Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1105 posts, 243400 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public realistul

În sectorul trei pe unde a umblat și Betonel la pseudoamenajari adică pe la Miniș, Aleea Barajul Sadului și Aleea Barajul Dunării e beznă de mai bine de un an. Tâlhăriile sunt în floare. Am făcut sesizări și la Luxten care a spus ca nu au ei în administrare rețeaua( nefiindu-le predată de Primărie) și la primărie. Rezultat zero.Unde să mai facem sesizare?

 


Re: Iluminat public crocodil

Azi minune mare, a revenit la normal iluminatul intre Razoare si Calea 13 Septembrie! Le-a luat aproape 2 ani sa rezolve aceasta defectiune.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public 133 313

Cred ca este reusita lui IRIGC care au mai scormonit cu gazele pe la 13 septembrie. Or fi atins si ceva cabluri.  :twisted:

 


Re: Iluminat public WAYNEN

Salutare.Am văzut pe unele străzi din Bucureşti noi tipuri diferite de becuri care luminează noaptea exact cum luminează becurile de pe Magheru.O fi oare tot becuri cu led?Dacă da,de ce nu se înlocuiesc becurile normale cu aceste tipuri de becuri în tot oraşul?
Bec pe Strada Orsova
rsz_bec_model_nou_1.jpg (142.17 KB; downloaded 6471 times)
Bec pe Strada Dreptatii
rsz_bec_model_nou_2.jpg (161.79 KB; downloaded 6471 times)

 


Re: Iluminat public andrei11

S-or inlocui, dar depinde evident de cat buget are fiecare primarie in parte, sau generala, habar nu am de cine apartin  stalpii  de iluminat.

 


Re: Iluminat public TibiV

WAYNEN wrote:
O fi oare tot becuri cu led?Dacă da,de ce nu se înlocuiesc becurile normale cu aceste tipuri de becuri în tot oraşul?

Du-te la orice magazin de bricolaj (Hornbach, Dedeman etc) si compara pretul unui bec normal si al unuia cu led, de aceeasi putere.
Vei gasi repede raspunsul...

 


Re: Iluminat public t530

1 Bec LED 9w => ~710 lm (lumeni) => Pret bec ~55 Lei
1 Bec Normal 60w => ~710 lm (lumeni) => Pret bec ~10 Lei

Sa facem socoteala:
Lumineaza 10 ore / zi
1 watt = 0.001 kilowatts
1Kwh = 0,5 Lei

9w * 10h * 365zile  = 32850w  => 32,85 Kw/an * 0,5 Lei => 16,42 Lei/an
60w * 10h * 365zile = 219000w => 219 Kw/an * 0,5 Lei   => 109,5 Lei/an

Cu un bec led economisesti 93,08 Lei...

 


Re: Iluminat public andrei11

Asta am vrut sa subliniez si eu. De cand folosesc becuri supereconomice in casa s-a subtiat mult factura la Enel. Ok, investitia initiala e mai mare, e mult mai mare. A, becuri originale care nu se ard dupa un an.

 


Re: Iluminat public t530

Eu mi-am schimbat toate berucile din casa cu led (la hota, veioza, aplica, spot) :D

PS: La dedeman au becuri LED Romanesti produse de electromagnetica cu 2 ani garantie :twisted:

 


Re: Iluminat public Florinds

Cu lumina calda sau rece?...

 


Re: Iluminat public t530

Eu va recomand calda!

 


Re: Iluminat public alchimistul

Sunt fabricate in Romania sau doar conceptul si designul sunt romanesti, dar fabrica in China ? :ugeek:

 


Re: Iluminat public Florinds

Calda-calda, dar peste tot am vazut numai rece. Si astea publice tot cu lumina rece sunt... Obositoare.

Tu ai vazut cu lumina calda? Asta intrebam.
"PS: La dedeman au becuri LED Romanesti produse de electromagnetica cu 2 ani garantie"

 


Re: Iluminat public t530

Produs la Electromagnetica  :twisted:
http://www.dedeman.ro/bucuresti2/electrice/corpuri-si-surse-de-iluminat/becuri-surse-de-iluminat/led/bec-led-6w-e27-lec6-rs81453a-calda.html

Singura diferenta intre lumina calda si lumina rece la un Bec LED este lm (lumen)...pretul este acelasi.

1 Bec LED 6w - lumina calda - 500 lm
1 Bec LED 6w - lumina rece - 600 lm

Ma gandesc ca se cumpara cu lumina rece ca sa lumineaze cu "o idee" mai puternic...

Pentru cine nu stie sa nu mai stea sa caute  :)
"Lumenul (lm) este unitatea de măsură a fluxului luminos, egală cu fluxul emis de o sursă punctiformă și izotropă cu intensitatea de o candelă într-un unghi solid de un steradian."

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use