai acelaşi lucru în casă, în 10 secunde primeai pe mail provesul verbal. Credeţi că mai e mult până atunci?

Probabil primul pas o să fie aruncarea în pârnaie a celor care mai dau jos pr0n şi muzică de pe oDC, ca să se laude şi Miliţia şi ORDA că fac ceva. În timpul ăsta, să nu vă miraţi dacă altcineva face banking (ca să folosesc un termen în vogă) cu contul vostru, că doar compania care monitorizează traficul trebuie şi ea să se aleagă cu ceva.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Tom

Pentru ca servicii inseamna multe si ca sa extindem putin discutia si fata de ce a spus Dr2005, iata cam cum stau lucrurile in "lumea civilizata", unde platesti pana mori. Nu mai e mult pana va aparea o "Crossing street permit tax". A numarat cineva taxele din Romanistan? Nu, dar eu cunosc personal pe cineva caruia, in timp ce ii erau insirate taxele mioritice, cand s'a ajuns la impozitul pe locuinta, a spus: "la noi, statul se bucura ca avem locuinte si nu ne pune impozit pe ele. De fapt, la noi nu sunt deloc impozite." Nu mai zic de unde era respectivul, sa nu-mi sara in cap iarasi "lumea civilizata".
Iata si cateva versuri de pe pagina web a activistei olandeze de origine croata Virginia Kapić

Tax his land, Tax his bed, Tax the table At which he’s fed.
Tax his tractor, Tax his mule, Teach him taxes Are the rule.
Tax his work, Tax his pay, He works for peanuts Anyway!

Tax his cow, Tax his goat, Tax his pants, Tax his coat.
Tax his ties, Tax his shirt, Tax his work, Tax his dirt.
Tax his tobacco, Tax his drink, Tax him if he tries to think.
Tax his cigars, Tax his beers, If he cries, then tax his tears.

Tax his car, Tax his gas, Find other ways To tax his ass.
Tax all he has Then let him know, That you won’t be done till he has no dough.
When he screams and hollers Then tax him more,
Tax him till he’s good and sore.

Then tax his coffin, Tax his grave, Tax the sod in Which he’s laid.
Put these words Upon his tomb, ‘Taxes drove me to my doom.. . ‘
When he’s gone, Do not relax, Its time to apply The inheritance tax.


Nu-i asa? V-ati pus cauciuciuri de iarna? :twisted:

 


Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Dominatrix

Tom wrote:
Nu-i asa? V-ati pus cauciuciuri de iarna? :twisted:
Intr-o tara cu locuri in care incepe sa ninga de prin octombrie si iarna se termina prin aprilie, iar temperaturile scad si pana  la -40 de grade iarna sau chiar mai putin, din cate cunosc, nicaieri NU sunt obligatorii cauciucurile de iarna. In Romania, unde vara ne coacem la 40 de grade, si cel putin in ultimii ani au fost cazuri cand in februarie putem merge in pantaloni scurti pe strada, acestea sunt obligatorii. Dar vorba unui mare filosof in viata: "Si care e problema"? Asta pentru ca tot vorbim despre abuzurile serviciilor mioritice.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Dr2005

Abuzul şi mai mare e că avem 2 de taxe de drum:

- taxă de drum în preţul motorinei şi benzinei (inclusiv în cea utilizată în tracţiunea feroviară!!!!!!!!!)
- rovinietă

Mai era, cândva, o taxă de drum inclusă în preţul RCA, nu ştiu dacă se mai aplică. La astea se adaugă acciezele de la combustibili, obligativitatea cauciucurilor de iarnă, impozitul pe vehicul, taxa de primă înmatriculare...

Într-un fel e bine, descurajăm mersul cu autoturismul personal. Problema e că alternativele - puţine câte sunt - nu beneficiază de nicio înlesnire, ba chiar taxele pentru un autobuz sunt imense (numai rovinietă e câteva mii de RON pe an), iar dacă doriţi să mergeţi cu trenul, plătiţi şi acolo taxa de drum rutier, că e în preţul motorinei. Tot legat de tren (şi nu numai), tot curentul electric vândut în România are şi taxă de cogenerare în el. Păi n-am înţeles, am curent electric eco de la hidrocentrală şi de aia plătesc în plus?

