Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1105 posts, 244287 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public andrei11

Nu prea mi-e clar ce este aceea o candela, este clar ca nu  este cea de biserica, desi pe  undeva trebuie sa fie...rude. Cum puterea unui motor se da in  KW, dar toata lumea vorbeste de CP. Desi si aici poti avea surprize...
cai.png (129.35 KB; downloaded 3941 times)

 


Re: Iluminat public misterr

De fapt nu e candelă, e lumînare (în engleză candle înseamnă lumînare).
Primele etaloane au fost chiar lumînările.
Lumînarea etalon avea intensitatea chiar de... 1 lumînare (1 candelă).

http://www.inm.ro/pdf/2006-13-surse-etalon.pdf

 


Re: Iluminat public andrei11

Aha, si are legatura probabil cu lumânarea asta, normala, de 50 de bani de la biserica...

 


Re: Iluminat public WAYNEN

Deci pana la urma becurile alea postate de mine de pe Strazile Orsova si Dreptatii sunt cu led?

 


Re: Iluminat public Costin

Da. Si pe Magheru sunt, si felinarele din centrul vechi au becuri cu led, plus zone intregi prin cartiere (din ce am observat, mai ales in cartierele de case). Luxten a extins destul de mult tehnologia LED prin oras. Din pacate, de sistemul de iluminat clasic nu se prea mai ocupa...

 


Re: Iluminat public WAYNEN

Eu zic ca si pe strada mea care e in zona Lujerului si unde sunt case si chiar pe marile bulevarde ar trebui implementate becuri cu led.

 


Re: Iluminat public t530

Pe tot bulevardul Iuliu Maniu au pus tehnologie LED..a fost un proiect maricel  :twisted:

 


Re: Iluminat public cris_m

Candela este unitatea de masura in sistemul international pentru intensitatea luminoasa. :mrgreen:

 


Re: Iluminat public WAYNEN

t530.Sunt de acord ca au pus iluminat cu tehnologie led pe Bulevardul Iuliu Maniu,dar nu sunt de acord cu amplasamentul stâlpilor care sunt pe mijlocul bulevardului.Eu unul aş scoate stâlpii aia din mijloc,as readuce iluminatul public pe stâlpii care susţin reţeaua de troleibuz punând lămpi de genul primului stâlp din prima imagine,respectiv celor doi stâlpi din a doua imagine.Bineînţeles că în loc de becuri normale,aş pune bec cu led exact ca alea de pe Străzile Orşova şi Dreptăţii.În plus  aş monta pe aceştia  şi nişte lămpi cu becuri cu led la un nivel mai scăzut care vor fi orientate spre trotuare.
Un model de lampi exact ca cel de pe primul stâlp
rsz_bulevardul_iuliu_maniu_59.jpg (106.89 KB; downloaded 3821 times)

Al doilea model de lampi exact ca cel de pe cei doi stâlpi
rsz_virtutii.jpg (136.7 KB; downloaded 3822 times)

 


Re: Iluminat public Florinds

Care a fost rationamentul pentru stalpii din mijlocul bulevardului? Stie cineva?
Lumina e clar mai chioara si in total s-a redus semnificativ spatiul verde. Suntem in stare sa ne facem singuri rau daca primim ceva gratis.

 


Re: Iluminat public andrei11

Nu ti-e clar ? Banii pentru o jumatate din stalpi ( la care s-a renuntat ) s-au dus in buzunarele cuiva...

 


Re: Iluminat public aztec

NU prea are legatura  cu iluminatul... ci cu beculetele de sarbatori.
Se dau datele problemei.
Stiu ca sunt pe Calea Victoriei(cel putin intre Hilton si CCA, mai sunt intre Romana si Universitatii, posibil catre Unirii.
Am mai vazut intre Piata Universitatii si piata Kogalniceanu.
Mai stiu ca este si un targ la Universitate.
Cerinte: pe unde mai sunt instalate si sa merite vazute pt un traseu/plimbare de noapte ...pt 2 kinderi la o tura cu masina.

 


Re: Iluminat public aztec

Chiar nimeni nu a mai trecut noaptea prin Bucuresti sa vada becele de sarbatori?

 


Re: Iluminat public cris_m

Pai ai mai putea sa ii duci prin parcuri mai mari. In IOR, de exemplu, la iesire dinspre Campia Libertatii (spre Baba Novac) este ca in fiecare an aleea principala frumos ornata. Prin centru, spre rusinea mea, inca nu am ajuns... :oops:

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2302 forum members have written 422746 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use