 


Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice 3mil

Dr2005 wrote:
Abuzul şi mai mare e că avem 2 de taxe de drum:

- taxă de drum în preţul motorinei şi benzinei (inclusiv în cea utilizată în tracţiunea feroviară!!!!!!!!!)
- rovinietă

Mai adaugam la ce a spus Dragos taxa de traversare a unor poduri si viitoarea taxa de autostrada despre care se vorbea in presa ca va fi aplicata si pe tronsoanele latite ale centurii Bucuresti (ca doar e in ,,regim de autostrada", nu?)...- :roll:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Tom

Dupa ce toata saptamana nu am mai fost deranjat de mizeria in phorma dubioasa a rromtelecom, dar nici nu am fost contactat pentru explicatiile cerute, astazi rromtelecom loveste din nou.
Am intrat pe wikipedia si am dat click pe o imagine. In loc de imagine, ma trezesc redirectionat la o pagina cu adresa h t t p :// a.oix.net/...... Continutul ei era evident textul "Advertising killed", doar n'am imbatranit degeaba in fata calculatorului :twisted:
Problema e ca rromtelecomii tot n'au rezolvat si iarasi au promis si nu s'au tinut de cuvant sa ma contacteze si sa ma asigure ca vor scoate porcaria si sa-si ceara scuze. Urmatorul apel va fi catre OPC, ANRCTI si PRESA.
Nu vreau sa incit pe nimeni sa vada phormele monstruoase ale partenerilor rromtelecom, dar as fi curios daca de exemplu ai dat click pe ceva cu masini, te trezesti inapoi cu reclame cu masini. Eu ma trezesc cu mesajul de mai sus si nu vreau sa vad altceva :evil:
3mil, in semnatura wrote:
IP-ul tau este xxx.xxx.xxx.xxx Providerul tau este (rromtelecom)
IP-ul tau este folosesti Firefox!
Das beste oder nichts
Sper ca das beste se refera la Firefox, nu la RRTc :twisted:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Dr2005

În semnătura aia e un mic script... care afişază mereu IP-ul celuic are vede pagina. Fiecare îşi vede IPul lui, 3mil îşi vede IPul lui, tu pe al tău şi eu pe al meu, deci nu are legătură cu rromtelefon.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Tom

Dr2005 wrote:
În semnătura aia e un mic script... care afişază mereu IP-ul celuic are vede pagina. Fiecare îşi vede IPul lui, 3mil îşi vede IPul lui, tu pe al tău şi eu pe al meu, deci nu are legătură cu rromtelefon.
Stiu :D
Problema e ca zice: "IP-ul tau este folosesti Firefox", dupa ce mai sus ma anunta care e de fapt IP'ul. E un fel de a spune "Autobuzul merge pe linia 205. Autobuzul merge pe marca CITARO-2" :lol:

 


Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice DanCld

Screenshot or it didn't happen™

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Tom

3mil91.png (5.59 KB; downloaded 3674 times)
Iata screenshotul.

Se pare ca weekendul e varful big-brotherilor in phorma monstruoasa. Enervant este insa ca au inceput sa nu mai apara imaginile pe paginile web. La facebook dispare sigla si tot asa. Cred ca daca forumul asta s'ar face book precum ala portocaliu cu coarne de troleibuz, ar incepe si pe aici sa apara trafic catre firma aia. Oricum luni ori primesc raspunsul, ori incep sa fac scandal mai mare. Iar renuntarea la serviciile lor e cam problematica pentru ei, pentru ca daca nu mai am de-a face cu ei, nici cablurile lor nu mai au de ce trece peste gardul meu. Dar lucrurile nu vor ramane in phorma asta.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Dr2005

La Firefox există un add-on care poate bloca orice script îi ceri... inclusiv cel de Facebook (şi o să vezi că forumul respectiv se încarcă de 2 ori mai repede fără Facebook  :o ). Se numeşte AddBlockPlus. Apropo de Firefox, poţi să îl ,,pisicizezi" pe albastru sau verde:
firefox.PNG (312.79 KB; downloaded 3669 times)

 


Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice 3mil

Ca sa clarificam despre semnatura mea (daca mai este nevoie :)): ultimul rand din script il poate personaliza oricine il foloseste si nu are absolut nicio legatura cu ce scrie mai sus (doar cu avatarul in momentul de fata). :D  

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre abuzurile serviciilor mioritice Tom

Nu am spus ca semnatura are legatura cu abuzurile si cu subiectul acesta. M-a amuzat doar ca spune pe al 2lea rand ca: "IP-ul tau este folosesti Firefox". Ce are IP-ul cu Firefoxul? :lol:
Mai corect trebuia sa spuna "Browserul tau este Firefox". Despre IP spune deja in randul de sus.

Revenind la subiect, Romtelecom a promis ca rezolva problema, adica ma "dezaboneaza" in varianta hard dela serviciile in Phorma de big brother. Asta dupa ce au incercat sa ma convinga sa intru eu sa ma "dezabonez". Dar recent, desi ei incercau sa ma convinga ca eu m-am abonat, mi-a aparut (dupa URL) o tentativa de invitatie "hxxp://a.oix.net/services/invite?....", care evident mie imi afiseaza un desert, niste palmieri si mesajul "Advertising killed" incadrat de niste sabii :lol:, la fel ca si la toate celelalte spamuri publicitare.
Alte perle dela Rrtc: "noi stiam ca datele colectate sunt confidentiale..." :lol:

P.S. Am pisicile verzi si albastre la firefox, dar nu-mi apare si poza aia la "despre firefox".

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421359 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use